СТАРИЙ КАЛУШ


Григорій Цеглинський
Цеглинський Григорій Іванович (1853—1912) — письменник, драматург, громадський, театральний і освітній діяч.

Народився в м. Калуші. Закінчив у 1879 р. Віденський університет. Активний діяч партії «народовців». З 1882 р. — театральний рецензент народовського товариства «Руська бесіда» у м. Львові. Тоді ж розпочав власну літературну діяльність (переклад п’єси Розена «Виграв терно»). У 1883 р. видав перший оригінальний літературний твір — комедію «На добродійні цілі» (під псевд. Г. Григорієвич). У 1887—1888 рр. — редактор журналу «Зоря», що з 1885 р. був органом Наукового товариства ім. Т. Шевченка. З 1888 р. — директор української гімназії в м. Перемишлі; брав активну участь у діяльності партії «народовців», був обраний послом (депутатом) до австрійського парламенту. На початку XX ст. повністю облишив літературну і театральну діяльність і перейшов до педагогічної роботи. Помер у м. Відні; похований у м. Перемишлі (нині м. Пшемисль, Польща).

Творча спадщина Г. Цеглинського налічує 9 оригінальних п’єс: 7 комедій («На добродійні цілі», «Тато на заручинах», «Cоколики», «Лихий день», «Шляхта ходачкова», «Аргонавти», «Торгівля жемчугами») і 2 драми («Кара совісті», «Ворожбит»). Тематика цих п’єс відзначалася актуальністю, сценічністю, гостротою сюжету, відчутним сатиричним звучанням. Це стосується, зокрема, зображення життя дрібної шляхти («Тато на заручинах», «Шляхта ходачкова»), духовенства («Аргонавти»), міської інтелігенції («На добродійні цілі», «Торгівля жемчугами»). Водночас у п’єсах позначилося й тяжіння автора до певного консерватизму, «старих мелодраматичних ефектів» (C. Єфремов). У 1880-х — 1890-х рр. драми і комедії Г. Цеглинського входили до репертуару галицького українського театру: водночас деякі твори особливо гострого звучання (напр., «Аргонавти») тривалий час не публікувалися.

Виступав також як критик і літературознавець: автор статей з різних питань літературного життя (опубл. у журналі «Зоря») і розвідок про творчість М. Шашкевича, Т. Шевченка, Ю. Федьковича.Обновлен 09 дек 2011. Создан 01 сен 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником