СТАРИЙ КАЛУШ


З минулого Середнього Угринова
З минулого Середнього Угринова

З минулого Середнього Угринова

1605-тим роком датується перша письмова згадка про село Середній Угринів. Старожили твердять про непоодинокі факти, що, на їхню думку, доводять більш глибоку історії населеного пункту. Зокрема, навіть назва поселення, що пов’язана з перебування в наших краях угрів свідчить про значно раніше виникнення Угринова, адже кочові племена предків сучасного придунайського народу проходили через наші краї за кілька століть до офіційно встановленої дати заснування села. З’ясувати істину завдання істориків...

Тепер Середній Угринів- невеличке (трохи більше восьми сотень населення) село на межі Калуського і Рожнятівського районів, розташоване вздовж річки Бережничка на околицях Чорного лісу. Середній Угринів, разом із сусіднім Старим Угриновом в 30-50-ті роки були активним осередком національно-визвольного руху ОУН-УПА. Першою жертвою більшовицького режиму став Іван Данів – делегат Народних Зборів Західної України 1939 р., який був заарештований і знищений за антирадянську агітацію.

Всього у збройній боротьбі взяли участь 95 середньоугринівців (в т.ч. 2 розстріляні НКВС у 1941р. і поховані в Дем’яновому Лазу, 55 вояків ОУН-УПА загинули в боях, 6 чоловік розстріляні мадярами, 7 дорослих і 16 дітей замордовані провокаторами-енкаведистами,11 місцевих повстанців були засуджені Станіславським військовим трибуналом й відбували ув’язнення в комуно-більшовицьких таборах. Відомими діячами ОУН на наших теренах були такі уродженці Середнього Угринова:

Федір Семків – районний провідник СБ,

Василь Фіняк – пропагандист районного проводу ОУН,

Микола Андрейків – стрілець лоївки охорони Калуського окружного провідника,

Микола Василів – секретар районного СБ, Іван Рученчин - член районного проводу ОУН,

Михайло Оленюк (пс. “Ігор” – сотенний “Олег”, член окружного проводу ОУН, Олекса Олійник –станичний, суспільно-політичний референт,

Марко Васютяк – станичний,

Федір Маруняк (псевдо “Комар”) – станичний Зеленого Яру,

Іван Морис (пс. “Дуб”) – охоронець провідника Калуського окружного проводу,

Дем’ян Парнаула - стрілець боївки СБ, охоронець окружного провідника Калущини,

Стефан Яцишин (пс.”Козачок”) – стрілець боївки СБ.

Загинули в с.Середній Угринів:

Новицький Дмитро Юркович, 1912 р.н., (пс.”Карпо”), керівник Калуського райпроводу, загинув у 1948 р.(уродженець с.Рип’янка),

Поповняк Василь Юркович, 1922р.н., (пс.”Чорнота”), стр. Сотні “Шума”, загинув у 1945 р.,

Деркач Іван Степанович, стр. сотні УПА, загинув у 1944 р. у бою з мадярами(Новиця),

Романів Іван Іванович, 1922 р.н., стрілець боївки СБ, загинув у 1947 р. (Грабівка),

Прокопів Михайло Іванович, 1927р.н., (пс.”Щиголь”), стрілець сотні “Явора”, загинув у 1949 р. Завій),

Скурчак Михайло Йосафатович, 1909р.н., стрілець УПА, загинув у 1945р. (Бережниця).

Далеко за межами Прикарпаття прославила Середній Угринів родина Марчаків. В о. Володимир Марчак (1884 р.н., с. Біла Стийського п-ту – 1942 р., с. Нинів Долішній). Закінчив духовну академію у Римі. Був священиком у селах Баличі та Гірне Стрийського р-ну (1907-1910), Сер. Угринів (1910-1935).Підтримував тісні зв’язки з родиною о. Андрія Бандери.

Василь Марчак (1909, с. Баличі Стрийського п-ту) – укр. громад. діяч. Закінчив Львівську гімназію. Засновник і диригент сільських хорів, молодіжних товариств при читальнях “Просвіти” в Сер.Угринові (1928-1935) та Нинів Долішній (1936-1939). У 1939-1941 рр. - у Кракові.Доброволець укр. Дивізії “Галичина”. Емігрував до Німеччини , а потім у США.Соліст укр. Хору в Детройті (дир. В.Колесник), активіст Народного Дому, громади УГКЦ.

Роман Марчак (1912р., с. Сер. Угринів – березень 1942 р., м. Житомир) - обласний провідник ОУН Житомирщини (пс. “Моргун”). Закінчив курс торгівельної школи у Львові. Навчався на юридичному факультеті Львівського університету. Член Північної похідної групи ОУН (1941р.).

Про непросту історію села, яке на початку 50-их було повністю депортоване з рідних місць і підлягало ліквідації (землю вже були розділили між сусідніми колгоспами), про здобутки (газифікація, берегоукріплення, культурне відродження) і сучасні проблеми (жахливі дороги, фінансова скрута, старіння населення (молодь масово села покидає),відсутність або погана забезпеченість існуючих закладів сфери соцкультпобуту говорили середньоугринівці на своєму ювілеї. Переважали настрої оптимістичні (Свято села все-таки). Запевнив селян в тому, що про них будуть пам’ятати і допомагатимуть у розвитку громади на районному рівні голова Калуської райдержадміністрації Іван Живачівський. Своїми спогадами й побажаннями поділився з односельцями виходець із села Дмитро Яцишин - колишній директор школи, сільський голова в сусідній Петранці. Чудову пізнавальну програму підготували цього дня для земляків місцеві молоді аматори, а також майстри сцени зорганізовані районним відділом культури,вміло вела концерт Тетяна Молдаванчук. За ініціативою громадського об’єднання“Бандерівське земляцтво” спеціальними преміями і призами було відзначено: вчительку Віру Бойчук (премія ім.Миколи Саєвича), голову церковного комітету УГКЦ Сер. Угринова Миколу Винника (премія ім. родини Марчаків), багатолітнього працівника культури Ольгу Перегіняк (премія ім. Степана Стефурака), Івана Васютяка (“кращий господар села”). Силами працівників угринівських бібліотек було розгорнуто спеціальну історико-етнографічну краєзнавчу виставку, представила свої роботи односельцям художниця Тетяна Знак. До ювілею вийшов спеціальний випуск сільського періодичного видання “Угринівський літопис”. Вдалим продовженням програми святкувань став вечір для молоді (зі святковою лотереєю, де було розіграно телевізор, танцями і феєрверком).

Свято села в Середньому Угринові, за враженнями учасників, вдалось. Долі будуть будні, хотілось би, щоб вони були світлими. Дружна громада самобутнього Угринова заслуговує уваги і сприяння. Дай Боже, щоб великі державні мужі зрозуміли, що досить з людьми експериментувати черговими територіальними реформами, варто ж навпаки підтримувати паростки ініціативи на місцях, берегти і примножувати унікальність духовної атмосфери наших сіл, які століттями боролись зі всебічним натиском чужинців, тепер же мали б дістати імпульс до нового рівня розвитку, а не зникнути з карти адміністративного поділу. Вже в ході святкувань було висловлено ряд пропозицій щодо перспектив покращення інфраструктур Старого і Середнього Угриновів, що в майбутньому стане запорукою перетворення “серця” бандерівського краю в туристичну зону,привабливу як з суто пізнавальної так і з рекреаційної сторони. Тож п’яту сотню свого літопису Середній Угринів розпочинає з оптимізмом!

 

Федорів Тарас ФедоровичСоздан 01 сен 2011  Комментарии       
Всего 2, последний 7 лет назад
--- 25 мар 2013 ответить
http://uk.wikipedia.org/wiki/Середній_Угринів
--- 25 мар 2013 ответить
Куцела О., Федорів Т. На порозі смерті // Нова зоря.- 1998.-5 травня.
Нові перспективи Старого і Середнього Угриновів // Бандера…-2007.= ч.4.- С.6.
Перегіняк В. Село моє, для мене ти єдине // Дзвони Підгір"я.- 21 липня.
Старий і Середній Угринови: 50 років разом // Бандерівський край.- 2000.- Ч. 2.-С.29-30.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником