СТАРИЙ КАЛУШ


РЕЙД У ВІЧНІСТЬ

Книга є збіркою документів із Державного архіву СБУРЕЙД  У ВІЧНІСТЬ

 

Рецензент - кандидат історичних наук Костянтин Завальнюк

Під загальною редакцією Романа Коваля

Коваль Р. М.

Рог В. О.

Стегній П. А.

 

К.: Видавництво "Діокор", 2001. - 96 с.

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Книга є збіркою документів із Державного архіву СБУ, переважно анкет засуджених до розстрілу козаків і старшин, які у листопаді 1921 р. під проводом генерала-хорунжого Армії УНР Юрка Тютюнника здійснювали Другий Зимовий похід. Ці анкети та інші документи повертають імена воїнів Української Народної Республіки, людей різних національностей, які заради України були готові віддати свої молоді життя.

Історична пам'ять - це запорука існування нації. Упорядники передають сучасникам найцінніший скарб - пам'ять про Визвольні змагання, про українських героїв, яскраві спалахи життя яких світитимуть майбутнім поколінням на історичних дорогах Української нації.

Розрахована на істориків, краєзнавців, викладачів, студентів, на всіх, кому не байдужа доля українського народу.

 

Редактор Василь Овсієнко.

Відповідальний секретар Олеся Коваль.

 

Коректор Василь Овсієнко.

 

Видано за сприяння Історичного Клубу "Холодний Яр".

 

Дякуємо за сприяння у підготовці цієї книги Володимиру Сідаку, Олександру Пшеннікову, Дмитру Ведєнєєву, Володимиру Говоруну, Сергію Кокіну, Миколі Назаренку та іншим працівникам ДА СБУ.

 

Окрема подяка Юрію БОРЦЮ

за сприяння у виданні книги

 

Щиро дякуємо

і науковому відділу Братства Вояків УПА,

а також

Вадиму ДОРОШЕНКУ

 

 

 

 

Присв'ячуємо козакам і старшинам Армії УНР,

які до кінця сповнили свій обов'язок перед Батьківщиною

 

Вони воліли смерті під українським сонцем

 

12 березня 1921 р. Головний Отаман військ УНР і начальник штабу Юрко Тютюнник видали наказ №1 "По Повстанським військам Української Народної Республіки", в якому закликали український народ "до останнього рішучого бою". В наказі стверджувалося, що коли підготовча праця закінчиться, "виданий буде наказ про повстання, де буде сказано, що й кому треба робить, а поки треба готуватися до бою і не робити "ні одного неорганізованого вибуху" 1.

Спочатку планувалося розпочати повстання 1 травня, використавши для цього першотравневі демонстрації, які мали очолити організовані українські підпільники, потім час виступу був перенесений на 1 червня, потім - на жнива 1921 року. Юрко Тютюнник намагався пришвидшити час всенародного виступу, але Петлюра - під тиском Польського генерального штабу, який вів подвійну гру, - відтягував прийняття рішення. Жнива, коли окупант брутально забирав у селянина набуток його річної праці, були чудовим часом для повстання. Обідраного до нитки селянина на повстання підняти було надзвичайно легко. Та Петлюра, залежний від волі своїх польських союзників, знову відклав дату початку повстання.

Більшовики ж перейшли у наступ: влітку 1921 року багато повстанських загонів були розбиті, розкрита була й не одна підпільна організація, у липні 1921 року зазнав тяжких втрат і Холодний Яр, болючих ударів зазнали повстанці Поділля та інших країв України. Капітулював начальник Другої (Північної) групи Мордалевич, повірили в так звану амністію десятки отаманів, десятки загинули у боях… А Повстансько-партизанський штаб закликав готуватися до боротьби і не піднімати "дрібних повстань".

Заклики не піднімати "дрібних повстань" фактично стали закликом не піднімати повстань взагалі, тобто стали в пригоді окупантам.

Тим часом минув вересень. Відсвяткували вже й Покрову… Наближався листопад.

Обставини, серед яких розпочинався Другий Зимовий похід УПА під проводом Юрка Тютюнника нічого доброго не віщували. По-перше, насувалася зима, по-друге, партизанський рух в Україні різко пішов на спад - навіть вцілілі повстанські загони напередодні холодів саморозпускалися. По-третє, всі три групи Української повстанської армії (Волинська, Подільська і Бесарабська) не були як слід забезпечені: не вистачало зброї, набоїв, амуніції, не було коней, зимового одягу та взуття. "Все було за тим, щоб рейд (в окуповану більшовиками Україну) відкласти", - зазначав генерал-полковник УНР Олександр Вишнівський 2. Та ейфорія повернення в Україну, пам'ять про Зимовий похід 1919 - 1920 років, який починався в не менш драматичних умовах, а завершився переможно, й бажання рішуче порвати з жахливою дійсністю польських таборів для інтернованих кликали козаків і старшин у смертельну, хоч й обнадійливу дорогу.

Дехто з учасників походу, наприклад старшина Кузьма Кузь, розуміли, що обеззброєні та обідрані частини висилаються на вірну смерть. Та коли він "мав відвагу сказати правду у вічі", правду, яку ніхто не хотів чути, на нього накинулись, як на зрадника і боягуза 3. І він, присоромлений, мусив, щоб зберегти свою честь, йти на вірну загибель.

Цей смертельний рейд могли зупинити лише дві людини: Симон Петлюра та Юрко Тютюнник. Але дезорієнтовані оптимістичними повідомленнями про готовність українського народу до широкого повстання на великій Україні, Петлюра і Тютюнник не перенесли цього походу на більш сприятливий час - бо вірили, що поява Української повстанської армії навіть пізньої осені призведе до всенародного повстання, яке змете окупаційний режим.

Напередодні переходу польсько-совєтського кордону, на початку листопада 1921 року, Юрко Тютюнник переконував козаків, що "ми йдемо на Україну наводити порядок і що там вже ніякої влади немає" 4.

Оптимізм, який запанував у частинах Української повстанської армії, демонструє й звернення командира групи особливого призначення Михайла Палія до українського народу від 25 жовтня 1921 року: "Старайтесь на протязі одної доби покінчити з самим головним завданням… Вам йдуть на поміч всі повстанчі організації з Збруча до Дону… Несем вам поміч, а комуністам і чекістам неминучу смерть…"

Та народ, який на думку українського командування, "не зрікся надії здобути собі волю" (звернення "Головного Повстанського Командування" від 25 жовтня 1921 р. "Громадяни України!") 5, застрашений безпрецедентним червоним терором, холонув у жорстоких пазурях більшовицького окупанта. "Одностайний збройний виступ" 6 виявився черговою ілюзією, яка призвела до масакри найкращих.

Але настрій напередодні листопадового апокаліпсису був чудовий: козаки і старшини вертались в Україну з найсвятішою метою - визволити Батьківщину, дати свободу своєму народові. У козаків від радості світилися очі. Особливо у тих, хто тримав у руках зброю. Але цього щастя була позбавлена більшість - поляки в дорогу дали лише чотириста, переважно зіпсованих рушниць.

"Був прекрасний приморозний осінній ранок, - згадував полковник Роман Сушко, командир однієї з повстанських бригад. - Сонце світило нам в очі, немов вітало ясно й радісно наші перші кроки по рідній землі. Всі звернули на це увагу. По колоні пронеслося: "Яке ясне українське сонце! Слава українському сонцю!" Всіма опанувала загальна радість. Колона прискорила кроки… Полковник Отмарштайн (начальник штабу Української повстанської армії) п'янів від радості…" 7

Другий Зимовий похід розпочався успішно і для відділу генерала Нельговського, і для Подільської групи Михайла Палія, і для Волинської групи Юрка Тютюнника. Перші перемоги над червоними відділами і повстання селян в Олевську, творення нових партизанських відділів у Кам'янець-Подільському повіті, активізація загонів Струка та Орлика, розгубленність, а то й паніка серед червоних, наснажували, стверджували віру у непереможність командарма Юрка Тютюнника - героя і вождя успішного Першого Зимового походу Армії УНР.

Та настало 17 листопада - день трагічного бою під селом Малі Минькі Овчуцького повіту, в якому Волинська група генерала-хорунжого Юрка Тютюнника зазнала нищівної поразки. За даними більшовиків у цьому бою загинуло понад чотириста козаків, до полону потрапило 537 чоловік, в тому числі і поранені. 83 особи були направлені для допиту у Київ, частина померла від ран, а триста п'ятдесят дев'ять осіб присудили до розстрілу.

А Міністерство закордонних справ (канцелярія відділу преси) 20 листопада у листі ч. 1156 поширювало фантастичні інформації:

"Повстання почалося в ніч на 25 жовтня в різних пунктах прикордонних місцевостей… До цієї пори постання йде правильно і нормально… Шляхи до Києва в руках повстанців... Є відомості ще не перевірені, що повстання почалося і на Лівобережжі, загрожуючи таким чином Києву з другого боку… Населення, особливо селяни дають людей охотників, коней, споживчі продукти, одяг і таке инше. Досить сказати, що на протязі кількох годин невеликий відділ генерала Тютюнника збільшився до 30 000 тисяч чоловік. На півдні України німецькі колоністи прислали делегацію до Гол. Пов. Командування, заявивши що вони можуть дати до 40 тисяч озброєних і одягнених вояків з командним складом… Загальний вигляд сил повстання значно перебільшує постання, що було проти Гетьмана в 1918 році. Щодо большевицької влади і Червоної Армії, то серед них сильне занепокоєння і дезорганізація. По відомостям багато частин переходило на бік повстанців. Дезерція в Червоній Армії велика… Вся Україна об'явлена на воєнному стані. А Київ в стані облоги… По відомостям, ще не перевіреним, за наказом Троцького червоні війська повинні одійти за Дніпро. Очевидно, не багатьом червоним частинам вдасться перебратися на Лівобережжя… Червоної Армії - боятися не треба… Міністр Закордонних Справ А. Ніковський…" 8

Все це було написане, повторюю, 20 листопада, коли катастрофа під Малими Миньками вже сталася. Більше того, 19 листопада до Польщі повернулись вже недобитки Волинської групи на чолі з Юрком Тютюнником, який попри клятьбу, що ніколи не кине козаків, кинув їх на полі смертельної січі під Малими Миньками…

На цьому полі перетнулася стежка Кузьми Кузя, який мав сміливість напередодні рейду попередити про смертельну небезпеку, і підполковника Х., який кричав тоді на старшинському зібранні: "Ви - трус, ви - большевик". Поранений підполковник Х. безпомічно стогнав і благав про допомогу: "Братчику, не лишайте мене". І старшина Кузь врятував підполковника Х. - тепер вже не хвацького вояка, а безпомічного інваліда 9.

Загалом козаки і старшини на полі свого останнього бою вели мужньо. Цитую свідчення учасника бою хорунжого 3-ї гарматної бригади 3-ї Залізної дивізії Спартака:

"17 листопада 1921 року, коли отряд відпочивав в деревні Малі Миньки, большевицька кіннота наскочила на деревню і мала окружити і захопити отряд. Частина обозу вийшла із села, а частина була перерізана большевицькою кіннотою. Частина большевицької кінноти кинулась вліво, щоб обійти с допо... частину обозу, котра встигла вискочить із села, але, наткнувшись на незамерзлу ще річку, почала вернути назад. В цей час люди отряду сгруповались під командою полковника Гаєвського і, відбиваючи кінноту до того часу, поки були набої і поки при лаві був полковник Гаєвський, котрий, напевно, врешті, був забитий.

Коли лава лишилась без набоїв, козаки все таки відбивались ще бомбами. Багато козаків та старшин (більшість старшини), не бажаючи дістатись неволі, забивали себе, навіть взривали гранатами. Пам'ятаю добре хорунжого Сікорського з гарматної бригади 3 дивізії, котрий покінчив з собою, взірвавши гранату; начальник постачання Хоха теж взірвав гранату і цим покінчив із собою" 10.

Інший учасник бою, гарматний сотник 6 бригади 6-ї дивізії старшина Р., дає таку ж оцінку події: "Умирали козаки, - свідчив він, - як належе, посилаючи прокляття комуністам і зайдам чужинцям, де-які співали: "Ще невмерла Україна". Пощади просило мало, були випадки, коли козаки під час бою сами себе забивали останньою кулею, розстрілявши по ворогові всі набої" 11.

"Большевицька кіннота, - продовжував хорунжий Спартак, - наскочила уже вплотную і стала рубати передніх. Большевицькі кулемети на тачанках під'їхали близько і, бачучи, що ми вже не маємо чим відбиватись, строчила по нас з кулеметів. Кіннота оточила село уже з усіх боків і тікати вже було нікуди. Серед нас було багато поранених та забитих, все перемішалось, кіннота большевицька рубала наших полонених, коли під'їхав Котовський і заборонив рубати, а начав брати в полон. Кіннота зібрала всіх живих в одну кучу, а ранені ще лишилися на полі, декотрі з них були добиті большевиками.

Це продовжувалось до годин 2-х ночі. На другий день годині о 2 дня нас вивели на двір, построїли по два, явився Котовський і Гаркавий.

Котовський заявив, що, хто служив в червоній армії - вийшли в перед. Вийшла більша половина. Цих знов построїли по два і стали перевіряти коли і в яких частинах вони служили. Були такі, що мали документи про службу в большевицькій армії і показували ці документи, але ж коли вони відповідали Котовському на українській мові, то він відправляв на розстріл, кажучи, що "там тебя зрозуміють". Гаркавий, коли до нього звертались по українськи, питав чи давно він став українцем і теж відправляв на розстріл.

Після повірки лишили 24 чоловік, служивших раніше в червоній армії і помістили їх на місто старшин, а старшин перевели в другу синагогу, а решту знов завели в синагогу. Я теж попав в число 24-х. Там ми просиділи до 10 годин вечора, коди почули біля самого помешкання два стріли - це вели першу партію, 25 чоловік, на розстріл, із котрої збирались утекти і їх забили на місті. Цих забитих я сам бачив на другий день ранком біля синагоги" 12.

Розстріл вирішено було зробити публічним, щоб наочно продемонструвати, "як московська влада карає тих, хто бореться за Волю України" 13.

Зігнавши з сусідніх сіл селян, зачитали вирок.

Червоний комісар, звертаючись до засуджених на смерть, пообіцяв дарувати життя тим, хто покається й перейде на службу до комуністичної влади.

Наступила моторошна тиша… "У той момент, - писав генерал-полковник Армії УНР Олександр Вишнівський, - у всіх… вояків - а були це молоді ще люди - мусіло блискавицею пронестися-промайнути… все їхнє життя; мусіли повстати в їхній уяві обличчя й постаті найближчих і найдорожчих їм людей… Мусіло вибухнути з непереможною, здавалося б, силою прагнення радості життя, жадоба жити, жити за всяку ціну... Аджеж вони ще молоді... А досягнути її, ту спрагнену радість життя, стоячи перед обличчям смерті, так легко... Треба вимовити лише одно слово: "ТАК!"...

"ТАК!" - це життя, "НІ!" - це смерть...

Блискавична була внутрішня боротьба…

А навколо них панувала все та сама несамовита тиша…

І ось ту тишу порушує голосне, горде й рішуче "НІ!"

359 героїчних партизанів воліли смерть, ніж зраду своєї Батьківщини.

Зараз же за тим виявом неперевершеного героїзму, за тим фатальним для них "НІ!", з грудей… виривається нестримано-голосно "ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА!"...

Заклекотіли кулемети... Наче скошена трава, полягло 359 вірних… синів України, уярмленої й катованої московським наїзником-окупантом…" 14

Розповідь Олександра Вишнівського, як і багатьох інших авторів, безперечно романтизована, і грішить певними неточностями, головна з них: козаків і старшин розстрілювали групами, а не відразу всіх.

Отож, знову слово - свідку, хорунжому 3-ї стрілецької дивізії Спартаку. "На протязі цієї ночі весь час було чути кулеметну стрілянину - це розстрілювали наших полонених, - зазначав він. - В першу чергу були розстріляні старшини. Коли вивели на розстріл першу партію, то чути було, що співають "Ще не вмерла Україна...", але після брязгу шабель все затихло.

…Виходячі прощались із іще лишаючимися, уходя на розстріл. Виводили на розстріл партіями по 25 чоловік не по списку, а просто по порядку.

Раптом нас, 24 чоловіка, перевели в другу синагогу, де ми застали ще чоловік 30 ранених і хворих. Годині о 10 явились Котовський і Гаркавий, щоб перевірити нас і цю партію ранених і виділили з нас ще двох чоловік, служивших раніше в червоній армії. Потім до нашої партії привели ще двох червоноармійців, котрі попали до нас в полон в бою під Коростенем і нас образовалась партія в 28 чоловік. Вечером решту, крім 28 чоловік, теж вивели на розстріл. На другий день я попросився у червоноармійців, щоб повів би мене до селянина, де я зміг би дістати собі лапті та онучі. Червоноармієць повів мене до багатого селянина і тут мене погодували і тітка розказала, що перед розстрілом всіх виводили в клуню, де роздягали. Потім виводили до ями, виритої раніше селянами, і розстрілювали з двух кулеметів "Люїса". По розсказам тітки декілька чоловік з під розстрілу втекли, котрих селяни одягнули і переховували. На другий день нас всіх, 62 чоловіка, разом з раненими на фірах повезли в на ст. Малин, де погрузили в товарові вагони і повезли в Київ. Виїхали з Малина в 12 годині ночі і на розсвіті були в Києві. В Києві всіх ранених на автомобілях повезли в Лук'янівську больницю, а всіх здорових повели в "Особий Отдел" на Садову вул. № 5. Коли привели в "отдел", то вартовий комендант сказав: "там вас не покапалі (?), так мі вас здесь шлепнем". Тут ми заповнили "анкети для арештованих" і нас відправили в камеру № 16 в подвалі. Це була велика холодна камера, де ми просиділи ніч. Днем до нас кілька разів заходили комендант і надзіратель, котрі казали, що нас всіх розстріляють. Через тиждень нам зробили допрос, після цього ми просиділи в "особотделе" ще дві неділі. Судить нас призначено було на 14 грудня 1921 року. Під час перебування в "особотделе" Марченко знов видав 10 чоловік старшин і 2 старих козаків: поручика Жигайла, сотника Філі... , сотник Васільєв, діловод Подольський, юнак Онташевіч, старшина Ворошило, старшина Константинов, старшина Грядський, старшина Тулілович. Решту прізвищ не пам'ятаю. Всіх цих виданих 17 грудня судили і о 12 годині ночі латиш виводив їх з камери по два і казав, що веде на допрос. Коли його питали, чи всіх будуть виводить на допрос, то він відповів "сколько успінуть". Коли вивели 12 чоловік, то латиш знов прийшов і сказав: "спіть спокойно - більше визивати не будуть", на другий день цей самий латиш сказав, що всіх 12 розстріляли. Перед Різдвом нас після суду 12 чоловік отправили в Лук'янівську тюрьму, а решту чоловік 14 випустили, здається, на службу в червону армію. В Лук'янівці нас помістили в робочий коридор № 6 камери 7, де ми просиділи до 8 лютого 1922 року. В Лук'янівці коли об'явили постанову суду всіх нас присудили на два роки принудітельних робот" 15.

Спартаку поталанило втекти з в'язниці. Сталося це 18 березня 1922 р. Незабаром він перейшов кордон із Польщею. І 7 квітня 1922 р. склав цю доповідь.

 

Пройшло 80 років від тих невеселих подій. І ось я сиджу в Державному архіві СБУ і гортаю кримінальну справу на учасників Листопадового рейду.

Гортаю анкети розстріляних під Базаром. Збереглося їх близько 350.

Найбільше вразило, що серед розстріляних понад половина - люди мирних професій: писарі, телеграфісти, фельдшери, санітари, завідувач аптекою, кашовари, шевці, їздові… Тобто до рук більшовиків потрапив обоз, в якому перебували люди, значна частина з яких взагалі не брала участі у боях, бо була беззбройною.

Вразило й те, що більшовики розстрілювали навіть поранених і тяжкопоранених, зокрема були розстріляні поранені в бою Григорій Дугельський (Дугельний), Кузьма Мироненко, Іван Петренко, Оксентій Тронько, Андрій Шафранівський, Герасим Онофрейчук, Яків Шведюк, Митрофан Грох, Анастас Ясько, Михайло Мелентіїв, Микола Саківський, Петро Гуденко, Михайло Василів, Кость Токаревич, Семен Олехнович, Іван Манжула, Артем Голуб, Степан Майданюк, Борис Страшкевич, Степан Федорів, Трохим Костецький, Олександр Півторак, Пилип Шелест, Гаврило Добровольський, Мусій Білокрис, Кость Янишевський, Андрій Нестеренко, Андрій Свиргодський, Сава Когун, Олександр Зубченко, Яків Кузьмин, Дем'ян Калитський, Тиміш Борщевський, Станіслав Бондаревич, Станіслав Соколовський, Олександр Приходський, Іван Маницький, Купріян Плахтій, Павло Таносечук, Іван Стеблин, Тиміш Радіоненко, Василь Голуб, Олекса Мельниченко, Михайло Каменецький, Антін Клименко та тяжкопоранені Стефан Бичко, Юхим Тройнюк, Тиміш Очеретний, Клим Чорний (всього 49 чоловік, тобто 13, 6% від загальної кількості).

Наприкінці хочу звернути увагу на те, що Президент України Леонід Кучма, коли буває у Польщі, на пропозицію президента Александра Кваснєвського вшановує могили козаків і старшин Армії УНР. Чому ж коли мова заходить про вшанування пам'яті воїнів УНР в Україні, він сором'язливо ховається за лаштунки?

Час покласти край цим подвійним стандартам: козаки і старшини Армії УНР мусять бути визнаними на своїй Батьківщині і не тільки визнаними, але й вшанованими на державному рівні.

Президент України - якщо хоче сильної держави - мусить пропагувати героїчні ідеали та вшановувати героїв, жертва яких лягла в основу нашої, а не чужої держави.

Вічна пам'ять тим, хто боровся за свободу нашої Батьківщину, а коли прийшов час - гідно прийняв смерть.

 

Роман КОВАЛЬ

 

Джерела

1, 5, 6. Герчанівський Д. Вигнати окупанта. - Мюнхен: Видавництво Крайової Управи Братства колишніх Вояків 1-ої Української Дивізії УНА в Німеччині, 1963. С. 48.

2, 13, 14. Вишнівський О. Базар. Голгота 359-ти. - К.: Незборима нація, 1997. - Ч. 17 (130). С.3.

3, 9. Кузь К. Під Малими Миньками. - Вісті Комбатанта. Торонто - Нью-Йорк, 1971. - Ч. 6 (56). - Стор. 8.

4. ДА СБУ, арх. 74629 фп, т. 1, арк. 33 - 33 зв. Знайшов Р. Коваль.

7. Другий Зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар. - К.: Фундація ім. О. Ольжича, 1995. - Ч. 21. - С. 21.

8. ЦДАВОВУ ф. 3696, оп.2, спр. 665, арк. 4, 40, 40 зв, 41. Знайшов П. Стегній.

10, 12, 15. ЦДАВОУ, ф. 1078, оп. 2 спр. 210, арк. 46 - 48 зв. Знайшов П. Стегній.

11. ЦДАВОУ, ф. 1078, оп.2 спр. 210, арк. 105, 106. Знайшов П. Стегній.

 

Заувага

 

Слід зазначити, що ми розуміємо неминучість помилок у цьому дослідженні. Насамперед, через неможливість звірити дані анкет з іншими джерелами. По-друге, намагання декого з полонених (на нашу гадку, переважно старшин) приховати дійсне прізвище, ім'я, по-батькові, місце народження, військове звання, освіту тощо. Ще одним моментом, що ускладнював роботу, стала невиразність почерків тих, хто заповнював анкети, як і те, що анкети заповнювалися олівцем, до того ж, 80 років тому. Ускладнювало розпізнання анкетних даних й те, що поверх них була написана резолюція: "Расстрелять. м. Базар. 23 (або 22). XI. 1921 г. Гарькавый, Котовский, М. Фриновский, Лившиц…" (і ще один нерозбірливий підпис, очевидно Іванова). Ця резолюція, а також підписи були написані хімічним олівцем розмашисто, з притиском. Накладання ліній ускладнювало діагностику прізвищ та інших даних. Напевно, й не всі козаки і старшини виразно називали свої прізвища і той, хто фіксував їх, міг частково видозмінювати їх. Є підстави припускати, що допит вели малограмотні слідчі-чужинці, що не знаючи української специфіки, вносили і свою дещицю плутанини.

Характерним було непоодиноке розходження написання прізвищ в анкеті і у списку розстріляних. Тобто, самі більшовики подекуди подавали дві версії одного й того ж прізвища. Інколи це допомагало нам вияснити найбільш вірогідний варіант. Хоч і не завжди... Складалося враження, що інколи у списку уточнювали прізвище, а подекуди, навпаки, змінювали його до невпізнання.

У пошуках інколи допомагав варіант, наведений у реабілітаційному висновку, хоч треба зазначити, що той, хто підготовляв ці висновки, подекуди додавав і власні помилки, що призводило інколи до "реабілітації" неіснуючих людей.

Щоб збільшити шанси знайти рідних розстріляних у м. Базар і донести до них правду про тернистий шлях члена їхньої родини, ми вирішили подавати й назву сіл чи волостей, точних назв яких встановити не вдалося. Але оскільки місцеві люди краще розбираються в топоніміці своєї місцевості, то вони й допоможуть нам згодом встановити істину.

 

Упорядники

 

 

 

Документи

 

1. Дугельський, (Дугельний) 1 Григорій Макарович 2

Народився 21 листопада 1891 р. у м. Полтава. Українець. Стан - міщанин. Закінчив двокласну школу та військовий навчальний заклад. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-й Волинській стрілецькій дивізії (далі скорочено: 2-а Волинська дивізія). Інтернований у таборі м. Каліш (Польща). Під час Другого Зимового походу - командир комендантської сотні штабу 4-ї Київської стрілецької дивізії 1-ї Волинської групи Української повстанської армії під проводом Юрка Тютюнника (далі скорочено: 4-а Київська дивізія). Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада 1921 р. коло с. Звіздаль Овруцького повіту Волинської губернії 3. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар Овруцького повіту Волинської губернії 4. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Державний архів СБУ, арх. 74629 фп., т. 1, арк. 1 - 1 зв.

Примітки

В анкеті (повна назва: "Анкета для перебежчиков или плененных закордонных государств") і списку розстріляних - Сузима. На анкеті червоним олівцем виразно, великими літерами дописано "штабс-капітан Дугельський", а потім ще синім хімічним олівцем у графі ПІБ написано: "Дугельський". У списку розстріляних зазначено, що Григорій Сузима - "штаб. капітан". У книгах Василя Вериги "Листопадовий рейд" (К.: Видавництво ім. Олени Теліги, 1995. С. 173) та "Другий Зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар" (К.: Фундація ім. О. Ольжича, 1995. С. 198) це прізвище подається як сотник Сулима. Звертаю увагу і на те, що згаданий учасник Другого Зимового походу, незважаючи на задеклароване ім'я Григорій, підписався наприкінці анкети "А. Сузима" (а не "Г. Сузима"), що дає підстави трактувати це прізвище та й ім'я, як вигадані. Напевно, за псевдонімом "Сузима" намагався сховатися підполковник Дугельський, учасник Другого Зимового походу, командир комендантської сотні, про якого згадує Василь Верига (там само. С. 78). Іван Ремболович у своєму спогаді "Рейд 1921 року" ("Другий Зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар" К.: Фундація ім. О. Ольжича. 1995. С. 90, 101) подає це прізвище як Дугельний.

Тут і далі можливі помилки, викликані небажанням деяких козаків і старшин Другого Зимового походу говорити правду або всю правду, тобто прізвища, імена, військові звання, місця проживання тощо можуть бути вигаданими чи видозміненими.

Під час допиту стверджував, що "військова частина небоєздатна... кожний хотів потрапити додому".

На цій анкеті хімічним олівцем накладена резолюція "Расстрелять. м. Базар. 23. XI. 1921 г. Гарькавый, Котовский, М. Фриновский, Лившиц…" (і ще один нерозбірливий підпис, очевидно Іванова). Подібна резолюція - й на інших анкетах (у більшості дата розстрілу - 22. XII. 1921 р.

 

2. Мироненко Кузьма Давидович

Народився 21 вересня 1891 р. у с. Піски Лохвицького повіту Полтавської губернії. Українець. Стан - селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Унтер-офіцер царської армії. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. В листопаді 1919 р. був мобілізований до Добровольчої армії генерала Антона Денікіна. Інтернований у таборі м. Каліш (Польща). Прикріплений до 3-ї Залізної стрілецької дивізії (далі скорочено: 3-я Залізна дивізія). Під час Другого Зимового походу - при штабі 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада коло с. Звіздаль 1. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 2 - 2 зв.

Примітка

Майже на всі питання відповідав "не знаю". Стверджував, що "військова частина небоєздатна".

 

3. Петренко Іван Діонісійович

Народився 3 серпня 1897 р. у с. Серби Могилівського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Безпартійний 1.

В Армії УНР від початку 1919 р. до травня 1919 р., коли дезертирував до Червоної армії. Потрапивши у полон, був прикріплений до 19-го полку 7-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у таборі міст Каліш та Пикуличі (Польща). Під час Другого Зимового походу - хорунжий 4-ї Київської дивізії 2. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада 1921 р. коло с. Звіздаль 3. Розстріляний 23 листопада у м. Базарі. Реабілітований 12 березня 1998 р. 4

Там само. Арк. 3 - 3 зв.

Примітки

1. В графі "партійність" записано, що співчуває більшовикам. Не виключено, що це була звичайна хитрість.

2. Безуспішно намагався приховати, що є старшиною.

3. На допиті стверджував, що 4-а Київська дивізія небоєздатна.

4. Проходив, як і інші полонені, у кримінальній справі №5228. У висновку про реабілітацію, як і стосовно інших розстріляних, зазначено, що "у справі немає доказів вчинення ним контрреволюційних чи інших злочинів".

 

4. Тронько Оксентій Іванович

Народився 3 лютого 1890 р. у с. Соколюк (Немно ?) Чеботарівської (?) волості Ольвіопольського (?) повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище та фельдшерську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у таборі м. Вадовиці (Польща). Під час Другого Зимового походу - фельдшер 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, 17 листопада потрапив у полон коло с. Звіздаль. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 4 - 4 зв.

 

 

5. Мількер 1 Леопольд Адольфович

Народився 1901 року у Галичині (Австро-Угорщина). Єврей. Син вчителя. Закінчив 8 класів гімназії у м. Відень (Австро-Угорщина). Професія - фармацевт. Безпартійний.

В 1920 р. інтернований у табір м. Александров Куявський (Польща). Під час Другого Зимового походу - завідуючий аптекою лазарету 4-ї Київської дивізії 2. Потрапив у полон 17 листопада 3. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 5 - 5 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають прізвище Мінькер.

2. Лазарет мав одного лікаря, 4 фельдшерів та одного фармацевта - Мількера. У більшості анкет козаки і старшини оцінюють організацію санітарної справи у 4-й Київській дивізії як добру або задовільну.

3. Під час допиту зазначив, що не знає стану частини у бойовому відношенні; стосовно ж оцінки стану козаків і старшин дослівно записано так: "рядовых - самое скверное, командиров - тоже скверное".

 

6.Шафранівський 1Андрій Феодистович 2

Народився 23 жовтня 1898 р. в Могилівській губернії. Білорус. Син священика. Закінчив 8 класів гімназії. Фельдшер. Безпартійний.

До Армії УНР був мобілізований 1920 р. в м. Лянцкорунь, де працював у земській лікарні. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 6 - 6 зв.

Примітки

В анкеті - "Шафрановський", у списку розстріляних - "Пофрановский". В. Верига і Б. Тимошенко подають Підранівський.

Очевидно, Феоктистович.

 

7. Швидак 1 Максим Якович

Народився 24 листопада 1897 р. в Остерському повіті Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Молодший унтер-офіцер. Безпартійний.

В армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - молодший старшина 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки Овруцького повіту Волинської губернії 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 7 - 7 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Швида.

2. Під час допиту на питання відповідав в основному "не знаю", "не можу сказати".

 

8. Якубовський Павло Володимирович

Народився 11 червня 1895 р. у м. Біла Церква Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 4 класи міського училища та школу фельдшерів. Молодший унтер-офіцер. Безпартійний.

В Армії УНР (4-а бригада 2-ї Волинської дивізії) з 1920 р. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 8 - 8 зв.

 

9. Решетників 1 Микола Георгійович

Народився 1890 р. у м. Полтава. Українець. Міщанин. Закінчив реальне училище. Музикант (духові інструменти). Молодший унтер-офіцер царської армії. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у таборі м. Ланцут (Польща). Під час Другого Зимового походу - писар (?) 1-ї сотні 1-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 9 - 9 зв.

Примітки

1. В анкеті та списку розстріляних - "Решетников".

2. Під час допиту, намагаючись приховати звання, назвав себе рядовим. У списку розстріляних зазначено, що М. Решетників - воєнний чиновник.

 

10. Онуфрійчук 1 Герасим Семенович

Народився 1888 р. у с. Вікторівка Бердичівського (?) повіту Київської (?) губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську та воєнно-фельдшерську школи. Молодший унтер-офіцер. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Звіздаль, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар 2. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 10 - 10 зв.

Примітки

1. Це прізвище подається і у анкеті, і у списках розстріляних як Онофрейчук. В. Верига і Б. Тимошенко подають Онофрійчук.

2. На анкеті відсутній "розстрільний" підпис Іллі Гарькавого, підписи інших членів "п'ятірки" є.

 

11. Шведюк 1 Яків Васильович

Народився 1898 р. у м. Чернігів. Українець. Міщанин. Закінчив вище початкове училище. Воєнна освіта: молодший писар. Безпартійний.

В 1919 р. - канцелярист Міністерства внутрішніх справ УНР. Під час Другого Зимового походу - каптернамус 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 16 листопада 2 під с. Миньки 3. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 11 - 11 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Швидюк.

2. Так в анкеті. Ця розбіжність зустрічатиметься і далі.

 

12. Єгер 1 Ернест 2 Артурович

Народився 1890 р. у м. Прага (Австро-Угорщина). Німець 3. Закінчив політехнічний інститут і старшинську школу у м. Відень. Поручик. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. До переходу кордону служив завідувачем зброї штабової сотні. Під час Другого Зимового походу - завідувач зброї 4-ї Київської дивізії 4. Потрапив у полон 16 листопада між 15.00. і 16.00 год. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 12 - 12 зв.

Примітки

Можливо, прізвище потребує уточнення: в анкеті - ніби "Єгор", у списку розстріляних взагалі вкрай невиразно. У книгах Василя Вериги і Бориса Тимошенка (упорядник збірки "Другий Зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар") - Єгер.

У списку розстріляних його ім'я, очевидно, помилково, подається як Ернет.

Стосовно національності, то дослівно в анкеті записано так: "Чехословак (немец)".

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

 

13. Погиба Федір Данилович

Народився 1898 р. у м. Літки Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 4 класи гімназії та 5-у Київську школу прапорщиків. Спеціальність - лісова промисловість. Поручик. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - ройовий 3-ї сотні 4-го куреня 4-ї Київської дивізії 1. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. коло с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 13 - 13 зв.

Примітка

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

14. Лотовський 1 Володимир Павлович

Народився 1894 р. у Олександрійському повіті Херсонської губернії. Українець. Селянин. Студент юридичного факультету Петроградського університету. Прапорщик. Безпартійний.

Діловод Міністерства внутрішніх справ УНР. В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - сотник (адміністратор, завідувач канцелярії Головного штабу) 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. під с. Миньки 2. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 14 - 15 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Лотоцький.

Під час допиту зазначив, що "єдина опора Петлюри - це Пілсудський". Допит проводив якийсь Шульц. Анкета підписана: "Допросил Шульц".

 

15. Грох Митрофан Васильович

Народився 1888 р. у м. Народичі Овруцького повіту Волинської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи сільської школи та Одеську школу прапорщиків. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив каптернамусом 6-ї Січової стрілецької дивізії (далі скорочено: 6-а Січова дивізія). Під час Другого Зимового походу - каптернамус штабу 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 1. Будучи пораненим, потрапив у полон 16 листопада 1921 р. 2 Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 16 - 16 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

2. Майже на всі питання відповідав "не знаю".

 

16. Ясько Анастас Стефанович

Народився 1896 р. у м. Київ. Українець. Селянин. Слюсар. Закінчив Київську школу прапорщиків. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Був інтернований у таборах Ланцут, Александров Куявський і Стшалково (Польща). Під час Другого Зимового походу - в. о. командира 3-ї сотні 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 1. Будучи пораненим, потрапив у полон 16 листопада 1921 р. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р. 2

Там само. Арк. 17 - 17 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий. В сотні було 10 чоловік, з яких тільки троє мали рушниці.

Як і в інших справах про реабілітацію розстріляних у м. Базар, за однією схемою зазначено, в даному разі, так: "Слідство по справі не проводилося. Ясько не допитувався. В справі немає доказів вчинення ним контрреволюційних та інших злочинів".

 

17. Янишевський 1 Федір Михайлович

Народився 1889 р. в с. Янівка Ковельського повіту Волинської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 6 класів гімназії та Житомирську школу прапорщиків. Поручник царської армії. Писар. Безпартійний 2.

У стані УНР із 1918 р. Служив у 16-й бригаді 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - ад'ютант командира 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії полковника Романа Сушка 3. Взятий у полон 16 листопада під с. Миньки 4. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 18 - 19 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Янишівський.

2. Співчував лівим українським партіям.

3. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

4. Під час допиту давав ворогам занадто детальні інформації. Зі слів Ф. Янишевського, в 2-й бригаді на 325 чол. було 150 рушниць та 5 кулеметів.

 

18. Бережний Сидір Петрович

Народився 1889 р. в м. Бахмач Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Стан - козак. Закінчив 4 класи у м. Конотоп та Орієнбаумську школу прапорщиків. Поручик. Безпартійний.

Відбував службу в 3-й Залізній дивізії. Був інтернований у табір м. Александров Куявський. Працював учителем фізкультури у м. Варшава. На початку Другого Зимового походу був старшиною без посади, після бою за м. Коростень став командиром сотні, після наступного бою - командиром куреня в 4-й Київській дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 1. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 20 - 23 зв.

Примітка

1. На допиті дав занадто детальну інформацію про структуру Української повстанської армії генерала-хорунжого Юрка Тютюнника.

 

 

19. Венгрженівський 1 Володимир Фролович 2

Народився 1895 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Міщанин. Студент Київського політехнічного інституту. Закінчив "студентську школу прапорщиків". Військова спеціальність сапер. Безпартійний.

Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - молодший інженер інженерної сотні 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада неподалік м. Базар. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 24 - 24 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Венгженівський.

Зберігся документ, який характеризує особу В. Венгрженівського. Подаємо цей документ без скорочень.

"У.Н.Р.

Міністерство

Внутрішніх Справ

Департамент

Політичної Інформації

20 серпня 1921 р.

 

Департамент Політичної інформації М.В.С. У.Н.Р. цим свідчить, що пред'явник цього, громадянин У.Н.Р. Венгрженівський Володимир з боку політичного і морального є людиною певною.

Посвідка ця служить легітимацією для подання Владам Вищіх Шкіл за кордоном.

 

Директор Департаменту

Іванович (підпис)

Начальник відділу П. Роменський (підпис)"

Там само. Арк. 27 зв.

 

20. Сокрут Наум Аврамович

Народився 1 грудня 1891 р. в слободі Нижня Сироватка Сумського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив Сумське сільськогосподарське училище (в 1912 р.) та 2-у Іркутську школу прапорщиків. Спеціальність - агроном. Штабс-капітан царської армії (командир інженерної роти) 4-ї Сибірської стрілецької дивізії. Партійність - "петлюрівець" (так в анкеті).

В Армії УНР із 1 січня до листопада 1919 р. (був січовим стрільцем), коли потрапив у полон до денікінців, з якими пізніше був інтернований до табору м. Александров Куявський. У 1920 р. воював у складі Київської дивізії, з якою відступив у Польщу, де знову був інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - ройовий технічної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 28 - 30 зв.

Примітка

1. Дав занадто багато інформації про структуру Української повстанської армії генерала-хорунжого Юрка Тютюнника.

 

21. Збаращенко 1 Олександр Петрович

Народився 1894 р. в м. Сквира Київської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив двокласну міську школу та 3-ю Київську школу прапорщиків. Писар. Безпартійний.

Службу проходив у 31-му курені 4-ї Київської дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - молодший старшина 4-ї Київської дивізії 2. Квартир'єр штабу дивізії. У полон потрапив 16 листопада неподалік м. Базар. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 31 - 31 зв.

Примітка

В анкеті - Зборащенко.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

22. Соломонівський Василь Володимирович

Народився 1897 р. в с. Яцки Канівського повіту Київської губернії. Українець. Стан - духовний. Закінчив гімназію. Студент Київського університету ім. Святого Володимира. "Вольноопределяющийся". Безпартійний.

З 1918 р. - молодший старшина батареї української армії. Під час Другого Зимового походу - при комендатурі штабу УПА 1. В полон потрапив під с. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 32 - 32 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

Свідчив, що стан частини у бойовому відношенні був "нижче всякої критики". Говорив і про "падіння духу" в частинах 4-ї Київської дивізії.

 

23. Черниш 1 Володимир Кононович

Народився 1897 р. в м. Полтава. Українець 2. Козак. Закінчив 6 класів гімназії та 2-у Київську школу прапорщиків. Безпартійний.

Був інтернований у таборі м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - в резерві при гарматній батареї 4-ї Київської дивізії 3. У полон потрапив 16 листопада 4. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

 

Там само. Арк. 33 - 33 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Чорниш.

2. В анкеті - "малорус".

3. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

4. На допиті зазначив: "Тютюнник сказав, що ми йдемо на Україну наводити порядок і що там вже ніякої влади немає".

 

24. Бойко Андрій Олександрович

Народився 21 листопада 1899 р. в м. Біла Церква Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 4 класи міського училища. Залізничний службовець. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - писар-реєстратор при інтендантстві армії. В полон потрапив 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 12 березня 1998 р.

Там само. Арк. 34 - 34 зв.

 

 

25. Синиця Стефан 1

Народився 1887 р. в с. Узин Васильківського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище та Київську школу прапорщиків. Учитель школи грамоти. Безпартійний.

В стані УНР із 1918 року. До Листопадового рейду: помічник обозного 21-го куреня 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - помічник начальника господарчої частини 5-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 2. У полон потрапив 16 листопада під с. Миньки 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 35 - 35 зв.

Примітки

1. По-батькові нема, бо незаконнонароджений.

2. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

3. Як правило, на питання відповідав "не знаю".

 

26. Скорняков 1 Сергій Іванович

Народився 1883 р. в м. Оренбург (Росія). Росіянин 2. Стан - оренбурзький козак, дворянин. Закінчив кадетський корпус і Миколаївське військове училище. Військова спеціальність - сапер. Капітан царської армії. Безпартійний.

З червня 1920 р. до арешту - сотник технічної (саперної) сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 36 - 37 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Скорняків.

2. В анкеті - "великорос".

3. На допиті, як і багато інших старшин та козаків, визнав, що "стан частини у бойовому відношенні - слабкий". Цікаве і таке визнання про бойовий дух 4-ї Київської дивізії (цитую дослівно і питання, і відповідь): "Подробная характеристика части - вначале сильное, но потом ослабело". Відзначив, що у складі дивізії були "українці, китайці, татари, росіяни".

 

 

27. Василів 1 Олександр Миронович

Народився 1897 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 6 класів реального училища. "Вольноопределяющийся". Прапорщик царської армії. Кооператор. Безпартійний.

Із 1919 р. молодший старшина Армії УНР. Під час Другого Зимового походу - в гарматній команді та при штабі 4-ї Київської дивізії 2. У полон потрапив 16 листопада під с. Миньки 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 38 - 38 зв.

Примітки

1. В анкеті та списку розстріляних - Васильєв.

2. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

3. Зі слів О. Василіва, в артилерійській команді було 38 шабель, 16 рушниць, а от гармати - жодної.

 

28. Козій 1 Іван Павлович

Народився 1889 р. в с. Дорогове Станіславського повіту (Австро-Угорщина, Галичина). Українець. Селянин. Закінчив 6 класів гімназії. Залізничник. До 1918 р. писар австро-угорської армії. Закінчив санітарну школу. В 1918 р. вступив до соціал-демократичної партії (Галичини).

Від травня 1918 р. воював у складі УГА проти поляків. Із вересня 1919 р. - в Київській дивізії Армії УНР. Під час Другого Зимового походу - діловод продовольчого відділу інтендантства 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під м. Базар 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 39 - 39 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Козин.

2. Під час допиту стверджував, що інтендантство 4-ї Київської дивізії купувало худобу і платило селянам по 3000 крб. за пуд. Зокрема, він сказав: "Незаконного и безвозмездного отобрания от крестьян на Украине продуктов я не замечал и не знаю, было ли это…" Іван Козій розповів, що поляки напередодні Листопадового рейду дали продуктів на 10 днів, а саме: 250 гр. чи 187 гр. консервованого м'яса - однаково для старшин і козаків, хліба - 600 гр. козакам, 400 гр. - старшинам, жирів - 20 гр. козакам, 60 гр. старшинам, картоплі - по 350 гр. на кожного, крупів - по 150 гр. кожному. Кава - старшинам 14 гр., козакам - 42 гр. (разом із цукром) або чаю по 7 гр. на кожного. Старшини отримували 85 гр. цукру та 50 гр. мармеладу. Власне, це був щоденний пайок польського солдата.

 

29. Стрижельницький Олександр Олістратович

Народився 1890 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне міське училище та Житомирську школу прапорщиків (у 1916 р.). Писар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - начальник нестройової частини при штабі 4-ї Київської дивізії 1. У полон потрапив 16 листопада під с. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

 

Там само. Арк. 40 - 40 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

2. Під час допиту, як і багато інших старшин і козаків, визнавав, що "состояние части в боевом отношении - неудовлетворительное".

 

30. Кузьменко Митрофан Юхимович

Народився 1889 р. в м. Веркіївка Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив учительську семінарію та 3-ю Київську школу прапорщиків. Вчитель. Поручик царської армії. Безпартійний 1.

З 1918 р. - в головному інтендантстві української армії. Під час Другого Зимового походу - в резерві чиновників штабу армії 2. В полон потрапив 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 3. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 41 - 41 зв.

Примітки

Співчував боротьбистам.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підполковник.

У відповідь на пропозицію більшовицького комісара покаятися і вступити до лав червоних для боротьби з українськими "бандами" звернувся до селян, які спостерігали за розстрілом: "Народе Український! Слухай голосу вірних синів! Ти колись віддячиш за нас. Хай живе…" - і ворожа куля звалила його в могилу. В. Верига.

 

31. Шуру-Бура 1 Іван Лукич

Народився 1891 р. в м. Борзна Чернігівської губернії. Українець. Козак 2. Закінчив чотирикласне міське училище в м. Борзна та навчальну команду "вольноопределяющихся". Прапорщик царської армії. Артилерист. Безпартійний.

В Армії УНР із січня 1919 р. Хорунжий 3. Під час Другого Зимового походу - в резерві гарматної сотні при штабі УПА. У полон потрапив 16 листопада біля м. Базар 3. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р. 4

Там само. Арк. 42 - 42 зв.

Примітки

Це прізвище вживається по-різному. В нашому випадку, в анкеті і списку розстріляних - "Шуру-Бура". Власне, саме так він і підписувався. В. Верига і Б. Тимошенко подають Шарабура.

Два брати мали 8 - 10 десятин землі.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання полковник.

На допиті визнавав, що "состояние (части) в боевом отношении - не важно", а "состояние части в отношени продовольственном, обмундировании, снабжении и снаряжении, если есть недочеты, то какие и чем вызванны - плохое".

"На Шуру-Бура Івана, - читаємо у рішенні про реабілітацію, - поширюється дія ст. 1 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" від 17. 04. 1991. Оскільки відсутня сукупність доказів, підтверджуючих обґрунтованність притягнення його до відповідальності". Подібні висновки - і в інших реабілітаційних висновках.

 

32. Кибальник 1 Сила Пантелеймонович

Народився 1889 р. в Чернечій (?) слободі Роменського повіту Полтавської губернії. Росіянин. Селянин 2. Закінчив 2 класи початкового училища і бухгалтерські курси в Москві.

Служив санітаром у Червоній армії. Під час Другого Зимового походу - писар кінної сотні штабу 4-ї Київської дивізії 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 43 - 43 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Кибельник.

2. В анкеті - "казенный крестьянин".

3. В сотні, якою командував Маркевич, за визнанням С. Кибальника, було 9 - 15 козаків без гвинтівок, зате з шаблями.

 

33. Шевченко Григір Васильович

Народився 1895 р. в с. Андріяшівка Лохвицького повіту Полтавської губернії. Українець. Козак. Закінчив 6 класів гімназії в м. Тифліс та 2-у Тифліську школу прапорщиків. Підпоручик царської армії. Безпартійний.

В українській армії з грудня 1918 р. Як січовий стрілець у 1919 р. інтернований в один із польських таборів. Під час наступу 1920 р. - старшина для доручень при інтендатурі Київської дивізії 1. Вдруге інтернований у табір м. Вадовиці. Числився писарем господарчої частини інтендатури Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - через хворобу - перебував у резерві штабу 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив 16 листопада під м. Базар 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 46 - 46 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий. Водночас вони вживають ім'я - Василь Шевченко.

2. Г. Шевченко на допиті стверджував, що напередодні походу Ю. Тютюнник видав кожному по 10 000 крб., щоб на ці гроші козаки і старшини купували собі продукти.

 

34. Козаченко Микола Євдокимович

Народився 21 червня 1885 р. в с. Клинівка Бахмутського (?) повіту Катеринославської губернії. Українець. Закінчив 2 класи училища. Слюсар. Працював на лісопильному заводі у м. Шепетівці. Безпартійний.

В листопаді 1920 р. разом з українсько-польським військом відійшов до Польщі. Був інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - слюсар господарчої частини при штабі Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 47 - 47 зв.

 

35. Крижанівський Павло Павлович

Народився 4 листопада 1887 р. в с. Старо-Шароланівка (?) Подільської губернії. Українець 1. Закінчив двокласне училище. Писар. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - у резерві писарів при штабі 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив 17 листопада під м. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 44 - 44 зв.

Примітки

Стан визначений як "гражданин".

2. На допиті стверджував, що начальник постачання Хоха застрелився під час бою.

 

36. Новоленик 1 Євген Ларіонович

Народився 1898 р. в м. Бар Подільської губернії. Українець. Міщанин (ремісник). Закінчив сільськогосподарське училище і Житомирську школу прапорщиків. Садівник. Безпартійний.

Якийсь час був помічником начальника міліції в м. Бар. В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - сотник на становищі козака в 2-й бригаді 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада під с. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р. 3

Там само. Арк. 45, 45 зв., 50, 51 зв.

Примітки

Так у списку розстріляних, у анкеті - Новолейник.

На допиті стверджував: "Часть и комсостав были весьма разношерстны".

Як і у інших Висновках про реабілітацію, сказано: "22 листопада 1921 р. Комісія ОВ КВО вирішила розстріляти Новоленика Євгена, - читаємо у Висновку про реабілітацію. - Рішення не змінювалося, даних про його виконання немає… Державний радник юстиції І. В. Вернидубов".

 

37. Зубків Олекса Мусійович

Народився 14 березня 1900 р. в с. Адамівка Летичівського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Учився у двокласному училищі. Писар. Безпартійний.

В польському таборі для інтернованих зачислений до 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 53 - 53 зв.

Примітка

1. В анкеті і у списку розстріляних - Зубков.

 

38. Завольницький 1 Петро Калинович 2

Народився 1894 р. в м. Кашлиці Кам'янського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив Кам'янець-Подільське середнє училище. Хімік цукроваріння. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 54 - 54 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Завальницький.

Ймовірно, Каленикович.

 

39. Корбут Степан Іванович

Народився 1890 р. в с. Рубленка Сквирського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище у м. Сквира. Діловод. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - в. о. скарбника куреня і начальник господарчої частини 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив 17 листопада між 15.00 і 16.00 год. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 55 - 55 зв.

 

40. Арцик 1 Іван Пилипович

Народився 1896 р. в м. Пирятин Полтавської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив вище початкове училище. Залізничник. Безпартійний.

З лютого 1919 р. працював у Міністерстві юстиції УНР (у м. Кам'янець Подільської губернії). В жовтні 1919 р. - інструктор культурно-освітньої справи Державної інспектури III відділу Подільської кордонної бригади. Інтернований до табору м. Ланцут. Під час Другого Зимового походу - писар 5-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 56 - 57 зв.

Примітки

У списку розстріляних помилково записано "Орцик". В. Верига і Б. Тимошенко подають Оручик.

Збереглася довідка, яка стосується особи І. Арцика. Подаємо без змін.

 

У.Н.Р. Державний інспектор

3-го Відділу

Подільської кордонної

Бригади

2 жовтня 1919 р.

ч. 71.

м. Оринін

 

Посвідчення

Пред'явник цього Іван Пилипович Арцик є дійсно Інструктор по Культурно-Освітній справі при Державній Інспектурі III-го відділу Подільської Кордонної Бригади, що підписом та відтиском печатки посвідчується.

 

Державний інспектор

III-го відділу Подільської Кордонної

Бригади сотник Буцай (підпис)

Діловод Суботик (?) (підпис)

Там само. Арк. 57.

 

 

41. Сагусій Явсентій Данилович 1

Народився 25 лютого 1897 р. в м. Мена Сосницького повіту Чернігівської губернії. Українець. Службовець (із селян). Закінчив Стародубську семінарію та артилерійське училище. Один рік начався в політехнічному інституті. Прапорщик. Безпартійний.

В Армії УНР із 1918 року. Під час Другого Зимового походу - молодший старшина гарматної бригади 4-ї Київської дивізії та в резерві штабу дивізії 2. У полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 58 - 58 зв.

Примітки

В анкеті - Даниінович.

В. Верига та Б. Тимошенко подають військове звання сотник. Водночас вказують ім'я - Евзевій.

 

42. Солтановський Микола Олександрович

Народився 1895 р. у м. Київ. Українець. Селянин 1. Освіта - "сільська". Писар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - писар 1-ї сотні 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Військове звання - хорунжий 2. Потрапив у полон 16 листопада під м. Базар 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 59 - 59 зв.

Примітки

Батько, мати, дружина мешкали в с. Ковскогорці (?) Голованівської волості Балтського повіту Подільської губернії.

На допиті намагався приховати старшинське звання.

 

43. Попович Василь Михайлович

Народився 1897 р. в с. Коровай Городищенської волості Переяславського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Родина мала 2 десятини землі. Закінчив церковно-приходську школу. В царській армії служив матросом на флоті. Чорноробочий. Безпартійний.

 

В 1919 р. служив у Червоній армії. Потрапивши в полон "до поляків", був інтернований у таборі м. Вадовиці. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - писар 2-го куреня 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 62 - 62 зв.

 

44. Федорів 1 Яків Васильович

Народився 29 квітня 1899 р. у м. Золочів Харківської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "вища початкова". Залізничник. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - козак інженерної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 63 - 63 зв.

Примітки

В анкеті "Феодоров", у реабілітаційному висновку - Феодорів.

 

 

45. Стародуб Ничипір 1 Григорович

Народився 1897 р. в с. Дижурин Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласне народне училище. Канцелярист. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - писар штабу 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в бою під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 64 - 64 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Никанор.

 

46. Штван 1 Іван Федорович

Народився 1898 р. у м. Ямпіль Подільської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "вища початкова". "Вольноопределяющийся". Писар. Безпартійний.

За "радянської влади" - секретар повітової воєнної комісії. В 1920 р. - писар 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар господарчої частини 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 65 - 65 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Штан.

 

47. Жуків 1 Микола Йосипович

Народився 1889 р. в м. Житомир Волинської губернії. Українець. Міщанин (син чиновника). Закінчив двокласне училище. Безпартійний.

До Армії УНР зголосився добровільно. З вересня 1920 р. - в 4-у технічному курені. Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 66 - 66 зв.

Примітка

В анкеті, списку розстріляних і реабілітаційному висновку - "Жуков".

 

48. Харжевський 1 Володимир Степанович

Народився 1902 р. у с. Піщанка Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільське двокласне училище. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - писар штабу 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 67 - 67 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Харшевський.

 

49. Борисенко Денис Петрович

Народився 1888 р. в с. Горнянка (?) Ніжинського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив писарські курси і курси військових чиновників. Конторник. Безпартійний.

В 1918 р. діловод полку Синьої дивізії. Під час Другого Зимового походу - скарбник 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 68 - 68 зв.

 

50. Омелянков 1 Максим Васильович

Народився 1887 р. у с. Грибаново Оршанського повіту Псковської губернії. Росіянин 2. Закінчив сільську школу. Писар. Безпартійний.

Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Борис Омелянів.

2. В анкеті - "великорос".

Там само. Арк. 69 - 69 зв.

 

51. Кривокобильський Монан 1 Павлович

Народився 1896 р. в с. Левченки Роменського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Писар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - діловод господарчої частини 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під час бою під с. Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 70 -70 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Мусій.

 

52. Малевич Михайло Іванович

Народився 1902 р. у Мінській губернії. Білорус. Закінчив двокласне училище. Писар. Безпартійний.

В Армії УНР із квітня 1919 р. на посаді діловода господарчої частини 29-го куреня ___ дивізії. Під час Другого Зимового походу - завідувач зброєю 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 71 - 71 зв.

 

 

53. Микуленко Данило Якович

Народився 1890 р. в с. Вербівка Зміївського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу та писарські класи. Безпартійний.

До української армії пішов добровольцем у 1918 р. Служив на посаді курінного писаря 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базарі. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 73 -73 зв.

Примітка

1. Зі слів Д. Микуленка, 4-й курінь налічував 103 багнети.

 

54. Медведський-Коваль Костянтин 1 Васильович

Народився в 1895 р. у с. Кочубіїв Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив середнє комерційне училище. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - помічник скарбника 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у с. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 74 - 74 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Василь.

 

55. Кишківський Володимир Антонович

Народився 1897 р. в с. Коплевака Липовецького повіту Київської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 5 класів Уманського комерційного училища і 2-у Київську школу прапорщиків. Безпартійний.

Із 1919 р. проходив службу у 2-й Волинській дивізії Армії УНР. Був інтернований до табору м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - у резерві на становищі козака кінної сотні при штабі 4-ї Київської дивізії 1. В полон потрапив 16 листопада 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 75 - 75 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

2. Зі слів В. Кишківського, в сотні було 38 чоловік, озброєних 28 шаблями, рушницями і бомбами.

 

56. Дараган Іван Андрійович

Анкети не виявлено 1. Станом на листопад 1921 р. мав 30 р. Прапорщик. В українській армії з 1918 р. 2 Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Сторінка не пронумерована.

Примітки

Дані взяті зі списку розстріляних. Нижче наводимо два документи, які дають додаткову інформацію про цю постать.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

 

РОБІТНИЧИЙ КОМІТЕТ

ДРУКАРІВ

При Експедиції Заготовок

ДЕРЖАВНИХ ПАПЕРІВ

15 червня 1920 р.

м. Камянець на Под.

 

Посвідчення

 

Пред'явник цього є дійсно печатник 4-ї категорії Іван Дараган Експедиції Заготовки Державних паперів, що а також власноручну підпись печатника Дарагана свідчиться підписом та прикладом печатки.

 

Підпис власника (підпис Иван Дараган)

Голова Комітету (підпис)

Секретарь (підпис)

Печатка "Робітничий комітет друкарів".

Там само. Арк. 77.

 

 

М. Ф.

ЕКСПЕДИЦІЯ ЗАГОТОВОК ДЕРЖАВНИХ ПАПЕРІВ

Загальний відділ

Стіл Персональн.

24 травня 1920 р.

ч. 649

м. Камянець Под.

 

Експедиція Заготовок Державних паперів цим свідчить, що пред'явник цього Іван Андрієвич ДАРАГАН, евакуйований з Київа, дійсно служив в Експедиції на посаді:

а/ Вартового Охорони Експедиції з 25 грудня 1918 до 8 квітня 1919 р.;

б/ Доглядача в Технично-Друкарськім Відділі з 8 квітня 1919 р. по 7 травня 1920 р., з якого числа звільнений з посади і служби в Експедиції.

Посвідчення це видано п. Дарагану згідно його власному проханню з дня 21 травня 1920 р.

Вх. ч. 608.

В. о. Управителя Експедиції (підпис)

В. о. Правителя Канцелярії (підпис)

Печатка "УД" (Української Держави) "Управитель Експедиції заготовок Державних паперів".

Там само. Арк. 77.

 

57. Голобородько Микола Максимович

Народився 1896 р. в с. Хощевате Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Родина мала 2 десятин землі. Закінчив двокласну школу. Безпартійний.

До Армії УНР мобілізований у серпні 1919 р. Був інтернований у табір м. Шипйорно (Польща). Під час Другого Зимового походу - писар штабу 1-ї Волинської групи. В полон потрапив 16 листопада під м. Базар 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 78 - 78 зв.

Примітка

1. На більшість питань відповідав "не знаю".

 

58. Дзячківський 1 Іван Вікентійович

Народився у 1892 р. у м. Торчин Луцького повіту Волинської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласну школу. Писар суду. Безпартійний.

Служив у Червоній армії. В 1919 р. під м. Луцьк потрапив у полон "до поляків". Був інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - писар інспекторського відділу штабу 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 79 - 79 зв.

Примітка

У списку розстріляних і реабілітаційному висновку - Дзячковський.

 

59. Соліус 1 Петро Іванович

Народився 1896 р. в с. Новомислинці (?) Слов'янської волості Ізюмського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласну школу. Конторник. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - діловод господарчої частини 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 80 - 80 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Толюс.

 

60. Солтученко Михайло Харлампійович

Народився 1896 р. у м. Голта Херсонської губернії. Українець. Закінчив чотирикласне комерційне училище. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. До рейду - квартирмейстер гарматного куреня 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар "артилерійського парку" 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 81 - 81 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання поручик.

 

 

61. Гаєвський Стефан Юхимович 1

Народився 1896 р. в м. Рівне Волинської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище та військовий навчальний заклад. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - писар головного інтендантства 2 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. під с. Малі Миньки 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 82 - 82 зв.

Примітки

Брат С. Гаєвського служив у Червоній армії.

Так в анкеті, що напевно не відповідає дійсності. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання полковник.

Про героїзм С. Гаєвського див. передмову.

 

62. Невідничий 1 Петро Якович

Народився 1884 р. у м. Градизьк Кременчуцького повіту Полтавської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив сільську школу та бухгалтерські курси. Безпартійний 2.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - в інтендантстві 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон близько 15.00 - 16.00 год. 17 листопада 1921 р. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 83 - 83 зв.

Примітки

1. В списку розстріляних - Невідниченко, в анкеті - Невідничий. В. Верига і Б. Тимошенко Невідниченко.

У графі "партійність" зазначено, що П. Невідничий "співчуває с. д. УНР".

 

63. Декаленко Петро Максимович

Народився 1896 р. в м. Сквира Київської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив двокласне училище. Студент вищого навчального закладу. Писар. Безпартійний.

До Армії УНР був мобілізований у 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський (Польща). Під час Другого Зимового походу - в. о. скарбника 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 84 - 84 зв.

 

64. Гіньків 1 Михайло Євгенович

Народився 1887 р. у с. Імганівка (?) Могилівського повіту Подільської губернії. Українець. Стан - "потомственный гражданин". Військовий чиновник воєнного часу. Студент юридичного факультету Київського університету ім. Святого Володимира. Партійність - "до війни с. р.".

В Армії УНР із 1919 р., служив на посаді діловода у прикордонних військах. Під час Другого Зимового походу - в інтендантстві штабу армії 2. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. під с. Миньки 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 85 - 85 зв.

Примітки

У списках розстріляних - Гіньков.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання сотник.

Під час допиту визнав, що "Армія, з моєї точки зору, була небоєздатною".

 

65. Романенко Степан Якимович

Народився у березні 1896 р. у м. Харків. Росіянин 1. Міщанин. Закінчив двокласну міську школу. Конторник. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р., служив писарем технічної частини та писарем Української дипломатичної місії. Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив близько 15.00 - 16.00 год. 17 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 86 - 86 зв.

Примітка

1. В анкеті - "великорос".

 

66. Запорожець Данило Семенович

Народився 1899 р. у м. Миколаїв Херсонської губернії. Українець. Селянин. Батько - робітник цукрового заводу у м. Бердичів. Освіта - двокласна. Службовець казначейства.

До Армії УНР мобілізований у вересні 1919 р., служив писарем. Під час Другого Зимового походу - бухгалтер скарбниці 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 87 - 87 зв.

 

67. Вержбович 1 Леонтій Петрович

Народився 12 серпня 1891 р. у с. Черепин Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив Озерянську сільську школу. Підпоручик. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - старшина батареї 4-ї Київської дивізії 2. В полон потрапив близько 16.00 год. 17 листопада 1921 р. під с. Малі Миньки 3. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 88 - 88 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Верубович.

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

Намагався приховати своє військове звання, стверджував, що не має жодної військової освіти.

 

68. Іваненко Яким Захарович

Народився 9 вересня 1892 р. в м. Одеса Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи народного училища. Канцелярист. Безпартійний 1.

До Армії УНР мобілізований у 1919 р., служив старшим писарем. Інтернований у табір м. Стшалково. Під час Другого Зимового походу - старший писар куреня польової варти 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 89 - 89 зв.

Примітка

1. В графі партійність записано "не состоял, но сочувствую учению Маркса".

 

69. Старенький Яків Ничипорович

Народився 20 жовтня 1896 р. (?) у с. Боговиця (?) Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 6 класів 2-ї Одеської гімназії та 2-у Одеську школу прапорщиків. Поручик. Безпартійний.

В армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - старшина 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 90 - 90 зв.

 

70. Ходько Борис Олексійович

Народився 1898 р. в м. Київ. Українець. Стан - "потомственный гражданин г. Киева". Закінчив 4 класи гімназії та Першу Київську школу прапорщиків. Поручик. Безпартійний.

Служив у Червоній армії. В Армії УНР із 1920 р. як молодший старшина 19-го куреня. Під час Другого Зимового походу - старшина 1 на становищі козака 5-го куреня 2 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 91 - 91 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

2. Зі слів Б. Ходька, в курені налічувалося 65 багнетів.

 

71. Зеньченко 1 Лука Олексійович

Народився у 1883 р. в с. Людкове Новозибківського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин (рідні у с. Людкове мали 11 десятин землі). Закінчив 4 класи. "Зауряд-прапорщик". Безпартійний.

В стані УНР із 1919 р. як службовець Міністерства фінансів. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - скарбник польової скарбниці 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада 1921 р. 2 Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 92 - 92 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Зенченко.

2. Під час допиту Л. Зеньченко зазначив, що на початку рейду в скарбниці було 152 млн. крб., а на момент полону - 142 млн. крб.

 

72.Шмелівський 1 Станіслав Костянтинович

Народився 1890 р. у м. Фастів Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта домашня. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - писар "грошового відділу" інтендантства 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 93 - 93 зв.

Примітки

У списку розстріляних - "Чмелевский", у анкеті - Шмелевський. В. Верига і Б. Тимошенко подають Чмелівський.

Стверджував, що вся казна потрапила до рук червоних.

 

 

73. Куденський 1 Євген Михайлович

Народився 1892 р. в м. Летичів Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи міського училища. Старший писар. Безпартійний.

В стані УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - без посади при технічній сотні 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 94 - 94 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Кудинський.

В. Верига і Б. Тимошенко подають звання ранговий.

 

74. Прохоров-Нікитін 1 Іван Микитович

Народився 1890 р. у м. Петроград. Росіянин. Селянин. Закінчив школу солдатських дітей та бухгалтерські курси. Безпартійний.

До Армії УНР мобілізований 1920 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Служив діловодом у відділі постачання 17-ї бригади воєнізованої охорони. Під час Другого Зимового походу - діловод 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 95 - 95 зв.

Примітка

В. Верига і Б. Тимошенко подають Прохоров-Микитин.

 

75. Островський 1 Микита Тимофійович

Народився 13 жовтня 1896 р. в с. Посухівка (Насухівка?) Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта домашня. Молодший писар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Учасник повстання проти Гетьмана України Павла Скоропадського. Під час Другого Зимового походу - писар господарчої частини 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в бою під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 376 -376 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Остовський, В. Верига та Б. Тимошенко подають Костовський.

 

76. Крутокоп 1 Яків Ельвович

Народився 1896 р. у м. Тернівка Подільської губернії. Єврей. Міщанин (батько, мати, брати і сестри служили на рибних промислах). Освіта домашня. Приказник. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив писарем 47-ї куреня 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар інспекторської частини 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії 2. Потрапив у полон 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 96 - 96 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Крутопіль.

2. За свідченням Я. Крутокопа, 2-а бригада становила 130 - 140 багнетів.

 

 

77. Приполок Захар Ілліч

Анкета відсутня. Згідно зі списком розстріляних, на день смерті йому було 22 роки 1. В Армії УНР із 1919 р. Військовий чиновник. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Сторінка не пронумерована.

Примітка

1. У реабілітаційному висновку зазначено, що З. Приполок народився 1879 р. в Овруцькому повіті Волинської губернії.

 

78. Федоренко-Євтухів 1 Микола Іванович

Народився 1900 р. у м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив церковно-приходську школу. Писар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Був інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - писар 2-й куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив у районі сіл Малі і Великі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 98 - 98 зв.

Примітка

1. У списках розстріляних - Федоренко. В. Верига і Б. Тимошенко подають це ж саме прізвище.

 

79. Мелентіїв Михайло Львович

Народився 25 березня 1898 р. у м. Ямпіль Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив двокласну школу. Писар. Безпартійний.

До Армії УНР мобілізований 25 травня 1920 р. Під час Другого Зимового походу - писар інтендантської частини 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 99 - 99 зв.

Примітка

1. В анкеті і списку розстріляних - Мелентьєв.

 

80. Тютюнник Степан Максимович

Народився 1894 р. у м. Шатава Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську церковно-приходську школу. Листоноша. Безпартійний 1.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - при відділі постачання 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 100 - 100 зв.

Примітка

1. У графі "партійність" записано, що він співчував соціал-демократам.

 

 

81. Гуцало Михайло Олексійович

Народився 1883 р. у с. Глушківці Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив воєнно-фельдшерську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. на посаді фельдшера 17-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 101 - 101 зв.

 

82. Лісовський Олександр Григорович

Народився 1894 р. у м. Одеса Херсонської губернії. Білорус. Селянин. Закінчив 2 класи гімназії. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. (писар 6-ї бригади 6-ї Січової дивізії). Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив під с. Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 102 - 102 зв.

 

83. Саківський Микола Григорович

Народився 1890 р. у Волинському повіті Волинської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 2 класи духовного училища. Безпартійний. Молодший унтер-офіцер.

В Армії УНР із 1919 р., служив у 6-ій комендантській сотні 6-ї Січовій дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон під с. Малі Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 103 - 103 зв.

 

84. Луб'яний 1 Василь Онуфрійович

Народився 1896 р. у с. Юшків Ріг Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Стояв на обліку в кулеметній сотні 16-го куреня 6-ї дивізії. Під час Другого Зимового походу - бунчужний кулеметної сотні 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив близько 16.00 год. 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 105 - 105 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Лубяний.

 

 

85. Гуденко Петро Спиридонович

Народився 29 жовтня 1896 р. у с. Ташлик Інкерманського (?) повіту Бессарабської губернії. Українець 1. Селянин. Малограмотний. Підпрапорщик ("за заслуги"). Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 104 - 104 зв.

Примітки

В графі національність - "бессарабець".

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

86. Сускин Павло Юхимович

Народився 1898 р. у с. Нові Петрівці Київського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласну та фельдшерську школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 105 - 105 зв.

 

87. Сальський Олексій Петрович

Народився 1895 р. у м. Кременець Волинської губернії. Українець. Стан - дворянин. Закінчив 2 курси математичного факультету Київського університету ім. Св. Володимира та школу прапорщиків. Коректор. Інвалід. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Ланцут. Під час Другого Зимового походу - в резерві штабу УПА 1. Потрапив у полон 16 листопада під м. Базар. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 106 - 106 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

88. Ендрик 1 Йосип Лазаревич

Народився 15 квітня 1893 р. у м. Рига Ліфляндської губернії. Єврей. Міщанин. Студент. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - писар (нестройовий) 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 110 - 110 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Хидрик.

 

 

89. Василів Михайло Миронович

Народився 1900 р. у с. Шустівці Рахтецької волості Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи міського училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - в резерві штабу армії. Близько 15.00 - 16.00 год. 17 листопада під м. Базар, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 112 - 112 зв.

 

90. Токаревич Кость Антонович

Народився 1886 р. у Кам'янецькому повіті Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 2 курси юридичного факультету. Писар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив, будучи пораненим, близько 14.00 - 15.00 год. 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 113 - 113 зв.

 

91. Олехнович 1 Семен Никонович

Народився 1897 р. у м. Пінськ Мінської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Близько 16.00 год. 17 листопада під с. Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 22 (23?) листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 114 - 114 зв.

Примітка

У списку розстріляних і реабілітаційному висновку - Олеханович. В. Верига і Б. Тимошенко подають Слеханович.

 

92. Манжула 1 Іван Федорович

Дати народження немає. Зазначено вік - 23 р. Народився у м. Переяслав Полтавської губернії. Українець. Козак. Слюсар. Безпартійний.

В Армії УНР з 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 115 - 115 зв.

Примітка

У списку розстріляних і реабілітаційному висновку - Манжуло.

 

93. Хульченко Мирон Антонович

Народився 1901 р. в Уманському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. У графі "партійність" - "партії - петлюрівської".

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 116 - 116 зв.

 

94. Голуб Артем Павлович

Народився 1898 р. у Лебединському повіті Харківської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний 1.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 117 - 117 зв.

 

95. Вередин 1 Василь Ананійович

Народився 1899 р. в с. Вили… Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 118 - 118 зв.

Примітка

В. Верига і Б. Тимошенко подають Вередан.

 

96. Майданюк 1 Степан Іванович

Народився 1899 р. у с. Северинівка Брацлавського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 119 - 119 зв.

Примітка

В. Верига і Б. Тимошенко подають Маданюк.

 

 

97. Страшкевич 1 Борис Паладійович

Народився 1895 р. в м. Умані Київської губернії. Українець. Міщанин. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. До рейду службу проходив в етапному курені при обозі 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - санітар при 5-му курені 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 120 - 120 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних і реабілітаційному висновку - Стражкевич (так само подають В. Верига і Б. Тимошенко), у анкеті - Страшкевич.

 

98. Федорів 1 Степан Демидович 2

Народився 1900 р. в Австро-Угорщині (Галичина). Українець 3. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

Служив в УГА, потрапив у полон до поляків. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. 16 листопада під с. Малі Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 121 - 121 зв.

Примітки

У списку розстріляних і в анкеті - Федоров.

В анкеті - Семенович.

У графі національність - галичанин.

 

99. Костецький Трохим Семенович

Народився 1899 р. в м. Голта Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив один клас училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. 16 листопада під с. Малі Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 122 - 122 зв.

 

100. Півторак 1 Олександр Іванович

Народився 1899 р. в Уманському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта "домашня". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. 16 листопада під с. Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 123 - 123 зв.

Примітка

У списку розстріляних і в анкеті - Полторак. В. Верига і Б. Тимошенко подають Повторак.

 

 

101. Вергун Семен Семенович

Народився 25 квітня 1897 р. в с. Михайло-Аклівка (?) Карабутівської (?) волості Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив в 30-му полку 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Звіздаль, потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 124 - 124 зв.

 

102. Данилевський Андрій Іванович

Народився 1901 р. в м. Немирів Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив чотири класи гімназії. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Звіздаль потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 125 - 125 зв.

 

103. Рижан 1 Павло Сергійович

Народився 1897 р. в Ладижинській волості Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 1-й сотні 4-го полку 2-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 126 - 126 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Рижак.

 

104. Рудницький 1 Василь Дмитрович

Народився 16 березня 1899 р. в Австро-Угорщині (Галичина). Українець 2. Міщанин. Освіта - "три групи сільської школи". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - ординарець при штабі 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Миньки, потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 127 - 127 зв.

Примітки

У списку розстріляних - Студницький. Так подають і В. Верига з Б. Тимошенко.

У графі "національність" - галичанин.

 

 

105. Поліщук Антін 1 Васильович

Народився 27 лютого 1889 р. у с. Чмирівка Тростянецької волості Васильківського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласну міністерську школу. Телеграфіст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Служив у 30-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 128 - 128 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних помилково - Анатолій. Так само подають В. Верига з Б. Тимошенком.

 

106. Шелест Пилип Васильович

Народився 25 листопада 1889 р. в Харківській губернії. Українець. Селянин. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. В 1920 р. у Польщі закінчив санітарні курси. Під час Другого Зимового походу - санітар 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. 17 листопада, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 129 - 129 зв.

 

107. Добровольський 1 Гаврило Антонович 2

Народився 13 липня 1891 р. Місце народження не вказане. Українець. Селянин. Закінчив двокласну школу. Лісовод. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 130 - 130 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Добровський. Так можна прочитати і у списку розстріляних.

В списку розстріляних - Антипович.

 

108. Білокрис Мусій Спиридонович

Народився 4 вересня 1900 р. в с. Верхні Димарі (?) Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматньої бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 131 - 131 зв.

 

109. Янишевський Кость Іванович

Народився 26 грудня 1899 р. в м. Корсунь Київської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 5 класів загальної освіти. Безпартійний.

Служив у Червоній армії (61-й полк). Потрапив у полон між містами Сарни і Костополь. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 132 - 132 зв.

 

110. Нестеренко Андрій Іванович

Народився 1898 р. в Полтавській губернії. Українець. Міщанин. Закінчив три класи початкового училища. Безпартійний.

У 1919 р. був мобілізований у Добровольчу армію генерала А. Денікіна. Потрапив у полон до української армії. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - санітар 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 133 - 133 зв.

 

111. Свиргодський 1 Володимир Іванович

Народився 15 вересня 1891 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Міщанин. Малограмотний. Каменяр. Безпартійний.

З 1914 р. був у полоні в Німеччині. Повернувшись 1920 р. додому, був мобілізований 1 вересня до Армії УНР. Під час Другого Зимового походу - обозний при штабі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 134 - 134 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Свиргородський. Так само подають В. Верига і Б. Тимошенко.

 

112. Когун 1 Сава Максимович

Народився 6 серпня 1893 р. в Кам'янецькому повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 135 - 135 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Сомбун-Капун.

 

113. Зубченко Олександр 1 Пилипович

Народився 1893 р. в с. Сердаліївка Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Малі Миньки потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 136 - 136 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Олекса.

 

114. Кузьмин Яків Васильович

Народився 10 квітня 1899 р. в с. Василівка Ананьївського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив один клас земського училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 137 - 137 зв.

 

115. Калитський 1 Дем'ян Іванович

Народився 1898 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Звіздаль, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 138 - 138 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - ніби Калишський (Калинський?), у реабілітаційному висновку - Калишський. В. Верига і Б. Тимошенко подають Камінський.

 

116. Борщевський Тиміш Захарович

Народився 1891 р. в с. Микулинці Волинського повіту Волинської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із літа 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 139 - 139 зв.

 

117. Кузьмін 1 Василь Микитович

Народився 1884 р. в Курській губернії. Росіянин 2. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - їздовий в окремому курені при штабі 4-ї Київської дивізії 3. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 140 - 140 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Кузьмин.

В анкеті - "великорос".

В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

118. Олійник 1 Гнат Васильович

Народився 1896 р. в Уманському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 141 - 141 зв.

Примітка

В. Верига і Б. Тимошенко подають Олейник.

 

 

119. Бичко Стефан Якович

Народився 1898 р. в с. Дерменка Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи тяжко пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 142 - 142 зв.

 

120. Бондаревич Станіслав Варфоломійович

Народився 1894 р. в с. Жешненці (Женченці?) Подільської губернії. Поляк. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 143 - 143 зв.

 

121. Соколовський Станіслав Аполонович

Народився 1896 р. в Подільській губернії. Поляк. Міщанин. Закінчив два класи училища. Приказчик. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. 1 Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 144 - 144 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - в Армії УНР із 1919 р.

 

122. Тройнюк Юхим Прокопович

Народився 1892 р. в с. Літава Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон, будучи тяжко пораненим. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 145 - 145 зв.

 

123. Приходський Олександр Семенович

Народився 1890 р. в Київській губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 5-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії (при обозі). Будучи пораненим, потрапив у полон під с. Малі Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р. 1

Там само. Арк. 146 - 146 зв.

 

124. Очеретний Тиміш Степанович

Народився 1899 р. в с. Грозн… (?) Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із травня 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Малі Миньки, будучи тяжко пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 147 - 147 зв.

 

125. Маницький Іван Михайлович

Народився 20 березня 1898 р. в м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив гімназію (у 1918 р.). Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 25 березня 1998 р.

Там само. Арк. 148 - 148 зв.

 

126. Плахтій 1 Купріян Федорович

Народився 2 жовтня 1900 р. в Уманському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. Під с. Малі Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 149 - 149 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Плахтин.

 

127. Таносечук 1 Павло Варфоломійович

Народився 29 листопада 1900 р. в с. Медівка Липовецького повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Під с. Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 150 - 150 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Топольчук. В анкеті - Танасечюк.

 

128. Чорний Клим Фадейович

Народився 5 травня 1896 р. в Катеринославській губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Під с. Миньки, будучи тяжко пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 151 - 151 зв.

 

129. Стеблин Іван Дмитрович

Народився у жовтні 1899 р. у Чигиринському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під с. Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 152 - 152 зв.

 

130. Радіоненко 1 Тиміш Якович

Народився 1898 р. на х. Лисконагов (?) Колківського (?) повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. 2 Служив у нестройовій сотні 16-ї бригади 6-ї Київської дивізії. Інтернований у табр м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Малі Миньки, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 153 - 153 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Рудоненко.

В списку розстріляних - в Армії УНР із 1919 р.

 

 

131. Вашкевич Михайло Максимович

Народився 8 листопада 1899 р. у Мозирському повіті Мінської губернії. Росіянин. Селянин. Неграмотний. Пекар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - при госпіталі 4-ї Київської дивізії. 17 листопада близько 16.00 год. потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 154 - 154 зв.

 

132. Голуб Василь Григорович

Народився 1889 р. в с. Ново-Соколівка (?) Проскурівського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив два класи сільської школи. Безпартійний.

До Армії УНР був мобілізований у 1920 р. коло м. Сатанів. Під час Другого Зимового походу - кашовар 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. 17 листопада, будучи пораненим, потрапив у полон. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 155 - 155 зв.

 

133. Якимченко 1 Микола Михайлович

Народився 12 грудня 1900 р. у Козелецькому повіті Чернігівської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив три класи початкового училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак гарматної сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 156 - 156 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Якименко.

 

134. Мельниченко 1 Олекса Федорович

Народився 17 березня 1882 р. у м. Васильків Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Чинбар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. 17 листопада, будучи пораненим (?), потрапив у полон під с. Звіздаль. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 157 - 157 зв.

Примітка

1. В анкеті - Мильниченко.

 

 

135. Каменецький 1 Михайло Григорович

Народився 23 червня 1898 р. у с. Грунь Зіньківського повіту Полтавської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 4 класи міського училища. Телефоніст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак телефонічної сотні 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада на березі р. Березинки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 158 - 158 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Камянецький.

 

136. Деменчук-Ходаківський 1 Олександр Васильович

Народився 23 лютого 1900 р. у Волинській губернії. Українець. Селянин. Закінчив народну школу. Пасічник. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. На чужині працював у пекарні м. Каліша. Під час Другого Зимового походу - козак технічної сотні 4-ї Київської дивізії. 17 листопада потрапив у полон під с. Борова. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 159 - 159 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Деменчук, підписувався - Ходаківський. В. Верига і Б. Тимошенко подають Демянчук.

 

137. Моргун 1 Степан Трохимович

Народився 1900 р. 2 у с. Малі Прищепи (?) Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив "три групи" земського училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригади 4-ї дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 160 - 160 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Марчук.

2. У списку розстріляних зазначено, що С. Моргуну 25 р.

 

138. Андрієвський 1 Кость Андрійович

Народився 1897 р. у с. Юшків Ріг Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Навчався в сільській школі. Маляр. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 4-му курені 2-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон в районі сіл Малі і Великі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 161 - 161 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Анарієвський. На анкеті підпис: Андрівський. В. Верига і Б. Тимошенко подають Анарневський.

 

 

138. Радченко 1 Василь Матвійович 2

Народився 1894 р. у с. Зазим'є Остерського повіту Чернігівської губернії. Росіянин. Селянин. Малограмотний. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у робочій сотні при штабі 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 162 - 162 зв.

Примітки

1. У списку розстріляних і у анкеті помилково - Гадченко. Підписувався - Радченко. В. Верига і Б. Тимошенко подають Гатченко.

2. У списку розстріляних В. М. Радченко йде, як і попередній козак К. А. Андрієвський, під номером 138.

 

139. Шевченко 1 Василь Олексійович

Народився 10 червня 1890 р. у Кобеляцькому повіті Полтавської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 47-му курені 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 163 - 163 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних, що оприлюднений у книгах В. Вериги і Б. Тимошенка, під ч. 139 Василя Олексійовича Шевченка немає. В цьому списку під ч. 139 фігурує Василь Гатченко (насправді Василь Радченко). У оригіналі списку розстріляних (Державний архів СБУ, арх. 74629 фп., т. 1) Василь Радченко фігурує під повторним ч. 138 (тобто, в оригіналі списку розстріляних із ДА СБУ ч. 138 повторюється двічі). У списку розстріляних із книг В. Вериги і Б. Тимошенка Василь Шевченко фігурує під ч. 33 (насправді ж його ім'я Шевченко Григір Васильович). Отже, у списку розстріляних, що оприлюднений в книгах В. Вериги і Б. Тимошенка, наведені: хорунжий Василь Шевченко (ч. 33) та підхорунжий Лазар Шевченко (ч. 224), а в списку з ДА СБУ (оригінал): старшина Григір Васильович Шевченко (ч. 33), козак Шевченко Василь Олексійович (ч. 139) і козак Шевченко Лазар Харитонович (ч. 225). Висновок: у реальному списку розстріляних, який зберігається у ДА СБУ, більше на одного розстріляного повстанця, який носив прізвище Шевченко, тобто загальна кількість розстріляних у м. Базар не 359, а 360.

 

140. Качан 1 Корній Назарович

Народився 11 вересня 1898 р. у Езеранській волості Васильківського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив два класи школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригади 4-ї дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 164 - 164 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Каган.

 

141. Дяченко 1 Микола Олександрович

Народився 6 грудня 1896 р. на х. Романівка Хорольського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - санітар 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 165 - 165 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Двяненко.

 

142. Ангелюк 1 Василь Тимофійович

Народився 1901 р. у с. Кам'янець Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 24-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 166 - 166 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Аголюк.

 

143. Щербина Роман Климентійович

Народився 1898 р. в Іван… (?) волості Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 46-му курені 16-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 167 - 167 зв.

 

144. Проскурня Георгій 1 Дмитрович

Народився у серпні 1901 р. у м. Хотин (Бессарабія). Українець. Міщанин. Закінчив два класи школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 168 - 168 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Григорій.

 

145. Мороз Максим Купріянович

Народився 11 серпня 1898 р. в с. Антонівка Гайсинського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Столяр. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічного куреня 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 169 - 169 зв.

 

146. Гладченко Ілько Семенович

Народився 1888 р. у Васильківському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Військова спеціальність - розвідник. Інтернований у табір м. Щепйорно. Під час Другого Зимового походу - козак 1 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 170 - 170 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

147. Колінко Іван Петрович

Народився 1899 р. в Хорольському повіті Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Кочегар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 10-й бригаді 4-ї Київської дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 171 - 171 зв.

 

148. Чередниченко Степан Омелянович

Народився 1893 р. у Васильківському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "сільська". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 172 - 172 зв.

 

149. Єрмаків Георгій Севастьянович

Народився 1899 р. у с. Колош… (?) Валківського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив два класи училища. Телеграфіст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 173 - 173 зв.

 

150. Канащук 1 Грицько

Народився 1900 р. у Новоград-Волинському повіті Волинської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 47-му курені 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 174 - 174 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Канещук. В. Верига і Б. Тимошенко подають Комащук.

 

151. Пастушенко Іван Андрійович

Народився 1891 р. у с. Гнилиці Збаразького повіту (Австро-Угорщина, Галичина). Українець. Селянин. Освіта - "сільська". Чорноробочий. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 16-й бригаді 6-ї Січової дивізії. Інтернований у таборі м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - ройовий 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 175 - 175 зв.

 

 

152. Сичів Петро Порфирович

Народився 29 червня (?) 1899 р. у с. Олек… (?) Верхньодніпровського повіті Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Помічник слюсаря. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 30-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 176 - 176 зв.

 

153. Шиманський Карпо Герасимович

Народився 1900 р. у Подільській губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 177 - 177 зв.

 

154. Шейнов 1 Петро Іванович

В анкеті рік народження не вказаний. У списку розстріляних зазначено, що П. Шейнову - 22 роки. Народився у Сосницькому повіті Чернігівської губернії. Росіянин 2. Міщанин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 46-му курені 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський, де працював кочегаром. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 178 - 178 зв.

Примітки

В. Верига і Б. Тимошенко подають Шойків.

В анкеті - "великорос".

 

155. Швець Василь Максимович

Народився 1895 р. у Подільській губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 179 - 179 зв.

 

 

156. Кулик Іван Іванович

Народився 6 січня 1900 р. у м. Яготин Пирятинського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласну міністерську школу. Писар. Безпартійний.

В 1918 р. працював у Раді робітничих та селянських депутатів. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - телеграфіст 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 180 - 180 зв.

 

157. Клепач 1 Ілько Юхимович

Народився 20 червня 1900 р. в с. Западинці Лохвицької волості Лохвицького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му полку 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 181 - 181 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Клепаць.

 

158. Распашнюк 1 Андрій Семенович

Народився 20 серпня 1899 р. у м. Літин Подільської губернії. Українець. Міщанин. Без освіти. Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - швець у нестройовій сотні 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 182 - 182 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Распайнюк.

 

159. Божко Спиридон Омелянович

Народився 12 грудня 1898 р. в с. Тулинці Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му полку 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - швець при інтенданстві 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 183 - 183 зв.

 

160. Візир 1 Гаврило Григорович

Народився 1899 р. у Зіньківському повіті Полтавської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - в гарматному дивізіоні 1-го куреня 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон близько 14.00 - 15.00 год. 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 184 - 184 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Візір.

 

161. Баранов 1 Георгій Арсентійович

Народився 23 квітня 1898 р. в с. Печен… (?) Пашковецької волості Проскурівського повіту Подільської губернії. Росіянин. Міщанин. Закінчив чотири класи училища. Фотограф. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 19-му полку 7-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 185 - 185 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Баранів.

Під час допиту на питання "детальна характеристика частини" відповів "За Самостійну Україну".

 

162. Тарасенко Прокіп Григорович

Народився 18 липня 1898 р. у с. Кручі Богодухівського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Навчався в церковно-приходській школі. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 186 - 186 зв.

 

163. Оландаренко 1 Карпо Іванович

Народився 1900 р. в с. Полова Прилуцького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. "Ходив до церковного училища". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон близько 15.00 - 16.00 год. 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 187 - 187 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Оліндаренко.

 

 

164. Кримський 1 Микола Антонович

Народився 1900 р. у м. Київ. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 16-му курені 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 188 - 188 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Крилівський.

 

165. Соболь 1 Левко Васильович

Народився 1897 р. в Богоч… (?) Опанасівської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 10-му курені 4-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 189 - 189 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Оболь.

 

166. Бондаренко Оверко Ісакович

Народився 1890 р. у с. Синиця Богуславської волості Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 4-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 190 - 190 зв.

 

167. Маширов 1 Микола Дмитрович

Народився 1899 р. в с. Шипівка Путивльського повіту Чернігівської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Слюсар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічного куреня при штабі 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 191 - 191 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Маширів.

 

168. Натенко 1 Микола Ілліч

Народився 1894 р. в Австро-Угорщині (Галичина). Українець 2. Селянин. Неграмотний. Булочник. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - у відділі постачання 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 192 - 192 зв.

Примітки

1. Прізвище потребує уточнення: у списку розстріляних - Начимо, у реабілітаційному висновку - Наженко. В анкеті можна прочитати і Натино. В. Верига і Б. Тимошенко подають Начино.

В графі "національність" - галичанин.

 

169. Постелинський Діонісій Людвигович

Народився 1896 р. в с. Телепеньки Вінницького повіту Подільської губернії. Поляк. Селянин. Закінчив навчальну команду. Ефрейтор. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив в 21-му полку 7-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак-стрілець 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 193 - 193 зв.

 

170. Білецький Іван Омелькович

Народився 1898 р. в с. Руса… (?) Богуславської (?) волості Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак гарматної команди 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 194 - 194 зв.

 

171. Радченко 1 Іван Сергійович

Народився 1890 р. в с. Зазим'є Остерського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 18-му курені 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 195 - 195 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Ровенко.

 

 

172. Ананьїв 1 Микола Петрович

Народився 1898 р. в с. Біле Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В 1919 р. служив у Червоній армії телеграфістом. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічної сотні 4-ї Київської дивізії. 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під с. Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 196 - 196 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Ананів.

 

173. Гапоненко 1 Захар Дмитрович

Народився 1896 р. в Бердянському повіті Таврійської губернії. Українець. Закінчив сільську школу. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 10-му курені 4-ї бригади 4-ї київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під с. Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 197 - 197 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Голоненко.

 

174. Григоренко Никон 1 Іванович

Народився в лютому 1897 р. в Бобровському повіті Воронезької губернії. Росіянин. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. (?) Служив у 2-му курені 2-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Малі Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 198 - 198 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Микола.

 

175. Ківолін 1 Варлам Іванович

Народився 1899 р. в Орловській губернії. Росіянин. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Малі Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 199 - 199 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Киволін.

 

176. Жир Василь Дорофейович

Народився 1899 р. в с. Хандиліївка Павлоградського повіту Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Співчував правим есерам.

В українській армії з 1918 р. Служив у 4-му курені 2-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 200 - 200 зв.

 

177. Гловинський Мусій Миколайович

Народився 1896 р. в с. Темне Гайворонського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у гарматній бригаді 2-й Волинської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 201 - 201 зв.

 

178. Кранц 1 Йосип Йосипович

Народився 1900 р. в Австро-Угорщині 2. Німець. Закінчив чотири класи гімназії. Слюсар. Телефоніст-механік. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічного куреня 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 202 - 202 зв.

Примітки

1. У списку розстріляних помилково - Кран. Так само подають В. Верига з Б. Тимошенком.

Брат у Червоній армії.

 

179. Харин Василь Терентійович

Народився 1889 р. в с. Васищеве Харківського повіту Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Маляр. Старший унтер-офіцер. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований до одного з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. 17 листопада під с. Миньки потрапив у полон. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

 

Там само. Арк. 203 - 203 зв.

 

 

180. Кучер Оникій Тимофійович

Народився 1900 р. в с. М. Степанці Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта "сільська". Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 204 - 204 зв.

 

181. Онищенко Іван Степанович

Народився 1898 р. в м. Ямпіль Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив три класи початкової школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 205 - 205 зв.

 

 

182. Ярешенчук 1 Петро Лукич

Народився 1897 р. в Каменецькому повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив три класи сільської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 206 - 206 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Яременчук.

 

183. Чадринський 1 Іван Павлович

Народився 1899 р. у Валківському (?) повіті Харківської губернії. Українець 2. Селянин. Неграмотний. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - при обозі 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 207 - 207 зв.

Примітки

В анкеті чи то Ясоринський, чи то Чегоринський, у списку розстріляних - Чадринський.

В анкеті - малорос.

 

186. Буригін 1 Михайло Олексійович

Народився 1896 р. у м. Єлисаветград Херсонської губернії. Росіянин. Робітник. Закінчив приходську школу. Безпартійний.

В українській армії із 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 210 - 210 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Бурихін. В. Верига і Б. Тимошенко подають Буризін.

 

187. Сердюк Данило Костянтинович

Народився 1897 р. в с. Ковичі (Ковничі?). Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Був інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - при обозі штабу 1-ї Волинської групи. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 211 - 211 зв.

 

188. Мещеряков 1 Тимофій Бенедиктович

Народився 1897 р. у Бахмутському 2 повіті. Росіянин. Селянин. Закінчив нижчу сільськогосподарську школу. Безпартійний.

В українській армії із 1918 р. Під час Другого Зимового походу - при інтендантстві 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 212 - 212 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Тиміш Мещеряків.

2. Місто Бахмут в 1924 р. перейменоване у м. Артемівськ (нині Донецької області).

 

189. Сидоренко Семен Іванович

Народився 1899 р. в с. Хибалівка Ніжинського повіту Чернігівської губернії. Українець. Козак. Закінчив початкову сільську школу. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 1 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 213 - 213 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

190. Горков Іван Іванович

Народився 1898 р. у с. Пудлівці Кам'янського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 214 - 214 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Горьков, в анкеті - Горков. Розписувався так: козак Горков. В. Верига і Б. Тимошенко подають Горків.

 

191. Усенко Валерій 1 Іванович

Народився 16 вересня 1899 р. в с. Карпилівка Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив два класи міського училища і медичні курси (в 1916 р.). Фельдшер. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - фельдшер лазарету 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 215 - 215 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Віталій, у списку розстріляних - Валентин.

 

192. Мокрицький Діонісій Іванович

Народився 20 березня 1900 р. у Чернявській волості Бердичівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "домашня". Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Інтернований таборі м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак технічної сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 216 - 216 зв.

 

193. Федорук 1 Павло Лаврентійович

Народився 1900 р. в с. Дорошівка Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "домашня". Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - при обозі 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 217 - 217 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Федорчук, в анкеті - Федерюк.

 

 

194. Шкумат 1 Василь Дмитрович

Народився 1898 р. у Сумському повіті Харківської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічного куреня 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 218 - 218 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Чумак. В. Верига і Б. Тимошенко подають теж саме прізвище.

 

196. 1 Борденюк 2 Олександр Миколайович

Народився 15 березня 1899 р. в с. Пари… (?) Ананьївського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив один клас школи. Безпартійний.

Служив у Червоній армії, потім потрапив у полон. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 219 - 219 зв.

Примітки

У списку розстріляних відсутній № 195.

2. В. Верига і Б. Тимошенко подають Ворденюк, в анкеті - Бординюк.

 

197. Савченко Трохим Архипович

Народився 1899 р. у с. Дмитрівка Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласне сільське училище. Наглядач на телеграфі. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив козаком-зв'язківцем при штабі 2-ї Волинської дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак-зв'язківець при штабі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 220 - 220 зв.

 

198. Радченко 1 Стефан Михайлович

Народився 9 серпня 1897 р. у Старобільському повіті Харківської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Чорноробочий. Безпартійний.

Служив у Червоній армії, в полку ім. Тараса Шевченка. В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й гарматній бригаді 6-ї Січової дивізії. Інтернований в один з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 222 - 222 зв.

Примітка

1. В анкеті - Ратченко.

 

 

199. Власів Павло Семенович

Народився 1897 р. у Лунгівській волості Херсонської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В 1920 р. служив у Червоній армії. В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 223 - 223 зв.

 

200. Давидчук Влас Парфенович

Народився 1895 р. у с. Круті Горби Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 224 - 224 зв.

 

 

201. Паламаренко Федот Григорович

Народився 1898 р. у с. Шпотівка Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - при штабі 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії 1. Потрапив у полон о 16.00 год. 17 листопада під с. Великі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 225 - 225 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання хорунжий.

 

202. Балтян Петро Васильович

Народився в лютому 1897 р. у Ямпільському повіті Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Неграмотний. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 2-му курені 10-ї бригади 4-ї дивізії. Інтернований у таборі м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 226 - 226 зв.

Примітка

1. На питання про стан частини у бойовому відношенні відповів, що "поганий у зв'язку з відсутністю зброї".

 

203. Марков 1 Володимир Михайлович

Народився 17 квітня 1900 р. у м. Саврань Балтського повіту Подільської губернії. Росіянин 2. Селянин. "Чотири класи загальної освіти та 2 класи агрономічної школи". Землемір. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 8-му курені 3-ї гарматної бригади 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 227 - 227 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Марків.

2. У анкеті - великорос.

 

204. Колесників 1 Терентій Лаврентійович

Народився 10 квітня 1899 р. у м. Ново-Георгіївську Херсонської губернії. Українець. Міщанин. Самоучка. "Кирпичник". Безпартійний.

Служив у Червоній армії (6-а дивізія 12-ї армії), під ст. Вапняркою потрапив у полон. В Армії УНР із 1919 р. Служив у 4-й бригаді 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 228 - 228 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Колесник, що ймовірно.

2. Вважав "бойову здібність частин" 4-ї Київської дивізії доброю.

 

 

205. Свиридів Григорій Терешкович

Народився 5 жовтня 1894 р. у Козелецькому повіті Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Самоучка. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 229 - 229 зв.

 

206. Бузун Данило Савелійович

Народився 11 грудня 1893 р. у с. Матіївка Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходське училище. Каменяр. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак нестройової сотні 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 230 - 230 зв.

 

 

207. Мон За Літ 1

Народився 1885 р. у м. Харбін. Китаєць. Не одружений, батько і мати мешкають у Харбіні. Освіти і спеціальності не мав. Якийсь час жив у м. Казань, де працював чорноробочим (до 1918 р.). Безпартійний.

У Червоній армії не служив. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 231 - 231 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Момзаліт.

2. На більшість питань відповів "не знаю". Стан частини в бойовому відношенні оцінив як поганий, а санітарну службу - добре.

 

208. Гуменюк Карпо Григорович

Народився 1898 р. у с. Нова Соколівка Проскурівського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 2-й гарматній батареї 2-ї бригади 2-ї Волинської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 232 - 232 зв.

 

 

209. Довгий 1 Юхим

Народився 1892 р. у Подільській губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 233 - 233 зв.

Примітки

У списку розстріляних - Долгий.

Майже на всі питання не відповів, лише сказав, що санітарний стан частини добрий.

 

210. Тимощук 1 Михайло Іванович

Народився 1899 р. у с. Велика Березна Заславського повіту Волинської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище. Безпартійний.

В Армії УНР із 7 березня 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 234 - 234 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Тамощук.

2. На питання "Состояние части в отношении продовольственном, обмундировании, снабжении и снаряжении" відповів: "Ні того, ні іншого". На питання "состояние части в боевом отношении" відповів "…було дуже погане внаслідок деморалізації".

 

 

211. Головченко Яків Іванович

Народився 1883 р. у с. Чечеліївка Олександрійського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Шахтар. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й Січовій дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 235 - 235 зв.

 

212. Осремів 1 Григорій Омелянович

Народився 1900 р. у с. Кам'янці (Кашинці?) Волинської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 236 - 236 зв.

Примітка

1. Так написано у списку розстріляних, у анкеті - Осрамов (?), а у реабілітаційному висновку - Охремов. В. Верига і Б. Тимошенко подають Острешів.

 

213. Лисогор Павло Михайлович

Народився 1901 р. у м. Олександрія Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив вищу початкову школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 10-й бригаді 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Великі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 237 - 237 зв.

 

214. Кучеренко Феодосій 1 Федорович

Народився 1890 р. на х. Сеток (Сетох?) (Кубань). В графі національність - православний. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 6-й Січовій дивізії. Інтернований у таборі м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 238 - 238 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Федір.

 

 

215. Коханко Павло Григорович 1

Народився 3 листопада 1900 р. у с. Борова (Боровка?) Подільської губернії. Українець. Міщанин. Малограмотний. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. (30-й курінь 4-ї Київської дивізії). Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 239 - 239 зв.

Примітка

1. На анкеті підписався: козак Коханко.

 

216. Дробот Яків 1 Васильович

Народився 1894 р. в с. М. Лукашівка Липовецького повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під м. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 240 - 240 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Яким Дрозденко.

 

 

217. Дробинський 1 Петро Маркович

Народився 4 лютого 1902 р. у м. Катеринослав. Українець. Міщанин. Закінчив двокласне початкове училище. Робітник. Безпартійний.

Служив у Червоній армії. В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічної сотні 2 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 241 - 241 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Дробінський.

2. Її склад зі слів П. Дробинського - 25 чоловік та 7 осіб командного складу.

 

218. Демченко Петро Костянтинович

Народився 1899 р. в Глухівському повіті Чернігівської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 3 класи Глухівського ремісничого училища. Слюсар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 242 - 242 зв.

 

 

219. Козловський Тимофій Михайлович

Народився 1896 р. у м. Банград (?) у Бессарабії. Росіянин. Міщанин. Малограмотний. Каменяр. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й Січовій дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Малі Миньки 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 243 - 243 зв.

Примітка

1. На питання "стан частини в бойовому відношенні" відповів: "Була боєздатною, та не в усіх була зброя".

 

220. Кайдан Стефан Захарович

Народився 1897 р. в с. Терихівка Чернігівського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 1 клас міністерського училища. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 244 - 244 зв.

 

221. Кисличук Іван Гнатович

Народився 1896 р. у с. Жабокричка Голованівської волості Балтського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - при господарчій частині 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 245 - 245 зв.

 

222. Лященко 1 Федір Якович

Народився 10 серпня 1898 р. в с. Гирівка Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 15.00 год. під час бою під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 246 - 246 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Плященко.

 

 

223. Светненко 1 Данило Григорович

Народився 1897 р. у с. Див'яни (?) Радомишельського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під час бою під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 247 - 247 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Світленко.

На більшість питань відповів: "Не знаю".

 

224. Рубан Іван Лукич

Народився 1899 р. в с. Чубичі Чернігівського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив початкове училище. Безпартійний.

В українській армії із 1918 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу УПА 1. Потрапив у полон під час бою під с. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 248 - 248 зв.

Примітки

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

2. Під час допиту зазначив, що стан частини в бойовому відношенні поганий "внаслідок відсутності зброї".

 

225. Шевченко Лазар Харитонович

Народився 1899 р. у с. Пшеничне Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 7-му курені 3-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак 1 гарматної сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 249 - 249 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

226. Шапа Гнат Якович

Народився 20 грудня 1889 р. в Кобеляцькому повіті Полтавської губернії. Українець. Козак. Закінчив сільське училище. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 46-му курені 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 250 - 250 зв.

Примітка

1.Під час допиту зазначив, що стан частини в бойовому відношенні поганий "внаслідок відсутності зброї".

 

227. Чубко Федір Федорович

Народився 1900 р. у с. Кошаринці Ольгопольського повіту Подільської губернії. Українець. Стан не вказаний. Закінчив церковно-приходську школу. Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 251 - 251 зв.

 

228. Ладенюк Фома 1 Михайлович

Народився 1900 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 20-му курені 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. У полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 252 - 252 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Фаїм Владинюк.

 

 

229. Гоманюк 1 Сазон Арсентійович

Народився 1897 р. у с. Войтівка Уманської волості Уманського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 47-му курені 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 253 - 253 зв.

Примітка

Такий варіант прізвища - у списку розстріляних; у анкеті - Гомунюк, у реабілітаційному висновку - Гуминюк. В. Верига і Б. Тимошенко подають Сосоїт Гомонюк. Можливі й інші варіанти - Гуменюк.

 

230. Щербак Степан Терентійович

Народився 1 березня 1901 р. в Таращанському повіті Київської губернії 1. Українець. Селянин. Освіта - вища початкова. Безпартійний.

Служив у міліції і Червоній армії. В Армії УНР із 1920 р. Служив у нестройовій сотні 16-ї бригади 6-ї Січової дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в с. Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 254 - 254 зв.

Примітки

Село, яке водночас було і волостю, називалося Колас… (?)

На питання переважно або не відповідав, або відповідав, що не знає. Стан частини у відношенні постачання, обмундирування оцінив як поганий.

 

231. Бондар Петро Онисимович

Народився 1901 р. у с. Кам'янець Савранівської волості Балтського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу і санітарні курси. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 255 - 255 зв.

 

232. Прокопець Степан Кіндратович

Коли народився не пам'ятає. Народився у с. Макненка (?) Васильківської волості Васильківського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. До армії пішов добровільно. Під час Другого Зимового походу - кашовар при штабі 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 256 - 256 зв.

 

233. Липовський Григорій Сергійович

Народився 1898 р. у с. Северинівка Кам'янської волості Ольгопольського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 257 - 257 зв.

Примітка

На більшість питань відповів "не знаю".

 

234. Усик 1 Автоном Максимович

Народився 1896 р. у с. Молдавка Липовенської (Липовецької ?) волості Балтського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 258 - 258 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Вусик.

 

 

235. Шеденко Микита Христофорович

Народився 1895 р. у с. Писківці Кременчуцького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 46-му курені 16-ї бригаді 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 259 - 259 зв.

 

236. Ковтуненко Іван Наумович

Народився 1896 р. у с. Токмак Бердянського повіту Таврійської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільськогосподарську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 10-му курені 4-ї гарматної бригади 4-ї дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 260 - 260 зв.

 

 

237. Усенко Віталій Викентійович

Народився 1887 р. у м. Житомир Волинської губернії. Українець. Стан не вказаний. Неграмотний. Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригаді 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. під м. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 261 - 261 зв.

 

238. Музика Василь Михайлович

Народився 1884 р. у с. Стареньке (?) Яворівського повіту (Галичина). Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у господарчій частині 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 262 - 262 зв.

 

239. Акаловський 1 Вадим Євгенович

Народився 1900 р. у Кам'янецькому повіті Подільської губернії. Українець. Стан невідомий. Учень гімназії. Безпартійний 2.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 3 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 16.00. під с. Миньки 4. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 263 - 263 зв.

Примітки

В. Верига та Б. Тимошенко подають Аколовський.

На власне визнання, "схильний до соціалізму".

В. Верига та Б. Тимошенко подають військове звання підстаршина.

На допиті зазначав, що "що стан частини в бойовому відношенні - добрий".

 

240. Петриченко Данило Юхимович

Народився 1898 р. у с. Карасенці (?) Городищенської волості Пирятинського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Навчався в сільській школі. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 10-му курені 4-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. в с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 264 - 264 зв.

 

241. Іліченко 1 Семен Григорович

Народився 1897 р. у м. Бахмач Чернігівської губернії. Росіянин. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - в нестройовій команді при штабі 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 265 - 265 зв.

Примітка

У списку розстріляних - Ільіченко, в реабілітаційному висновку - Ільченко. В. Верига та Б. Тимошенко також подають Ільченко.

 

242. Ворепрівський Кирило Лаврентійович

Народився 1895 р. у с. Охнине (Окнине?) Гайсинського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-му курені 2-ї гарматної бригади 2-ї Волинської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 266 - 266 зв.

 

243. Грицарюк Нестір Павлович

Народився 1893 р. у с. Карабчиїв Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 267 - 267 зв.

 

244. Краковський 1 Максим Михайлович

Народився 1897 р. у с. Рознатівці Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 30-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 268 - 268 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних помилково - Краковекін.

 

245. Щербак Федір Якимович

В анкеті рік народження не вказаний, у списку розстріляних вказаний вік - 24 роки. Народився у Кренківській (?) волості Кременчуцького повіту Полтавської губернії 1. Українець. Селянин. Закінчив земську школу. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 6-й гарматній бригаді 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив у лісі коло с. Миньки 17 листопада 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 269 - 269 зв.

Примітки

Село, в якому народився Ф. Щербак, було волостю.

Під час допиту зазначив, що частина в бойовому відношенні була небоєздатною, часто не здатною до активних дій.

 

246. Поломарчук 1 Олександр Якимович

Народився 1897 р. у с. Маївка Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Чорноробочий. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований в табір м. Александров Куявський, де працював робітником на кухні. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 270 - 270 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Паламарчук.

 

247. Іванюк Дем'ян Павлович

Народився 1898 р. у с. Сокаль (?) Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 271 - 271 зв.

 

248. Бабич Іван Дмитрович

Народився 1900 р. у с. Петрине Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Навчався в сільськогосподарському гідротехнічному училищі. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 272 - 272 зв.

 

249. Кушлинський 1 Адам Іванович

Народився 1891 р. у с. Макарове Ушицького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне народне училище і навчальну команду 6-ї Сибірської стрілецької дивізії. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й та 3-й (3-я гарматна бригада) дивізіях. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 273 - 273 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Кушлимський та військове звання підхорунжий.

 

250. Іванюк Василь Михайлович

Народився 1899 р. у с. Вільгрид Товмачівського повіту (Галичина). Українець 1. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у гарматній бригаді 2-ї Волинської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 274 - 274 зв.

Примітка

1. У графі "національність" - галичанин.

 

251. Слободян Филимон Кирилович

Народився 9 квітня 1892 р. у с. Чернятка Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го полку (куреня?) 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 16.00 год. під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 275 - 275 зв.

 

252. Уланов 1 Олександр Володимирович

Народився 1901 р. у с. Бандурів Балтського повіту Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 276 - 276 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Удалів.

 

253. Гришко 1 Григорій Андрійович

Народився 20 лютого 1900 р. у с. Онисове (Анисове?) Ячівської (Янівської?) волості Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив один клас міського училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 277 - 277 зв.

 

Примітки

У списку розстріляних - Горний, у реабілітаційному висновку - Грихно, в анкеті - Гришко (Грихно ?). В. Верига та Б. Тимошенко подають Горний.

В основному на питання відповідав "не знаю".

 

254. Горбач 1 Іван Олександрович

Народився 26 листопада 1887 р. у с. Курені Бахмацької волості Конотопського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 3-й Залізній дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 16 листопада під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 278 - 278 зв.

Примітки

У списку і у реабілітаційному висновку - Юрбач.

В основному на питання відповідав "не знаю".

 

255. Клименко Антін Ничипорович 1

Народився 1891 р. у с. Новий Тагамлик Конградського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне училище. Безпартійний 2.

Повертаючись із "германського полону", був затриманий поляками і скерований у табори для інтернованих. Перебував у таборах м. Вадовиці та м. Каліша. Був зарахований до 19-го куреня 4-ї збірної бригади 2-ї Волинської дивізії. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - ординарець командира 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії Романа Сушка. Будучи пораненим, потрапив у полон 17 листопада близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 3. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 279 - 281 зв.

Примітки

Олівцем на анкеті дописано: "Обратить особое внимание".

На допиті сказав, що співчуває більшовикам ще з часу "германського полону".

Резолюції "расстрелять" немає, хоч і підписи є.

 

256. Лабун 1 Сава Сергійович

Народився 14 січня 1893 р. у с. Рахнівка Гайсинського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний 2.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-й гарматній бригаді 2-ї Волинської дивізії. Інтернований до табору м. Каліша. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 14.00 - 15.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 282 - 282 зв.

Примітки

В. Верига та Б. Тимошенко подають Бабун.

На допиті сказав, що співчуває більшовикам.

 

257. Іщенко Іван Іванович

Народився 29 травня 1898 р. у м. Зіньків Полтавської губернії. Українець. Торгівець. Закінчив офіцерську школу (у м. Торунь). Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 3. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 283 - 283 зв.

 

258. Швець Сергій Іванович

Народився 1899 р. у м. Криве Озеро Ананьївського повіту Херсонської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада близько 14.00 - 15.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 284 - 284 зв.

 

259. Губенко Зіновій Трифонович

Народився 19 березня 1899 р. у м. Ладижин Гайсинського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив двокласне народне училище. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив в інженерному батальйоні 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак 3-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 3. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 285 - 285 зв.

 

260. Радій Дмитро Петрович

Народився 1897 р. у с. Бабчинці Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 286 - 286 зв.

 

 

261. Закурдаєв 1 Максим Стефанович

Народився 1898 р. у Карашинському повіті Курської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 287 - 287 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Закурдаїв.

 

262. Наавгуст 1 Степан Якович

Народився 12 квітня 1899 р. у с. Сатананка (?) Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів, де працював кухарем. Під час Другого Зимового походу - кухар (?) 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 288 - 288 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Наавтуст.

 

263. Панченко Юхим Миколайович

Народився 1899 р. у с. Христинівка Уманського повіту Київської губернії. Українець. Козак. Хлібороб. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 16-й бригаді 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон під с. Великі Миньки 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 289 - 289 зв.

Примітка

1. На допиті зазначив, що стан частини у бойовому відношенні поганий "внаслідок відсутності озброєння".

 

264. Хозинський (Хознинський ?) 1 Степан Гаврилович

Народився 17 листопада 1898 р. у с. Почапинці Кам'янського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у таборі м. Александров Куявський, де стояв на обліку в 10-й бригаді 4-ї дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 2. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 290 - 290 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Юзинський.

Під час допиту на більшість питань відповідав "не знаю".

265. Власюк 1 Павло Григорович

Народився 7 лютого 1877 р. у Київській губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 6-й Січовій дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 291 - 291 зв.

Примітка

1. Так в анкеті, у списку розстріляних - Лосюк.

 

266. Зленко 1 Микола Петрович

Народився 9 травня (жовтня?) 1900 р. у Макарівській волості Київської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 5-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 292 - 292 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Ігенко.

 

267. Іваницький Іван Іванович

Народився 1 березня 1901 р. на х. Хаченків Лохвицького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 293 - 293 зв.

 

268. Бортницький Володимир Максимович

Народився 15 червня 1900 р. у Бобруйському повіті Мінської губернії. Білорус. Селянин. Закінчив 7 класів училища. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 28-му курені 10-бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 294 - 294 зв.

 

269. Федоренко Іван Петрович

Народився 3 червня 1893 р. в Могилівському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив три класи сільськогосподарської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-й гарматній бригаді 2-ї Волинській дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 295 - 295 зв.

 

270. Щупик 1 Яким Гнатович

Народився 1898 р. у м. Росава Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 296 - 296 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Щупин.

 

 

271. Чорний 1 Василь Микитович

Народився 1896 р. в с. Кадіївці Кам'янецького повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 297 - 297 зв.

Примітка

В. Верига та Б. Тимошенко подають Черній.

2. На допиті стан частини у бойовому відношенні оцінив як задовільний.

 

272. Навроцький 1 Василь Сидорович

Народився 18 січня 1900 р. у Могилівському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив чотири класи вищого початкового училища. Телеграфіст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 298 - 298 зв.

Примітка

В анкеті і списку розстріляних - Надродський.

 

273. Гирич 1 Петро Трохимович

Народився 26 червня 1899 р. в м. Вінниця Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив чотири класи вищого початкового училища. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 6-й гарматній бригаді 6-ї Січової дивізії. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 299 - 299 зв.

Примітки

В. Верига та Б. Тимошенко подають Гірич.

2. На допиті зазначив, що в частині "було багато комскладу".

 

274. Корнієнко Тиміш Никанорович

Народився 24 листопада 1897 р. у м. Бердянськ Таврійської губернії. Українець. Міщанин. Малограмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - в обозі 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 300 - 300 зв.

 

275. Ковальський Дмитро Павлович

Рік народження не вказаний. У списку розстріляних зазначений вік - 24 роки. Народився в Подільській губернії. Національність - "православний". Міщанин. Закінчив 2 класи сільської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 301 - 301 зв.

 

276. Гоянів 1 Володимир Георгійович

Народився 15 липня 1894 р. у Волинській губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Столяр. Старший унтер-офіцер. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - в господарчій частині 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 302 - 302 зв.

Примітка

1. В анкеті - Галянов.

 

277. Атнабунт 1 Захар Ілліч

Народився 1897 р. в м. Бахмут Конотопського повіту Чернігівської губернії. Єврей. Міщанин. Закінчив єврейське училище. Молодший писар. Робітник заводу. В графі партійність - "петлюрівська партія".

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-й сотні 47-го куреня 6-ї Січової дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 303 - 303 зв.

Примітки

1. Так в анкеті, у списку розстріляних - Атнабунд. В. Верига та Б. Тимошенко подають Ашнабуль.

 

278. Слободян 1 Антон Васильович

Народився 1896 р. у с. Баловиця Кам'янецького повіту Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 31-му курені 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 2. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 304 - 304 зв.

Примітки

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Славодон.

2. На допиті сказав, що стан частини в бойовому відношенні поганий "на ґрунті голоду".

 

279. Швець Яків Васильович

Рік народження не вказаний. У списку розстріляних зазначений вік - 25 років. Народився в с. Кр. Руди (?) Світловської волості Кременчуцького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу (у 1908 р.). Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив в інтендантстві Запорозької групи. Під час Другого Зимового походу - писар штабу 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 305 - 305 зв.

 

280. Храмів Михайло Іванович

Народився 14 лютого 1898 р. у м. Харків. Українець. Міщанин. Закінчив церковно-приходську школу. Приказник. Безпартійний 1.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар 1. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 306 - 306 зв.

Примітка

1. В графі партійність зазначено, що він "співчуває партії комуністів".

 

281. Гаренов 1 Олександр Миколайович

Народився 30 серпня 1898 р. в м. Путивль Курської губернії. Росіянин. Міщанин. Закінчив церковно-приходську школу. Маляр. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - при лазареті (господарчій частині ?) УПА. В полон потрапив 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 307 - 307 зв.

Примітка

1. Так в анкеті і у реабілітаційному висновку, в списку розстріляних - Гаріонов. В. Верига і Б. Тимошенко подають Горгюнів.

 

282. Грицишин Олекса Григорович

Народився 21 березня 1898 р. у с. Ятрівка Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у господарчій частині 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 308 - 308 зв.

 

283. Песецький 1 Михайло Миколайович

Народився 25 вересня 1899 р. в с. Коси Ямпільського повіту Подільської губернії. Поляк. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні штабу 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 309 - 309 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Пенукий.

 

284. Браславський Антін Якимович

Народився 7 грудня 1899 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Навчався у сільській школі, але не закінчив. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-го куреня 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 310 - 310 зв.

 

285. Венглевський Тиміш Григорович

Народився 1885 р. в м. Оренін Кам'янського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу (у 1910 р.). Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії 1. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 311 - 311 зв.

Примітка

1. На допиті зазначав, що в 4-й Київській дивізії були українці, татари, китайці, поляки (а також білоруси, німці, євреї та росіяни - Р.К.).

 

286. Дейкун 1 Яків Васильович

Народився 27 листопада 1898 р. в Лубенському повіті Полтавської губернії. Українець 2. Козак. Закінчив сільську школу. Кравець. Безпартійний 3.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак нестройової команди при штабі 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 16.00 год. під с. Великі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 312 - 312 зв.

Примітки

У списку розстріляних - Дейкон. В. Верига і Б. Тимошенко подають Дейків. В анкеті Дейкон виправлений на Дейкун.

У графі "національність" - малорос.

В графі партійність зазначено, що він співчуває більшовикам.

 

287. Дудар Андрій Демидович

Народився 1889 р. у Проскурівському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 313 - 313 зв.

 

288. Слободенюк 1 Павло Опанасович

Народився 1896 р. в с. Андріївка Бердичівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив три групи церковно-приходської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 314 - 314 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Слободянський.

 

289. Оперсюк 1 Григорій Калинович

Народився 1900 р. у с. Ригенерівка (?) Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 315 - 315 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Оперсек. В. Верига і Б. Тимошенко подають те саме прізвище.

 

290. Бідний 1 Павло Іванович

Народився 1886 р. в Макодонській (?) волості Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. В графі "освіта" - неясно. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 316 - 316 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Бідин.

 

291. Герасим'юк 1 Данило Данилович

Народився 18 грудня 1898 р. у м. Бахмач Конотопського повіту Чернігівської губернії. Білорус. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований до табору м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 317 - 317 зв.

Примітка

1. В анкеті - Герасимук (так само подають В. Верига і Б. Тимошенко), у реабілітаційному висновку - Гарасимук.

 

292. Моцедарський Микола Олександрович

Народився 1892 р. у м. Вінниця Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 3 класи комерційного училища. Садівник. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак технічної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 318 - 318 зв.

 

293. Кмец 1 Антін Федорович

Народився 1898 р. у м. Заслав (?) Волинської губернії. Українець. Селянин (?). Закінчив церковно-приходську школу. Швець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 319 - 319 зв.

Примітка

1. У реабілітаційному висновку - Хмель, в анкеті - Хмец (?). В. Верига і Б. Тимошенко подають Мец.

 

294. Шкіра 1 Мусій Силович

Народився 1900 р. у Яблунівській волості Лубенського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

Служив у Червоній армії. В Армії УНР із 1920 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 320 - 320 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Шкура.

 

295. Захаренко Спиридон Олексійович

Народився 1897 р. у м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив школу грамоти. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й Січовій дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 16 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 321 - 321 зв.

 

296. Мерділевський 1 Антін Аврамович

Народився 1895 р. у Бердичівському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 6-й дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 322 - 322 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Мердієвський (так само подають і В. Верига та Б. Тимошенко).

 

297. Маринич Петро Іванович

Народився 16 січня 1899 р. у м. Ічня Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 1 клас сільської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 323 - 323 зв.

 

298. Швиденко 1 Нестір Сергійович

Народився 1 березня 1901 р. у м. Черкаси Київської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 2 класи церковно-приходської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 324 - 324 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Шведенко.

 

299. Чичман 1 Іван Йосипович

Народився 5 березня (серпня?) 1892 р. у с. Андріянівка Лохвицького повіту Полтавської губернії. Українець. Козак. Закінчив сільське училище. Телефоніст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 30-му курені 10-ї бригади 4-ї дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 325 - 325 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Чічман.

 

300. Михайленко Яків Іванович

Народився 9 лютого (листопада?) 1896 р. у Кролевецької повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 7-му курені 3-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1 штабної сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 326 - 326 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають чотовий.

 

 

301. Шиян Микола Пилипович

Народився 20 січня 1901 р. у м. Березові Луки Миргородського повіту Полтавської губернії. Українець. Козак. Закінчив сільську школу. Тесля. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 28-му курені 10-ї бригади 4-ї дивізії. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 327 - 327 зв.

 

302. Приходько Митрофан 1 Миколайович

Народився 1898 р. у Чернігівському повіті Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 328 - 328 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Мартин.

 

303. Дрозденко Ясен 1 Дем'янович

Народився 5 лютого 1901 р. у м. Кам'янець Подільської губернії. Українець. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 47-му курені 16-ї бригади 6-ї дивізії. Інтернований у один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 329 - 329 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Яким Дрозденко, але під ч. 216.

 

 

304. Плавка 1 Трохим Іванович

Народився 1899 р. у м. Ставище Таращанського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 2-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 330 - 330 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Плавко..

 

305. Слободенюк Леонтій Федорович

Народився 1898 р. у м. Брацлав Подільської губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 3 класи ремісничого училища. Токар по дереву. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 331 - 331 зв.

 

306. Делозовський 1 Олександр Іванович

Народився 3 липня 1899 р. у м. Київ. Українець. Міщанин. Закінчив три класи училища та навчальну команду. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 19-му батальйоні 7-ї бригади 3-ї Залізної дивізії. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 332 - 332 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Дклозовський. В. Верига та Б. Тимошенко подають Долозовський.

 

 

307. Алєксєєв 1 Іван

Народився 28 січня 1901 р. у Псковській губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Пекар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Інтернований в один із польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 333 - 333 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Олексіїв.

 

308. Скорич Левко Іванович

Народився 1900 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 334 - 334 зв.

 

309. Бондаренко Феодосій Давидович

Народився у серпні 1897 р. у Черкаському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 335 - 335 зв.

 

310. Вовк Арсен Дмитрович

Народився 2 березня 1900 р. в Подільській губернії. Українець. Селянин. Закінчив два класи міністерського училища. Телеграфіст. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак 1 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 336 - 336 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

 

311. Силецький Володимир Михайлович

Народився 3 травня 1896 р. в Могилівському повіті Подільської губернії. Українець. Дворянин. Закінчив сім класів гімназії у м. Бар. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. (до 4-ї Київської дивізії Армії УНР мобілізований 28 жовтня 1920 р. в с. Бригидівка Могилівського повіту). Під час Другого Зимового походу - козак (старшина ?) 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 337 - 337 зв.

 

312. Слюсарєв 1 Павло Григорович

Народився 1894 р. в Курській губернії. Росіянин 2. Селянин. Закінчив земську школу. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліш. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 338 - 338 зв.

Примітки

1. У списку розстріляних і реабілітаційному висновку - Смокарєв. В. Верига та Б. Тимошенко подають Смокарів.

В графі "національність" - великорос.

 

313. Копнюк Леонтій Іванович

Народився 1899 р. в Овруцькому повіті Волинської губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак штабної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 339 - 339 зв.

 

314. Амдлуско 1 Филимон Кирилович

Народився 22 листопада 1892 р. в Кам'янецькому повіті Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 10-й бригаді Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 340 - 340 зв.

Примітка

1. Так у списку розстріляних, в реабілітаційному висновку - Андруско. В анкеті - вкрай нерозбірливо, можливо, Андмскер (?). Прізвище потребує уточнення. В. Верига та Б. Тимошенко подають Амдлусько.

 

315. Фарафонов 1 Мусій Федотович

Народився 5 лютого 1898 р. в Подільській губернії. Українець. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак штабної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада 1921 р. під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 341 - 341 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних внаслідок пропущеної другої літери "ф" вийшло помилково "Фараонов". Ця помилка повторена В. Веригою та Б. Тимошенком, їхня версія прізвища - Фараонів.

 

316. Швець Федір Федорович

Народився 1885 р. в Баговецькій волості Кам'янецького повіту Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - в обозі 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 342 - 342 зв.

 

317. Шипованів 1 Яків Петрович

Народився 1899 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Міщанин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - в господарчій частині 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 343 - 343 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Шаповків.

 

318. Буравський Андрій Павлович

Народився 1898 р. в с. Чураєво Курської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив 1 клас сільської школи. Швець. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - ординарець командира 2-ої бригади 4-ї Київської дивізії Романа Сушка. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 344 - 344 зв.

 

319. Мельник Петро Леонтійович

Народився 1899 р. у с. Гольджбіївка Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - санітар лазарету 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 345 - 345 зв.

 

320. Нароган 1 Сидір Іванович

Народився 1900 р. в Ямпільському повіті Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив три класи сільської школи. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 346 - 346 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних і в реабілітаційному висновку - Нарган. Цей варіант повторили й В. Верига та Б. Тимошенко.

 

321. Левтиков 1 Володимир Вікторович

Народився 1903 р. в м. Київ. Українець. Міщанин. Закінчив 2 класи реального училища (в м. Житомир). Безпартійний.

Був в резерві міліції у м. Житомир. Добровільно пішов разом з українським військом до Польщі. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 347 - 347 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних була нечітко надрукована перша літера "Л", тому й виникла помилка: В. Верига та Б. Тимошенко подали це прізвище як "Євтиків".

 

322. Хрустяк 1 Савелій Курмич (?)

Народився 5 грудня 1895 р. в с. Юріївка Таврійської губернії. Українець 2. Селянин. Малограмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - в обозі 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Потрапив у полон 17 листопада під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 348 - 348 зв.

Примітка

У реабілітаційному висновку - Прусняк.

В анкеті - малорос.

 

323. Редкин Максим1 Григорович

Народився 1900 р. в м. Херсон. Українець. Міщанин. Закінчив початкове училище (в м. Херсон). Чорноробочий. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований в одному з польських таборів. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії 2. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 108 - 109 зв., 354 - 354 зв.

Примітки

1. В.Верига та Б. Тимошенко подають Макар Редькин

2. На його думку "дивізія була дезорганізована", а санітарна служба була налагоджена добре.

 

324. Маслоїд Василь Кирилович

Рік народження не вказаний. Зазначений вік - 23 роки. Народився в с. Голинченевське (?) Ружнетівської волості Ямпільського повіту Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 352 - 352 зв.

 

325. Гричковський1 Денис Власович

Народився 1897 р. в с. Букатинівка (?) Ямпільського повіту Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні при штабі 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під час бою 17 листопада. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 349 - 349 зв.

Примітка

1.В. Верига та Б. Тимошенко подають Гречківський

 

326. Момот1 Пилип Олексійович

Народився 1903 р. в Таращанському повіті Київської губернії. Українець 2. Селянин. Неграмотний. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під час бою. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 350 - 350 зв.

Примітки

В. Верига та Б. Тимошенко подають Молот

В анкеті - малорос.

 

327. Ярич 1Василь Кіндратович

Анкета не виявлена. У списку зазначений вік - 37 років. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Крич.

 

328. Кожушко Ілля Опанасович

Народився 1898 р. в м. Богодухів Харківської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу в м. Богодухів. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у нестройовій частині Запорозького полку. Під час Другого Зимового походу - кашовар 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив під час бою 17 листопада близько 15.00 - 16.00 між селами Великі і Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 351 - 351 зв.

Примітка

1. В анкеті - малорос.

 

329. Ярош Андрій Кіндратович

Народився 19 серпня 1886 р. у с. Слободка Золотоніського повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Слюсар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак окремої технічної сотні 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 16.00 год. під с. Малі Миньки. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 353 - 353 зв.

 

330. Овдієнко 1 Василь Андрійович

Народився 24 лютого 1890 р. в с. Хотуничі (?) Городнянського повіту Чернігівської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 2 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада близько 15.00 - 16.00 год. між селами Великі і Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 355 - 355 зв.

Примітки

В анкеті і списку розстріляних - Авдєєнко.

В. Верига і Б. Тимошенко подають звання хорунжий.

 

331. Білевич Броніслав Францевич

Народився 1895 р. у с. Гвозді (?) Новоград-Волинського повіту Волинської губернії. Поляк. Селянин. Освіта - "домашня". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 29-му курені 10-ї (?) бригади Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 356 - 356 зв.

 

332. Головко Петро Діонісійович

Народився 22 вересня 1893 р. в Прилуцькому повіті Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив гімназію в м. Київ. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - в обозі 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 357 - 357 зв.

 

333. Яцина 1 Василь Григорович

Народився 24 березня 1898 р. у с. Горби Кременчуцького повіту Полтавської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "сільська". Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Інтернований у табір м. Александров Куявський. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 358 - 358 зв.

Примітка

1. Так у списку розстріляних і у книгах В. Вериги і Б. Тимошенка. В анкеті - Яценко (?).

 

334. Барбарина 1 Олександр Опанасович

Народився 9 листопада 1905 р. в Подільській губернії. Українець. Міщанин. Закінчив 2 класи комерційного училища. Торгівець. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - писар штабу 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 359 - 359 зв.

Примітка

1. Так в реабілітаційному висновку. В анкеті - Барбарни (?). В. Верига та Б. Тимошенко подають Барбарика.

 

335. Кубельський Василь Феодосійович

Народився 1897 р. у Подільській губернії. Українець. Селянин. Освіта - "сільська". Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Малі Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 360 - 360 зв.

 

336. Шепель 1 Семен Антонович

Народився 1898 р. в Бахмутському повіті Катеринославської губернії. Українець. Селянин. Закінчив сільську двокласну школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Служив у 29-му курені 10-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 362 - 362 зв.

Примітка

1. У списку розстріляних - Шекес, у реабілітаційному висновку - Шекель. В. Верига та Б. Тимошенко подають Шекес.

 

337. Чечень 1 Аврам Митрофанович

Народився 20 серпня 1897 р. у с. Сидоренкове Канівського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив церковно-приходську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-го куреня 1-ї бригади 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада під с. Звіздаль. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 363 - 363 зв.

Примітка

1. В. Верига та Б. Тимошенко подають Черень.

 

338. Олениченко Василь Дмитрович

Народився 1899 р. в Одеському повіті Херсонської губернії. Українець. Селянин. Освіта - "сільська". Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 364 - 364 зв.

 

339. Шкапа Родіон Савелійович

Дата народження не вказана. Зазначений вік - 22 роки. Народився у с. Прирубки Чернігівської губернії. Українець. Козак. Закінчив сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Був інтернований у табір м. Александров Куявський, де працював кашоваром. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї гарматної бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 365 - 365 зв.

 

340. Шаповаленко Федір Соломонович

Дата народження не вказана. Зазначений вік - 24 роки. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

341. Маковецький Павло Микитович

Народився 1901 р. у м. Біла Церква Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласну сільську школу. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - обозний 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 366 - 366 зв.

 

342. Бучак 1 Юхим Васильович

Народився 1892 р. в Подільській губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласне училище. Безпартійний.

До Армії УНР був мобілізований 2 вересня 1920 р. Під час Другого Зимового походу - писар інтендантської частини 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 367 - 367 зв.

Примітка

1. Так у списку розстріляних і реабілітаційному висновку, в анкеті - Бучек. У В. Вериги і Б. Тимошенка - Бугак.

 

343. Любко Іван Павлович

Народився 1898 р. у с. Гольджбіївка Ямпільського повіту Подільської губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласну школу. Безпартійний.

До Армії УНР був мобілізований 25 травня 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак (монтер) технічної сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 368 - 368 зв.

 

344. Коваленко Онисим Іванович

Народився 1897 р. в с. Бобриця (?) Білогородської волості Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив однокласне училище. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - обозний 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 369 - 369 зв.

 

345. Калашників Олександр Антонович

Народився 1897 р. у м. Путивль Курської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи сільської школи. Безпартійний.

В українській армії з 1918 р. Службу проходив на посаді писаря 20-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - писар 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 370 - 370 зв.

 

346. Богацький Стефан 1 Максимович

Народився 1898 р. в м. Катеринослав. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи. Слюсар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 371 - 371 зв.

Примітка

1. В анкеті - Богадський. В. Верига та Б. Тимошенко подають Олександр Богайський.

 

347. Яцкевич Стефан Максимович

Народився 1897 р. у Радомишельському повіті Київської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 3 класи церковно-приходської школи. Токар. Член РКП (б) із 1917 р.

Служив у Червоній армії (у кавалерійському полку під командуванням Гребенка). Потрапивши в полон в 1919 р., перейшов до Армії УНР. Під час Другого Зимового походу - козак 1-ї бригади 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 372 - 372 зв.

 

348. Кириченко 1 Олексій Трохимович

Народився 5 березня 1899 р. в м. Миргород Полтавської губернії. Українець. Селянин. Закінчив 2 класи. Писар. Безпартійний.

В Армії УНР із 1920 р. Служив у 28-й бригаді 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак (писар?) 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 373 - 373 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Кіріченко.

 

349. Моцак 1 Грицько Іванович

Народився 1898 р. у Лохвицькому повіті Полтавської губернії. Українець. Селянин. Освіта - початкова. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Службу проходив у 3-й бригаді 3-ї Залізної дивізії. Інтернований у табір м. Каліша. Під час Другого Зимового походу - козак 2 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 374 - 374 зв.

Примітки

В. Верига та Б. Тимошенко подають Моцик.

В. Верига та Б. Тимошенко подають військове звання підхорунжий.

 

350. Червак 1 Лука Мусійович

Анкета не збереглася. Вік - 24 р. Молодший унтер-офіцер. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - молодший старшина 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

Примітка

1. У списку розстріляних Червяк.

 

351. Плевак Іван К.

Анкета не збереглася. Вік - 23 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

352. Обочук Борис Володимирович

Анкета не збереглася. Вік - 29 р. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

353. Шляшун 1 Іполит Іванович

Анкета не збереглася. Вік - 20 р. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Шлягун, що цілком може бути. У списку розстріляних можна прочитати і так, і так, в анкеті ж прізвище написано вкрай невиразно.

 

354. Гавелюк Прокіп Федорович

Анкета не збереглася. Вік - 24 р. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

355. Білик Матвій Олексійович

Народився 1900 р. в Ржищевський волості Київського повіту Київської губернії. Українець. Селянин. Самоучка. Безпартійний.

В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак комендантської сотні 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 360 - 360 зв.

 

356. Піщанський 1 Тарас Якович

Народився 1901 р. в Балтському повіті Подільської губернії. Росіянин. Селянин. Закінчив сільську школу. В графі "партійність" зазначено: "петлюрівської партії".

В українській армії з 1918 р. Служив у 30-му курені 4-ї Київської дивізії. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 375 - 375 зв.

Примітка

1. В. Верига і Б. Тимошенко подають Пешенський.

 

357. Охвенчук Петро Прокопович

Анкета не збереглася. Вік - 19 р. В Армії УНР із 1920 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

358. Островський Степан Остапович

Анкета не збереглася. Вік - 25 р. В Армії УНР із 1919 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

359. Сидоренко Іван Матвійович

Анкета не збереглася. Вік - 24 р. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

360. Прохорів Петро Васильович

Анкета не збереглася. Вік - 26 р. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - козак 4-ї Київської дивізії. Розстріляний 23 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. не пронумерований.

 

Островський 1 Микита Тимофійович

Народився 13 жовтня 1896 р. в с. Посухівка (Насухівка?) Уманського повіту Київської губернії. Українець. Освіта - "домашня". Молодший писар. Безпартійний.

Учасник повстання проти Гетьмана України Павла Скоропадського. В українській армії з 1918 р. Під час Другого Зимового походу - писар господарчої частини 2-ї бригади 4-ї Київської дивізії. В полон потрапив 17 листопада в бою під с. Миньки. Розстріляний 22 листопада 1921 р. у м. Базар. Реабілітований 27 квітня 1998 р.

Там само. Арк. 376 - 376 зв.

Примітка

1. Без порядкового номеру: у списку розстріляних цього прізвища немає, хоча резолюція "розстріляти" є.

 

 

Цифри і долі

 

Чи замислювались ми, вшановуючи героїв Базару, над тим, що тут поклали життя і представники інших народів? Згідно з даними анкет козаків і старшин, розстріляних 22 і 23 листопада 1921 р. у м. Базар Волинської губернії, українці становлять 85,88%. Серед інших національностей найширше представлені росіяни: їхня частка становить 9,41% (це не менше 32 чоловік). Є серед розстріляних поляки - 1,47%, білоруси та євреї - 1,18%, німці - 0,59% і навіть один китаєць. Згідно зі свідченнями полонених, у рейді брали участь і представники інших національностей, зокрема, татари. Двоє розстріляних (Ф. Кучеренко з Кубані і Дмитро Ковальський з Поділля) визначили свою національність як "православний", шестеро назвали себе галичанами, дехто - малоросами, а Петро Гуденко з с. Ташлик Бессарабської губернії записаний як бессарабець. Зрозуміло, що всіх їх нами було зараховано до української національності.

Стосовно віку. Підрахунки виявили, що вік розстріляних коливається від 16 до 44 років. Серед них - найстарший - Павло Власюк, який народився 9 лютого 1877 р. у Київській губернії, наймолодший - подільський козак Олександр Барбарина, 9 листопада 1905 р. нар., (тобто у поході він відзначив своє 16-річчя). Найчисельнішою групою є козаки і старшини віком від 20 до 30 років, яка сягає 79,7%. Другою за чисельністю є вікова група від 30 до 40 років, що становить 16,9% від загальної кількості страчених. Наймолодших (до 20 років) - 2,8%, старших (до 50 років) - 0,56%.

Найбільше вихідців із Подільської губернії - майже третина від загальної кількості (30,3%). Серед повітів перед ведуть Кам'янецький (8,16%) та Ямпільський (7,58%) Подільської губернії. Для порівняння, у Харківській губернії - 4,96%, Херсонській - 4,96%, Волинській - 4,66%, Катеринославській - 3,2%, у Таврійській і Бессарабській по 1,16%.

Другою за представництвом є Київська губернія - 21,1%, серед повітів якої найбільшу кількість козаків і підстаршин дала Уманщина - 4,95% від загальної кількості розстріляних у м. Базар. Стосовно інших губерній, то слід відзначити Полтавську - 10% та Чернігівську - 9,91%.

Росія була представлена Воронізькою, Орловською, Оренбурзькою, Петроградською, Псковською та Курською губерніями. Остання дала найбільше вихідців (6 чоловік). Серед козаків і старшин, які загинули в м. Базарі, є й вихідці з білоруських губерній - Мінської та Могилівської. Австро-Угорщина дала 0,87% від загальної кількості (це переважно українці-галичани), а Кубань і Ліфляндська губернія (м. Рига) - по одному чоловікові.

Абсолютну більшість героїв Базару становлять селяни - 76,6%, також було чимало міщан (16,3%). Представників козацького стану - 3,86%, робітників - 1,48%, дворян - 1,19%, із родин священиків - 0,59%.

Загальний освітній рівень не був високим, про що свідчать наступні цифри: у вищих навчальних закладах навчалось лише 2,99% допитаних, 0,99% з яких закінчили їх; середню освіту отримали 22% (з яких 7,76% -неповну); початкову освіту здобули 48,06%; малограмотних було 7,76 %, а неграмотних - 11,64%.

Згідно з анкетами, старшини і підстаршини становили не менше 12,8%.

Хочу наголосити, що результати досліджень стосуються лише даних, наведених у анкетах та списку розстріляних.

Чому можливі помилки? По-перше, не всі анкети збереглися (не знайдені анкети на таких козаків і старшин: Іван Дараган, Захар Приполок, Василь Ярич, Федір Шаповаленко, Лука Червак, Іван Плевак, Борис Обочук, Іполит Шляшун, Прокіп Гавелюк, Петро Охвенчук, Степан Островський, Іван Сидоренко, Петро Прохорів). Окрім того, в анкетах не всі графи заповнені. До того ж, немає впевненості у правдивості свідчень допитуваних, адже дехто, насамперед, старшини могли приховувати не тільки звання, але й прізвища, освіту, місце проживання.

Отакий загальний портрет козаків і старшин, які поклали своє життя за свободу нашої Батьківщини.

 

Олеся КОВАЛЬ

 

 

 

Чи не так?

 

21 листопада 2001 р. виповнився сумний ювілей - 80 років із дня масового розстрілу під містечком Базаром Волинської військовополонених - козаків і старшин Армії УНР.

Чи знає нинішнє покоління українського народу про цю трагедію? Абсолютна більшість, напевно, не чула, не знає, та, здається, і не дуже хоче знати.

Незміряна українська трагедія полягає не лише у величезних жертвах, які поклав наш народ на олтар свободи, а в тому, що нинішнє бездуховне покоління в масі своїй не співчуває цим жертвам.

Хоч голови поклали їхні рідні по крові.

Та не рідні за духом.

Не болять завдані нещадним ворогом рани.

Не закипає кров і не стискаються кулаки за катованих, посічених та порубаних дідів наших і прадідів.

Славетний козацький дух лицарів-ідеалістів, які за покликом серця йшли в пекло боротьби за недосяжний, як тепер переконуємося, рай свободи, здається, остаточно вивітрився.

 

"Що робити?!" - запитуємо у розпачі самі себе.

І спокійно відповідаємо: "Довбати сю скалу…"

Довбати щоденно, щогодинно - насамперед за тих, хто тіло біле поклав на полях історичних поразок, і не може підвестися.

 

Історичні невдачі не опустять нам рук, не згасять очей, які продовжують палати любов'ю. Тобто ненавистю і презирством.

Так, у нашій любові до Батьківщини найсильніші складові - ненависть і презирство. Ненависть - до тих, хто панує над нами. І презирство до тих, хто схилив голову, підставив шию, хто своєю слабістю і недолугістю провокує ворога до агресії.

А ще в наших очах світиться ясним вогнем гордість за великих попередників, згадка про яких і досі бентежить. Від нас залежить відповідь, чи згинули навіки святі воїни українські, чи, посміхаючись, тільки відійшли в бік, на якихось 50 - 100 років (чи кроків?). І готові повернутися до нашої свідомості - якщо тільки відчують нашу потребу в них.

Пришестя святих і страшних можливе. Треба лише не припиняти праці. І це пришестя стане нам нагородою за працю. Та Апокаліпсисом для тих, хто не хоче нас на нашій землі.

А книгу цю видали, щоб повернути до нашої - і ворогів! - свідомості постаті нескорених, непімщена кров яких волає про розплату.

 

 

Роман КОВАЛЬ

 

 Создан 03 янв 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником