СТАРИЙ КАЛУШ


Ярослав Мельник "Роберт"
Ярослав Мельник "Роберт" Народився Ярослав Мельник в с. Бережниця Шляхетська, що на Калущині. Закінчив школу в рідному селі, виявивши великі здібності до науки. На кошти односельчан юнак вступає на навчання в Рогатинську гімназію 1937 року. Під час навчання активно займається підпільною працею в ОУН. На початку 1939 року поліція арештовує Ярослава, а відтак виключає з гімназії. Повернувшись до села працює вчителем у початковій школі. В цей же час виконує обов’язки заступника повітового (районового) провідника, а згодом провідник ОУН Калущини (1939-1941). Весною 1941 року за доносом провокаторів за Ярославом чекісти приїхали до школи, але він встиг утекти, після чого пішов у підпілля. Родину Мельника більшовики вивезли на Сибір. З початком військових дій 1941 року закипіла активна організаційна робота.
1 липня 1941 року в Калуші на велелюдному вічі, де були присутніми повітовий провідник Ярослав Мельник і наймолодший з братів Бандерів - Богдан, зачитано Акт відновлення української державності. В цей час Ярослав обіймає пост організаційного референта Калуської округи, а восени 1941 року за наказом обласного проводу ОУН призначається окружним провідником ОУН Коломийщини. Від липня 1942 по жовтень 1943 року обласний провідник ОУН Станіславівщини, після чого покликаний до Крайового проводу ОУН. Приймає безпосередню активну участь у формуванні УНС, а згодом УПА в Карпатському краю. По трагічній загибелі Романа Мокрія – „Байди” (1944) Ярослав повертається на становище обласного провідника ОУН . Під час проходження радянсько-німецького фронту провідник Роберт таборував з куренем Гамалії на горі Малиновій у Карпатах. В серпні 1944 року він повертається в Чорний ліс, де одразу ж розпочинається активна боротьба з червоним окупантом. В кінці жовтня 1944 р. в Чорному лісі (в урочищі Гуркало неподалік с. Грабівка) проводився великий збір Крайового проводу ОУН. Основна мета якого – виробити тактику боротьби з новим загарбником. Та велика облава військ НКВС на світанку 1 листопада спричинила криваве завершення збору, загинуло троє провідників і двадцять троє повтанців із сотні Гамалії, що стояли в охороні. Серед загиблих і сам курінний Гамалія. Влітку 1945 року Ярослав Мельник одружився з Антоніною Король родом з Войнилова. В травні 1946 року Антоніна народила двійню: сина і дочку, яких охрестили Романом та Вірою.
В цей період 1945-1946 роки Ярослав Мельник провідник ОУН Карпатського краю. Перед відходом на зимівлю Роберт через кур’єра отримав звістку, що в руки енкаведистів потрапив повтанець, який знав про криївку на горі Яворина. Було вирішено перебиратись в інший зимовий бункер, але здійснити задумане не встигли. Напередодні відходу криївку було викрито: криївка «Роберта» була добре замаскована і тільки завдяки зраді вдалося її виявити. Кілька днів солдати нишпорили по місцю порон, але безуспішно. Його так замаскували, що виявити було неможливо. Та випав невеликий сніг і над кривкою почав швидко танути. Це і помітили вороги. До останнього набою відстрілювалися повстанці, залишивши тільки для себе кулі, щоб не здатися ворогові живими… Так загинули крайовий провідник ОУН Ярослав Мельник (Роберт), його дружина Антоніна (псевдо Таня), а також семеро їхніх побратимів. Матір Роберта, двох його братів і чотирьох сестер з села Бережниці Калуського району вивезли в Сибір. За заслуги перед Україною Я.Мельник в 1945 році був нагороджений Бронзовим Хрестом Заслуги, а в 1947 - Золотим Хрестом Заслуги (посмертно).
Поблизу бункера (в урочищі Глибокому) віднайдено і облаштовано цвинтар. Тут поховані - командир старшинської школи УПА «Олені» майор Ф.Польовий («Поль»), інструктори, провідники і стрільці штабу, які загинули в нерівному бою з енкаведистами. Школа «Олені» була створена в 1943 році у волинських лісах, а згодом була передислокована в Карпати


Создан 01 сен 2011  Комментарии       
Всего 1, последний 8 лет назад
vasiliyvla 13 апр 2012 ответить
Нічого не розумію. Якщо родину явного ворога радянської влади вислали на Сибір, то кого ж тоді розстрілювали? А що вислали - то правда..., давніше ще від людей чув.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником