СТАРИЙ КАЛУШ


Пам'ятники та пам'ятні знаки, встановлені на честь Івана Франка

Калуш. Калуський районКалуш. Калуський район

Погруддя
м. Калуш, вул. Івано-Франківська, 22 (Підгірки)

Цьому пам'ятнику понад 50 років. Спершу він був встановлений на в'їзді у с. Підгірки (тепер мікрорайон м. Калуша) у 1956 р. з нагоди святкування 100-річчя від дня народження І. Я. Франка. Скульптор - Йосип Николишин.

Після встановлення нового пам'ятника І. Франку біля Народного дому ім. Антіна Могильницького в Підгірках (скульптор Яків Чайка), попереднє погруддя віддали до місцевої школи. У 2004 р. школа передала погруддя до музею-оселі родини Франків. Встановили пам'ятник на подвір'ї музею у 2006 р. з нагоди відзначення 150-ї річниці від дня народження поета. Реставрував пам'ятник місцевий скульптор Ігор Симак, а гранітний постамент подарувала меценат Галина Підкамінна.

 


Погруддя
м. Калуш
1956 р., реконструкція 1964 р.
вул. С. Бандери
скульптор Й. Николишин

В 1956 р. у сквері, в центрі міста, на постаменті пірамідальної форми , встановлено погруддя І. Франка.


Погруддя
м. Калуш (Підгірки)
1956 р., реконструкція 1979р., 1996р.
Автор: Я. Чайка

У 1956 р. до 100-річчя від дня народження Івана Франка праворуч від міс­цевого клубу встановлено погруддя письменника.


Художньо-меморіальна дошка
м. Калуш
Народний дім,
вул. Шевченка, 8
1981 р.

За версією місцевих краєзнавців 12 серпня 1884 року у Калуші відбувся літературно-музичний вечір, організований львівськими студентами. Іван Франко прочитав на ньому реферат „Дума про те, як гетьман козацький Самійло Кішка втікав з турецької неволі”.
У 1981 р. на фасаді колишнього Народного дому втановили меморіальну дошку з баральєфом письменника і написом:
„В цьому будинку 12 серпня 1884 року Іван Франко
Виступав на засіданні літературного гуртка”.


Меморіальний музей-садиба
Хата брата І. Франка
м. Калуш (Підгірки)
вул. Шевченка, 8
1992 р., 1996 р.

У 1992 р. за сприянням міського голови Калуша Р. Сушка в будинку най­молодшого сина О. Франка у Підгірках відкрито музей-оселю родини Франків. Омелян Онуфрійович побудував хату у 1936 р. на полі, купленому батьком та стриєм Іваном. Донька Омеляна Оксана Франко, професор Львівського національного університету, віддала ро­динний будинок під музей. У чотирьох його кімнатах створено окремі експозиції. У першій із них пред­ставлено генеалогію славного роду, дбайливо дослід­жену доктором історичних наук Оксаною Франко. Тут знаходяться родинне дерево, картини, намальовані в Підгірках сином І. Франка Тарасом, фотографії нащадків великого письменника. У другій кімнаті виставлено давні вишиті обруси і верети, документи, копії листів, фотографії й особисті речі численних нащадків Онуфрія, які розповідають про їхню нелегку долю, боротьбу за незалежність України. Цікавими експонатами є корито, бочка, підсвічник, рамки, зроблені власноруч гла­вою родини. Третя кімната має назву „Франкова світ­лиця”. Тут зосереджено твори письменника та кни­ги про нього. Остання екс­позиція розповідає про Григорія Смольського – відомого українського ху­дожника, уродженця Під­гірок. Він присвятив пам'я­ті Каменяра кілька поло­тен: „Арешт І. Франка в 1880 p.”, „Хата Онуфрія Франка у Підгірках”, він написав портрети славет­ного літератора і громадського діяча. Деякі з них експонуються в музеї. Г. Смольський залишив також спомин про останній приїзд поета в Підгірки на похорон брата..
У серпні 1999 р. освячено пам'ятну дошку на хаті племінника письменника Антона Франка.


Могила рідного брата І. Франка Онуфрія Франка (1861-1913)
м. Калуш (Підгірки), цвинтар
1913 р.

Могила Онуфрія Франка збереглася у південно-західній частині цвинтаря дотепер. На ній встановлено литий ажурний чавунний хрест із Розп’яттям. На постаменті в ніші розміщена дерев’яна таблиця з вирізаним написом:
„Тут спочивають
Франко Онуфрій Якович
Юлія Василівна,
Олена Омелянівна.
Вічна пам’ять.”


Памятник
с. Голинь
2000 р.
Автор: Я. Слакун

У центрі села в день народження письменника 27 серпня 2000 р. відкрито пам’ятник Іванові Франку. Він спорудженний на кошти уродженця села Миколи Жекеля, який емігрував до Канади. В листі до односельців меценат написав: „Хай назавжди красується постать гіганта праці в моєму рідному Голині”.


http://lib.if.ua/franko/1249815869.htmlСоздан 10 янв 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником