Калуський повіт

Войнилівська селищна рада

с-ще Войнилів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Прокопівка (1352 рік), місто Войнилів - 1443 рік.
Історична дата утворення - в 1960 році.
Дата віднесення до категорії - 1960 р.
Поштове відділення - Войнилівське в/з.
Поштовий індекс - 77316.
Відстань до Калуша залізницею - 42 км.
Відстань до Калуша шосейними шляхами - 57 км.
Найближча залізнична станція - Калуш, відстань - 22 км, річка - Сівка, Болохівка.
Територія (тис. га) - 1,972.
Територія (тис. кв. км) - 0.020. Населення міське (тис. осіб) - 2,65
Густота населення (осіб/кв.км) - 134,381.

Давньоруська вільна оселя, в якій мешкали в основному гончарі та бортники, котрі мали пасіки по лісах. Первісна назва Прокопів. На початку ХVІ століття - власність Сенявських, котрі походили з краківських теренів. Із 1552 року - містечко, що мало замок, органи самоврядування та герб. У 1602 році тут збудовано чи не першу на Калущині церкву св. Миколая. 1799 року австрійський уряд скасував міщанський устрій Войнилова. Перша письмова згадка належить до 1437 року.

У 1939 році став центром Войнилівського району. Зараз це єдиний населений пункт Калущини, що має статус селища. Є в ньому Народний дім, школа на 600 учнівських місць, дитячий садочок на 140 місць, Будинок школяра, лікарня на 100 ліжок, сільське професійне училище, низка підприємств районного підпорядкування, 920 дворів, 2650 мешканців.

У 1990 році тут постав пам’ятник Т. Г. Шевченкові. У селищі, що колись славилося гончарними виробами та якісною продукцією сирзаводу, народилися: Іван Белей (1856-1921), журналіст, письменник, перекладач, соратник І. Я. Франка, редактор щоденної галицької газети "Діло", Микола Федюшка-Євшан (1889-1919), літературний критик, учасник визвольних змагань українського народу початку ХХ століття, Іван Белей (1898-1975), знаменитий український лікар, котрий успішно працював у Бельгійському Конго, громадсько-політичний діяч.

Войнилівська селищна рада
77316, Івано-Франківська обл., Калуський район, с-ще Войнилів, вул. Шевченка, 114.
Тел.: 8(03472) 99-2-33.

с. Довпотів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Довпотів (1465 рік).
Історична дата утворення - в 1465 році.
Поштове відділення - Копанківське.
Поштовий індекс - 77315.
Річка, озеро - річка Сівка.
Територія (тис.кв.м) - 13110.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,844.
Густота населення (осіб/кв.км) - 64,378.

Є кілька значень слова "Долпотовь": найперше - це двір, друге - "треба довго потіти, аби добратися до цього села", але найвирогідніше, напевно, те, "що селом володіла людина у довгих ботах, тобто чоботах".

Перша письмова згадка належить до 6 січня 1448 року. Церква св. Параскеви (храмове свято 10 листопада). Народний дім, школа на 200 місць, ФАП, 293 двори, 844 мешканці. На фактичному матеріалі колишній власник села Ігнатій-Любич Червінський написав наукову працю "Околиця Задністрянська...", першу монографію про Бойківщину. У Довпотові народилися: Юлія Ганущак (1915-1997), педагог, учасниця визвольних змагань українського народу 40-х - 50-х років минулого століття, Михайло Сондей (1938), диригент, керівник народного самодіяльного хору "Прикарпаття", заслужений працівник культури України.

с. Дубовиця, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Дубовиця - 1483 рік.
Історична дата утворення - в 1483 році.
Дата віднесення до категорії - року.
Поштовий індекс - 77312.
Річка, озеро - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 8270.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,485.
Густота населення (осіб/кв.км) - 58,646.

Назва села походить від того, що воно постало посеред дубового лісу. Перша письмова згадка належить до 30 травня 1478 року. Церква Архистратига Михаїла (храмове свято 21 листопада). Народний дім, школа на 40 місць, ФАП, 155 дворів, 485 мешканців. На теренах села виявлено скарб римських монет перших століть нашої ери.

с. Середня, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Середнє - 1446 рік, село Середня - 1969 рік.
Історична дата утворення - в 1446 році.
Поштовий індекс - 77312.
Річка, озеро - річки: Болохівка, Сівка.
Територія (тис.кв.м) - 8570.
Населення сільське (тис. осіб) - 0,434.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 50,642.

Село, що розташоване посередині між Калушем та Войниловом. Перша письмова згадка належить до 8 січня 1437 року. Церква Воздвиження Чесного Христа (храмове свято 27 вересня). Народний дім, школа на 100 місць, ФАП, 175 дворів, - мешканці. 20 грудня 1954 року в селі з’явилася Матір Божа: заграву, ясність було видно дуже далеко із Середнянської гори.

У селі народився Олесь Бабій (1897-1975), письменник і поет, автор низки поетичних та прозових збірок, гімну українських націоналістів "Зродились ми великої години". 1997 року на стіні місцевого Народного дому йому відкрито меморіальну дошку "Середнє - батьківщина Ярослава Бабія" (1942), режисера Львівського обласного музично-драматичного театру (Дрогобич).

Боднарівська сільська рада

с. Бондарів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Боднарів.
Історична дата утворення - в 1442 році.
Поштове відділення - Боднарівське в/з.
Поштовий індекс - 77350.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 13900.
Населення сільське (тис.осіб) - 2,405.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 173,022.

Боднарівська сільська рада
77350, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Боднарів
Тел.: 8(03472) 94-2-86.

Назву селу дали бондарі - майстри, які виробляли діжки, бодні, дерев’яні відра тощо. Перша письмова згадка належить до 1442 року. Історичне джерело засвідчує, що тут відбулася битва з татарами, внаслідок якої з ясиру вдалося визволити 10 000 полонених бранців. Попри село прокладено залізницю, є тут і станція. У 1978 році тут введено в дію льонозавод, що переробляв тресту зі всієї області. У Боднарові в 1994 році збудовано та освячено церкву Пресвятої Богородиці (храмове свято 4 грудня). Має це село Народний дім, школу, фельдшерсько-акушерський пункт, 711 дворів, 2497 мешканців. На громадські пожертви тут збудували пам’ятник Т. Г. Шевченкові. У 60-х роках споруджено обеліск О. Корякову, котрий загинув при визволенні села від німецьких загарбників.

Гордістю села є повстанський поет і публіцист Михайло Дяченко (Марко Боєслав, Гомін) (1910-1952), його брат Микола Дяченко (1894-1942), український агроном та громадсько-політичний діяч, а також Олекса Луцький (1908-1945), визначний діяч ОУН-УПА.

Верхнянська сільська рада

с. Верхня, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Верхня - 1448 рік.
Історична дата утворення - в 1448 році.
Поштове відділення - Верхнянське.
Поштовий індекс - 77324.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 18090.
Населення сільське (тис.осіб) - 2,577.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 142,454.

Назва вказує на географічне розташування села: воно знаходиться у верхній течії річки Болохівки, до села належить хутір Іванків. Перша письмова згадка - 31 липня 1448 року. До січня 1940 року село було центром укрупненої гміни, до якої належали Болохів, Гуменів, Кулинка, Мостише, Станькова, Завадка, Збора, Степанівка та Бруневичі - присілок Верхні). На той час у Верхні були млин, цегельня, олійня, станиця поліції.

Церква Собору св. Івана Хрестителя (храмове свято 7 липня) збудована 1863 року. Народний дім введено в дію у 1988 році, торговий комплекс - 1992 року. Школа (500 місць), ФАП, дитячий садок, 730 дворів, 2577 мешканців.

Тут народилися: Михайло Дуда (1898-1967), співак і педагог, героїчний тенор, котрий співав на сценах оперних театрів Європи, Петро Мельник (1934), вчений, доктор фізико-математичних наук, Михайло Шевчук(1935), вчений, доктор медичних наук.

Верхнянська сільська рада
77324, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Верхня, вул. Шевченка,72. Тел.: 8(03472) 93-5-23.

с. Іванкова, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва хутір Іванкова - 1848 рік, село Іванкова - 1991 рік.
Історична дата утворення - В 1991 році
Поштове відділення - Верхнянське.
Поштовий індекс - 77324.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 1840.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,108.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 58,696.

Вістівська сільська рада

Сільський голова – Хомич Василь Миколайович.
с. Вістова, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Вістова.
Історична дата утворення - в 1460 році.
Поштове відділення - Вістівська.
Поштовий індекс - 77351.
Річка, озеро - річка Лімниця.
Територія (тис.кв.м) - 13050.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,189.
Густота населення (осіб/кв.км) - 91,111.

Назва села походить від світського імені Вєстислав, що означає “вістка, повідомлення”. Перша письмова згадка належить до 1460 року. Через село проходить залізниця, є станція. Церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня) збудована 1886 року, тут іконостас та образи мальовані відомим художником Корнилом Устияновичем. Школа на 200 учнівських місць стала до ладу в 1986 році. ФАП, Народний дім, 308 дворів, 1264 мешканці.

У 20-х роках минулого століття тут функціонували млин, цегельня, тартак, а в 70-х - цехи Калуського заводу комунального устаткування. Зараз тут знаходиться правління Калуського держлісгоспу.

Вістівська сільська рада
77351, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Вістова, вул.Шевченка, 36.
Тел.: 8(03472) 93-3-60.

с. Бабин-Зарічний, Калуський район Івано-Франківська область

Колишня назва - село Бабин-Зарічний (Падево).
Історична дата утворення - в 1550 році.
Поштове відділення - Вістівське.
Поштовий індекс - 77351.
Річка, озеро (море) - річка Лімниця.
Територія (тис.кв.м) - 7050.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,243.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 34,468.

Фактично той Бабин, що за рікою, частинка села Паднева (від того, що знаходиться в упадині). Перша письмова згадка належить до 21 березня 1787 року. Але до 1921 року присілок Бабина не мав статусу села. Церква св. Дмитрія (храмове свято 8 листопада) збудована 1904 року, Народний дім, початкова школа на 30 учнівських місць, 101 двір, 259 мешканців.

24 березня 1944 року під час каральної акції гітлерівців розстріляно 30 мирних жителів села, спалено всі житлові та підсобні будівлі. Гордість села - Михайло Лозинський (1880-1937), юрист, журналіст, перекладач, дипломат, професор міжнародного права Українського вільного університету в Празі.

Голинська сільська рада

с. Голинь, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Голинь.
Історична дата утворення - в 1393 році.
Поштове відділення - Голинське.
Поштовий індекс - 77343.
Річки: Сівка, Млинівка, Середня.
Територія (тис.кв.м) - 19370.
Населення сільське (тис.осіб) - 5,265.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 271,812.
Найбільший населений пункт Калущини - 1342 двори, 5265 мешканців.

Село названо так, бо постало на голому місці, фактично на галявині чи поляні серед вирубаного лісу. Перша письмова згадка належить до 21 липня 1391 року. Церква Покрови Пресвятої Богородиці (храмове свято 14 жовтня). Адміністративно-культурний комплекс (2003), школа на 880 місць, амбулаторія.

Село відоме своїми просвітянськими та спортивними традиціями. У листопаді 1931 року на теренах села ввели в дію копальню, а з 1961 - тут почав працювати рудник "Голинь". З нагоди 600-ліття села встановлено пам’ятний знак. У 2001 році на кошти уродженця села з Канади Миколи Жекала в Голині постав пам’ятник І. Я. Франку.

Неподалік Голині виявлено поселення ранньослов’янської черняхівської культури, на якому розкопано гончарну піч (ІV століття по Христі). У селі народилися: Степан Стебельський-Хрін (1914-1949), легендарний командир УПА, Тетяна Ляхович (1977), спортсменка, легкоатлетка, учасниця Олімпійських ігор в Сіднеї (2000), журналіст Петро Шевчук (1946).

Голинська сільська рада
77343, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Голинь. Тел.: 8(03472) 90-6-95.

Довговойнилівська сільська рада

с. Довгий Войнилів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Довге - 1390 рік, село Довга Горішня - 1649 рік, село Довгий Войнилів - 1970 рік.
Історична дата утворення - в 1390 році.
Поштове відділення - Довговойнилівське.
Поштовий індекс - 77320.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 20387.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,411.
Густота населення (осіб/кв.км) - 69,211.

Названо так вихідцями з Войнилова, яким треба було довго добиратися до родин, які залишилися там.

Перша письмова згадка належить до 1578 року. Церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня) збудована 1893 року. У Довгі Горішній функціонував храм св. Миколая. Народний дім, школа на 410 місць, амбулаторія, 465 дворів, 1411 мешканців.

У 1649 році представники цього села брали участь в нападі на володіння шляхтича Блажовського в Цвітові. Колись тут були римо-католицький костьол та колонія мазурів.

Довговойнилівська сільська рада
77320, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Довгий Войнилів. Tел.: 8(03472) 92-4-10.

Завадківська сільська рада

с. Завадка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Завадка - 1664 рік.
Історична дата утворення - в 1664 році.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 14180.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,475.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 104,020.

"Завадки" - це те, що "вадить, заважає, перешкоджає". Постало у важкодоступному місці, у даному випадку мова йде про "малу завадку".

Перша письмова згадка належить до 1787 року. Церква Собору Пресвятої Діви Марії (храмове свято 7 січня) збудована 1887 року. Два Народні доми, школа на 290 місць, ФАП, 392 двори, 1475 мешканців.

Неподалік Завадки колись були замок та монастир. З другої половини ХІХ століття до 1944 року в селі працював великий лісопильний завод, який згорів внаслідок інтенсивних бойових дій. У 20-30-х рр. минулого століття тут діяли аж дві читальні "Просвіти".

Тепер у Завадці функціонує невеличке рибне господарство.

Завадківська сільська рада
77323, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Завадка. Тел.: 8(03472) 6-09-49.

с. Болохів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Болохів - 1710 рік.
Історична дата утворення - в 1710 році.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 7680.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,230.
Густота населення (осіб/кв.км) - 29,948.

Назва села, напевно, походить від річки Болохівки. Цілком ймовірно, що поселення було пристановищем "болоховників" - мисливців, лісовиків. Колись село належало до Долинського повіту (з 1919 року воно у складі Калущини).

Перша письмова згадка належить до 1565 року. Церква св. Архистратига Михайла (храмове свято 21 листопада) збудована 1878 року, ФАП, 57 дворів, 230 мешканців (у 1931 році тут було 160 дворів і проживав 821 мешканець). За радянської влади Болохів було зліквідовано, а його мешканців насильно переселено в Миколаївську область, оскільки село було пристановищем відділів УПА.

Із давніх часів на теренах Болохова був монастир, який було зруйновано у 80-х роках ХУІІІ століття. Тепер тут знаходиться лісництво.

с. Степанівка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Степанівка - 1938 рік.
Історична дата утворення - в 1938 році.
Поштовий індекс - 77323.
Територія (тис.кв.м) - 1582.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,458.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 289,507.

Село виникло у новітні часи - у 1927 році, про що свідчить суфікс -івк(а). Першим поселенцем на цих теренах був адвокат Стефан Кірхмаєр, котрий власне скупив ґрунти, на яких згодом виникло поселення.

У довоєнні та післявоєнні часи село зазнало репресій. Найперше звідси заслали до Сибіру Стефана Кірхмаєра, котрий збудував тут школу (тепер це Народний дім).

Церква (храмове свято) збудована року, школа на 35 учнівських місць, 129 дворів, 450 мешканців.

Завійська сільська рада

с. Завій, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Завій.
Історична дата утворення - в 1356 році.
Поштове відділення - Завійське.
Поштовий індекс - 77356.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 26500.
Населення сільське (тис.осіб) - 2,288.
Густота населення (осіб/кв.км) - 86,340.

Назва села, напевно, походить від "закруту, вигину чого-небудь, скажімо, річки, дороги тощо".

Перша письмова згадка належить до 1455 року. Церква св. Архистратига Михаїла (храмове свято 21 листопада) збудована 1832 року, лікарська амбулаторія, Народний дім, школа, 705 дворів, 2288 мешканців.

У дорадянський період в селі працював потужний, як на ті часи, тартак, де виробляли продукцію, що екпортувалася до Німеччини та Росії.

За радянської влади чимало мешканців Завою було насильно переселено до Сибіру, оскільки село було пристановищем відділів УПА.

Тепер тут успішно реалізується один з проектів Міжнародної благодійної Фундації Хайфер Проджект Інтернешенл (ХПІ).

Завійська сільська рада
77356, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Завій, вул. Данила Галицького.
Тел.: 8(03472) 99-2-75.

с. Грабівка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Грабівка.
Історична дата утворення - в 1366 році.
Поштове відділення - Завійське.
Поштовий індекс - 77357.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 18730.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,054.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 56,273.

Село названо так, бо поселення засновувалося на місці, де переважали грабові ліси. Перша письмова згадка належить до 10 травня 1648 року. Церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня) збудована 1885 року, Народний дім, ФАП, школа на 200 учнівських місць, 388 дворів, 1054 мешканці.

Грабівка, як і Кадобна, Болохів, Завій, теж вважається повстанським селом, де знаходили собі пристановище відділи УПА. Воно також зазнало репресій.

Гордість села Іван Грабівський (?-1648), керівник повстання під час визвольних змагань українського народу 1648-1654 років.

Про інші факти з життя Грабівки можна дізнатися з книжки академіка Володимира Грабовецького "Грабівка над Луквою" (2002).

Зборянська сільська рада

с. Збора, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Збора - 1785 рік.
Історична дата утворення - в 1785 році.
Поштове відділення - Зборянське.
Поштовий індекс - 77322.
Річка, озеро (море) - річка Зелена.
Територія (тис.кв.м) - 14650.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,430.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 97,611.

Названо так, напевно, від того, що село є місцем збирання (збору) вод з кількох річок та потоків (Болохівка, Велипунець, Глинний тощо).

Перша письмова згадка належить до 1787 року. Церква Покрови Пречистої Діви Марії (Богородиці) (храмове свято 14 жовтня) збудована 1863 року. Народний дім, школа на 250 місць, ФАП, 449 дворів, 1430 мешканців.

У цьому селі народилися Степан Бігун (1896), хорунжий УГА та президент фармацевтичної фірми в США Теодор Трензелюк (1923).

Зборянська сільська рада
77322, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Збора. Тел.: 8(03472) 95-9-47.

с. Кулинка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Кулинка - 1809 рік.
Історична дата утворення - в 1809 році.
Поштове відділення - Зборянське.
Поштовий індекс - 77322.
Територія (тис.кв.м) - 3210.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,300.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 93,460.

Назва села пішла, напевно, від того, що першим поселенцем була людина на прізвище Кулик. Мало віриться, що названо поселення на знак того, що в тутешніх лісах водяться кулики (вальдшнепи), на які полюють мисливці.

Перша письмова згадка належить до 1785 року. Церква Богоявлення Господнього (храмове свято 19 січня) збудована 1865 року. Народний дім, ФАП, 86 дворів, 300 мешканців.

Кадобнянська сільська рада

с. Кадобна, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Кадобна.
Історична дата утворення - в 1640 році.
Поштове відділення - Кропивницьке.
Поштовий індекс - 77341.
Річка, озеро (море) - річки: Потік, Фурнилів.
Територія (тис.кв.м) - 13047.
Населення сільське (тис.осіб) - 1.340.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 102.706.

Назва вказує, що це село було при "кадубі"- невеличкому озерці з чистою водою на болоті або при колодязному зрубі.

Перша письмова згадка належить до 1630 року. Церква св. Василя Великого (храмове свято 14 січня) збудована 1848 року. Народний дім, ФАП, школа на 200 учнівських місць, 414 дворів, 1340 мешканців.

Майже все село було переселено в Миколаївську область у 1950 році. У цьому селі народилася Галина Сухарник-Пухта (1960), поетеса і педагог. Поблизу села знайдено крем’яні знаряддя праці доби міді.

Про інші факти з історії цього села читайте в книжці Михайла Батринюка "Історія села Кадобна з найдавніших часів до кінця ХХ століття в контексті історії Прикарпаття" (2003).

Кадобнянська сільська рада
77341, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Кадобна. Тел.: 8(03472) 98-7-72

Копанківська сільська рада

с. Копанки, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Копанки.
Історична дата утворення - в 1496 році.
Поштове відділення - Копанківське.
Поштовий індекс - 77330.
Річка, озеро (море) - річка Сівка.
Територія (тис.кв.м) - 25400.
Населення сільське (тис.осіб) - 2.093.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 82.402.

"Копанка" - невеличка водойма, викопана для господарських потреб. А Копанки - це, напевно, декілька таких копанок.

Перша письмова згадка належить до 1563 року. Церква св. Архистратига Михайла (храмове свято 21 листопада) збудована 1890 року (згоріла під час каральної акції 1943 року). Натомість в селі збудовано та освячено (наприкінці 90-х років) два храми (один належить до УПЦ КП, а другий - УГКЦ). Народний дім, амбулаторія, школа на 330 учнівських місць, 687дворів, 2093 мешканці.

Майже все село (залишилося лише 18 хат) було спалено в 1943 році. У цьому селі народився Іван Ковалишин (1937-1990), науковець, кандидат технічних наук.

Копанківська сільська рада
77330, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Копанки, вул. Івасюка, 13.
Тел.: 8(03472) 91-2-43.

Кропивницька сільська рада

с. Кропивник, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Кропивник.
Історична дата утворення - в 1399 році.
Поштове відділення - Кропивницьке.
Поштовий індекс - 77340.
Річка, озеро (море) - річка Кропивник.
Територія (тис.кв.м) - 24100.
Населення сільське (тис.осіб) - 2.228.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 92.448.

Назва села пішла від назви річки Кропивник, яка своїми водами скроплювала (кропила) терени Кадобни, Кропивника, Мостища, Копанок та Войнилова.

Перша письмова згадка належить до 2 січня 1670 року. Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1818 року. Народний дім, амбулаторія, школа на 480 учнівських місць, 678 дворів, 2228 мешканців.

Дві третини села було спалено під час ІІ світової війни. У цьому селі народилася Костянтина Малицька (літ. Псевд. Віра Лебедова) (1872-1947), поетеса і педагог.

Кропивницька сільська рада
77340, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Кропивник, вул. І. Франка, 157.
Тел.: 8(03472) 98-7-71

Луківська сільська рада

с. Лука, Івано-Франківська область, Калуський район
Колишня назва - село Лука.
Історична дата утворення - в 1493 році.
Поштове відділення - Цвітівське.
Поштовий індекс - 77311.
Річка, озеро (море) - річка Дністер.
Територія (тис.кв.м) - 11090.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.496.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 44.725.

Лука - лугоподібний виступ русла, берега річки. Перша письмова згадка належить до 1435 року .Церква св. Іоана Златоустого збудована 1888 року. Є тут Народний дім, школа на 190 учнівських місць, 214 дворів, 496 мешканців. Неподалік села знаходиться природний заповідник.

Луківська сільська рада 77311, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Лука, вул. М. Грушевського, 89.
Тел.: 8(03472) 98-1-45

с. Діброва, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва
Історична дата утворення
Поштовий індекс - 77311.
Територія (тис.кв.м) - 9870.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.165.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 16.717.

Діброва - дубовий ліс. Первісна назва Дубина. Спочатку була присілком села Томашівці.

Перша письмова згадка належить до 1787 року . Церква Успення Пресвятої Діви Марії (Богородиці) (храмове свято 28 серпня) збудована 1863 року. Народний дім, школа на 40 місць, ФАП, 95 дворів, 165 мешканців.

с. Цвітова, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва
Історична дата утворення
Поштовий індекс - 77364
Територія (тис.кв.м) - 8130
Населення сільське (тис.осіб) - 0.426
Щільність населення (осіб/кв.км) - 52.400

Буквально - "світла оселя", яскравий краєвид. Перша письмова згадка належить до 1578 року . Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1864 року. Школа на 108 учнівських місць. ФАП, Народний дім, 174 двори, 426 мешканців. Колись тут був замок шляхтича Блажовського.

У селі народилася і проживає Параска Палагній, збирачка і хранителька фольклору та кращих зразків усної народної творчості, а також Роман Стебельський (1906-1982рр.) громадсько-просвітницький діяч, педагог і лісничий.

Мостищенська сільська рада

с. Мостище, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Мостище
Історична дата утворення - В 1551 році
Поштове відділення - Калуське-6
Поштовий індекс - 77331
Річка, озеро (море) - річки: Кропивник, Форнилів
Територія (тис.кв.м) - 9570
Населення сільське (тис.осіб) - 1.025
Щільність населення (осіб/кв.км) - 107.106

Ймовірно, поселення, де були мости між потоками Кропивник та Фурнилів (Сапогів). Первісна назва - Довге.

Перша письмова згадка належить до 1551 року . Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1871 року. Народний дім, школа на 150 місць, ФАП, 370 дворів, 1025 мешканців. Тут знайдено рукопис "Повісті о збурення пекла", який опублікував І.Я. Франко.

На громадські пожертви в селі споруджено пам’ятник Т. Г. Шевченку. Найбільше зусиль задля цього доклав мистець і педагог Михайло Тимчишин.

У цьому селі народився Микола Климишин (1909-2003), політичний діяч, член ОУН, соратник Степана Бандери.

Мостищенська сільська рада
77331, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Мостище, вул. Стуса, 1.
Тел.: 8(03472) 91-1-38

Негівська сільська рада

с. Негівці, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Негiвцi - 1410 рiк
Історична дата утворення - В 1410 році
Поштове відділення - Негiвське
Поштовий індекс - 77325
Річка, озеро (море) - річка Болохівка
Територія (тис.кв.м) - 18690
Населення сільське (тис.осіб) - 1.299
Щільність населення (осіб/кв.км) - 69.502

Негівці - це власне люди, котрі заселили долину річки Негівки (Болохівки). Негівка походить від світського імені Нєгослав. Перша письмова згадка належить до 7 березня 1443 року .

Церква Воздвиження Чесного Хреста (храмове свято 27 вересня) збудована 1880 року, ФАП, Народний дім, школа на 175 учнівських місць, 392 двори, 1299 мешканців. Поблизу села Негівці виявлено поховання доби бронзи.

Негівська сільська рада 77325, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Негівці, вул. Тарантюка, 1.
Тел.: 8(03472) 92-1-38

с. Гуменів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Гуменів - 1467 рік
Історична дата утворення - В 1467 році
Поштовий індекс - 77326
Річка, озеро (море) - річка Болохівка
Територія (тис.кв.м) - 6710
Населення сільське (тис.осіб) - 0.632
Щільність населення (осіб/кв.км) - 94.188

Назва вказує, що першим мешканцем села чи, можливо, його засновником був якийсь безіменний ігумен, котрий мав гумно - тік, зерносховище з будівлями. Ігумен - чин служителя православного монастиря.

Перша письмова згадка - 1787 рік . Церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня) збудована 1907-1908 років. Народний дім. Школа (75 учнівських місць), ФАП, 113 дворів, 632 мешканці.

Новицька сільська рада

с. Новиця, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Новиця
Історична дата утворення - В 1367 році
Поштове відділення - Новицьке
Поштовий індекс - 77360
Річка, озеро (море) - річка Урив
Територія (тис.кв.м) - 18550
Населення сільське (тис.осіб) - 3.820
Щільність населення (осіб/кв.км) - 205.930

Нова оселя, тобто село, що засновано на нових землях. Перша письмова згадка належить до 1422 року. 1367 року король Казимир віддав соляні копальні боярину Вахну Тептюку.

Церква Преображення Господнього (храмове свято 19 серпня) збудована 1854 року (новозбудована 1921 року). У Новиці Долішній - церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня).

Школа на 670 учнівських місць, амбулаторія, Народний дім, 1034 двори, 3820 мешканців. На початку 90-х років у Новиці відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку. Тут минули дитячі та юнацькі роки священика та письменника Михайла Петрушевича (1869-1895).

Новицька сільська рада
77360, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Новиця.
Тел.: 8(03472) 6-09-44

с. Зелений Яр, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Колонія Ляндистраль - 1880 рік, хутір Зелений Яр - 1947 рік, село Зелений Яр - 1991 рік
Історична дата утворення - В 1991 році
Поштове відділення - Новицьке
Поштовий індекс - 77360
Річка, озеро (море) - потік Солонець
Територія (тис.кв.м) - 8770
Населення сільське (тис.осіб) - 0,192
Щільність населення (осіб/кв.км) - 21.893

Колишня німецька колонія Ляндестрай, що була зліквідована радянською владою у 1940 році. Її мешканців було депортовано до Німеччини згідно із сумнозвісною угодою Молотова-Ріббентропа. "Ляндестрай" у перекладі з німецької означає "вільний край".

Поселення виникло як колонія німців-протестантів 1787 року . Вони не розчинилися у слов’янському середовищі, а зберегли свою національну та релігійну самобутність. Розводили зразкові сорти яблунь та плодових дерев.

Тепер тут мають дачі мешканці Калуша, а місцеві мешканці (58 дворів, 192 жителі) збудували та освятили в 1999 році церкву Пресвятої Діви Марії (храмове свято 28 серпня).

Перевозецька сільська рада

с. Перевозець, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Перевозець
Історична дата утворення - В 1469 році
Поштове відділення - Слобідське
Поштовий індекс - 77332
Річка, озеро (море) - річка Лімниця
Територія (тис.кв.м) - 8760
Населення сільське (тис.осіб) - 1.065
Щільність населення (осіб/кв.км) - 121.575

Названо так, бо тут була переправа(перевіз) на другий берег Лімниці. Перша письмова згадка належить до 1469 року. Церква св. Іоана Богослова (храмове свято) збудована 1829 року, перебудована 1904 року, бо згоріла, Народний дім, школа на 180 учнівських місць, 301 двір, 1065 мешканців.

У 1967 році в селі відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку. Гордість села Дмитро Паліїв (1896-1944), відомий громадсько-політичний і військовий діяч, архітектор Листопадового чину (1918), внаслідок якого постала ЗУНРа. У 2001 році йому відкрито меморіальну дошку. Тут же народився Ігор Андрухів (1957), відомий український історик.

Перевозецька сільська рада
77332, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Перевозець, вул. І.Франка,23.

с. Кудлатівка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Кудлатівка
Історична дата утворення - В 1795 році
Поштове відділення - Слобідське
Поштовий індекс - 77333
Територія (тис.кв.м) - 3960
Населення сільське (тис.осіб) - 0.439
Щільність населення (осіб/кв.км) - 110.859

Колишня назва села Юліанівка, походить, напевно, від імені пана Юліана Голейовського. Його батько був власником Бабина. А Кудлатівка (Юліанівка) - це третя частина Бабина. Виділилося зі складу Бабина як окрема адміністративна одиниця.

Перша письмова згадка належить до 1820 року . Церква св. Йосафата (храмове свято 25 листопада) збудована 1910 року. Школа на 50 місць, 112 дворів, 439 мешканців.

с. Павликівка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Павликівка.
Історична дата утворення - в 1846 році.
Поштовий індекс - 77333.
Територія (тис.кв.м) - 10230.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,236.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 23,069.

Заснована якимось Павликом у досить пізній період, на що вказує суфікс -івк(а). Перша письмова згадка належить до 1 листопада 1929 року.

Каплиця св. Йосафата (храмове свято 25 листопада). Народний дім, школа на 25 місць, ФАП, 89 дворів, 236 мешканців.

с. Слобідка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Слобідка.
Історична дата утворення - в 1687 році.
Поштове відділення - Слобідське.
Поштовий індекс - 77333.
Територія (тис.кв.м) - 4440.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,547.
Густота населення (осіб/кв.км) - 123198.

Село виникло як слобода (поселення, мешканці якого звільнилися від феодальних повинностей) на землях Бабина Середнього. Слобідка - це зменшувальна форма від слободи

Перша письмова згадка належить до 1787 року . Церква св. Дмитрія (храмове свято 8 листопада) збудована 1901 року. Є тут Народний дім, ФАП, 145 дворів, 547 мешканців.

Підмихайлівська сільська рада

с. Підмихайля, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Підмихайле - 1908 рік, село Підмихайло - 1971 рік, село Підмихайля - 1989 рік.
Історична дата утворення - в 1453 році.
Поштове відділення - Підмихайлівське.
Поштовий індекс - 77352.
Річка, озеро (море) - річки: Бережниця, Лімниця.
Територія (тис.кв.м) - 18560.
Населення сільське (тис.осіб) - 2,854.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 153,772.

Назва села походить від монастиря св. Михайла, який був на горі, а поселення виникло під нею. Перша письмова згадка належить до 28 листопада 1453 року . Церква Архистратига Михаїла (храмове свято 21 листопада) збудована 1891 року. Народний дім, школа на 500 місць, амбулаторія, музична школа, 810 дворів, 2854 мешканці.

У Підмихайлі народилися: Михайло Струтинський (1888-1941), журналіст, громадсько-політичний діяч, Роман Гойда (1926-1996), український фізик, Надія Дичка (1964), поетеса, член НСПУ.

Підмихайлівська сільська рада
77352, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Підмихайля, вул. Скородинського, 103.
Тел.: 8(03472) 91-7-51

с. Бережниця, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Бережниця - 1378 рік.
Історична дата утворення - в 1378 році.
Поштове відділення - Підмихайлівське.
Поштовий індекс - 77353.
Річка, озеро (море) - річка Бережниця.
Територія (тис.кв.м) - 9590.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,046.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 109,072.

Назву селу дала річка Бережниця. Цілком ймовірно, що першим поселенцем був Бережницький. А втім, село знаходиться на горбистій місцевості, поміж помітних схилів та пагорбів, що нагадують береги.

Перша письмова згадка належить до 10 вересня 1459 року. Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1874 року. Народний дім, школа на 250 місць, ФАП, 306 дворів, 1046 мешканців.

У Бережниці народився: Ярослав Мельник-Роберт (1919-1946), громадсько-політичний діяч, провідник ОУН Карпатського краю.

У 2003 році в помешканні родини Зайчикових відкрито та освячено бойківську світлицю.

Пійлівська сільська рада

с. Пійло, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Пійло.
Історична дата утворення - в 1187 році.
Поштове відділення - Пійлівське.
Поштовий індекс - 77344.
Річка, озеро (море) - річка Чечва.
Територія (тис.кв.м) - 10400.
Населення сільське (тис.осіб) - 2,118.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 203,654.

Неймовірно важко пояснити назву цього села. Тут, як знаємо, Чечва впадає в Лімницю і щедрими водними потоками поїть (наповнює) цю гірську річку.

Перша письмова згадка належить до 2 червня 1475 року . Церква Введення в Храм Пресвятої Богородиці (храмове свято 4 грудня) збудована 1778 року, поновлена в 1906 році.

Народний дім, школа на 430 місць, ФАП, 561 двір, 2118 мешканців. Колись на теренах цього села була цегельня, а тепер - шахтний ствол копальні, яка так і не була введена в дію.

Пійлівська сільська рада
77344, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Пійло вул. Грушевського, 85.
Тел.: 8(03472) 6-09-49

с. Довге Калуське, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Довге Калуське.
Історична дата утворення - в 1287 році.
Поштове відділення - Пійлівське.
Поштовий індекс - 77345.
Річка, озеро (море) - річки: Лімниця, Чечва, Млинівка.
Територія (тис.кв.м) - 5960.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,884.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 148,322.

Назву цього села треба пояснювати так само, як і Довги Войнилівської. Очевидно це поселення заснували вихідці з Калуша і до нього треба було довго добиратися.

Перша письмова згадка належить до 1440 року . Церква Василія Великого (храмове свято 14 січня) збудована 1869 року, поновлена в 1919 році, бо згоріла внаслідок пожежі.

Народний дім, школа на 50 місць, ФАП, 239 дворів, 884 мешканці. Село виселяли у післявоєнний період.

с. Ріп’янка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Ріп’янка – 1785 рік.
Поштовий індекс - 77354.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 13870.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,714.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 51,478.

Цілком ймовірно, що колись в околицях цього поселення забило джерело з солоною рідиною - "ропою" або з "ріпою" - нафтою.

Перша письмова згадка належить до 10 травня 1648 року . Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1838 року. Народний дім, школа на 320 місць, ФАП, 236 дворів, 714 мешканців.

У Ріп’янці народився Павло Турула (1909), український науковець у США. На теренах села виявлено крем’яні знаряддя праці доби бронзи.

с. Яворівка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Яворівка – 1785 рік.
Історична дата утворення - В 1785 році.
Поштовий індекс - 77354.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 11280.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.355.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 31.47.

Назва села пішла від прізвища родини Яворських, котрі були тут першими поселенцями. Перша письмова згадка належить до 1787 року . Церква св. Миколая (храмове свято 19 грудня) збудована 1740 року.

Є тут Народний дім, ФАП, 109 дворів, 357 мешканців. У 1950 році мешканців села було переселено в Миколаївську область.

с. Мислів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва Село Мислів – 1785 рік.
Поштовий індекс - 77355.
Річка, озеро (море) - річка Луква.
Територія (тис.кв.м) - 11640.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,766.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 65,810.

Назва села пішла від світського імені Мислибор, що означає "мислити". Цілком ймовірно, що перший поселенець був чоловік з прізвищем Мислівський.

Перша письмова згадка належить до 1661 року . Церква Різдва Богородиці (храмове свято 21 вересня) збудована 1896 року. Народний дім, дільнича лікарня, 267 дворів, 822 мешканці.

Поблизу села виявлено стародавній могильник.

Середньоугринівська сільська рада

с. Середній Угринів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Середній Угринів - 1447 рік.
Історична дата утворення - В 1447 році.
Поштовий індекс - 77363.
Річка, озеро (море) - річка Бережничка.
Територія (тис.кв.м) - 11270.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.822.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 72.937.

Названо так, бо його заснувала людина із Закарпаття, котру звали угрином, тобто угорцем. Перша письмова згадка належить до 14 червня 1603 року . Церква Архистратига Михаїла (храмове свято 21 листопада). Народний дім, ФАП, школа на 180 учнівських місць, 267 дворів, 822 мешканці.

Середньоугринівська сільська рада
77363, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. СереднійУгринів, вул. Шевченка,123.
Тел.: 8(03472) 97-5-12

с. Старий Угринів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Старий Угринів - 1447 рік.
Історична дата утворення - В 1447 році.
Поштове відділення - Староугринівське.
Поштовий індекс - 77362.
Річка, озеро (море) - річка Бережничка.
Територія (тис.кв.м) - 7510.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.983.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 130.892.

Назва трактується так само, як Угринів Середній, що був заснований на землях Угринова Старого, поселення, яке виникло значно раніше. бо його заснувала людина із Закарпаття, котру звали угрином, тобто угорцем.

Перша письмова згадка належить до 1574 року. Церква В’їзду Господа Нашого Ісуса Христа до Єрусалиму (храмове свято на Вербну неділю, фактично на Великдень), збудована 1820 року, поновлена 1924 року.

Народний дім, ФАП, школа на 250 учнівських місць, 262 двори, 983 мешканці. У 90-х роках минулого століття тут постав меморіальний комплекс Степана Бандери.

Гордість села Степан Бандера (1909-1959), Провідник ОУН, видатний українець. Тут же народилися Степан Стефурак (1844-1888), актор театру "Руська бесіда", один з найкращих артистів-коміків Галичини, а також Степан Саєвич (1884-1944), інженер-лісівник, відомий просвітянський діяч, учасник визвольної боротьби українського народу 1918-1920 років.

Сівко-Войнилівська сільська рада

с. Сівка-Войнилівська, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Сівка - 1456 рік, село Сівка-Войнилівська - 1785 рік, село Сивка-Войнилів - 1980 рік, село Сівка-Войнилівська - 1989 рік.
Історична дата утворення - В 1456 році.
Дата віднесення до категорії - року
Поштове відділення - Сівко-Войнилівське.
Поштовий індекс - 77311.
Річка, озеро (море) - річки: Дністер, Сівка.
Територія (тис.кв.м) - 10940.
Населення сільське (тис.осіб) - 0,589.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 53,839.

Назву селу дала річка Сівка. Воно розташоване у нижній течії цієї річки, неподалік Войнилова і Дністра. Отже, правильніше було б називати її Сівкою Наддністрянською, аби відрізняти її від Сівки Калуської.

Перша письмова згадка належить до 1787 року . Церква Різдва Пречистої Діви Марії (храмове свято 21 вересня) збудована 1869 року. Народний дім, школа на 180 місць, ФАП, 236 дворів, 589 мешканців.

Тут народився Михайло Бродин (1931), український фізик, академік НАН. На теренах села знайдено кістки мамонта, виявлено поселення перших століть нашої ери, збереглися тут і залишки стародавнього валу.

Сівко-Войнилівська сільська рада
77311, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Сівка-Войнилівська.
Тел.: 8(03472) 95-2-19.

с Довжка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Довжка - 1457 рік.
Історична дата утворення - в 1457 році.
Поштове відділення - Сівко-Войнилівське.
Річка, озеро (море)
Територія (тис.кв.м) - 5740.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.238.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 41.463.

Довжка - це зменшувальна форма від слова "довга". Фактично, це лісова околиця у віддаленому та важкодоступному місці.

Перша письмова згадка належить до 1787 року . Церква св. Іоана Хрестителя (храмове свято 7 липня) збудована 1896 року, ФАП, Народний дім, початкова школа 56 учнівських місць, 132 двори, 238 мешканців.

Поблизу Довжки знайдено знаряддя праці доби бронзи. У селі народився І.Гаврилюк (1941р) - письменник - гуморист, член НСПУ.

с Мошківці, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Мошківці - 1447 рік
Історична дата утворення - В 1447 році Дата віднесення до категорії - року
Поштове відділення - Сівко-Войнилівське
Поштовий індекс - 77311
Річка, озеро (море) - річки: Дністер, Сівка
Територія (тис.кв.м) - 2910
Населення сільське (тис.осіб) - 0.348
Щільність населення (осіб/кв.км) - 119.588

Мошківці - це власне піддані Мошка, усічене ім’я Мойсея. Село розташовано при усті Сівки до Дністра. І це дає підстави вважати, що колись це село називалося Мостківці.

Перша письмова згадка належить до 5 грудня 1446 року . Церква Різдва Пресвятої Богородиці (храмове свято 21 вересня) збудована 1869 року, ФАП, Народний дім, 147 дворів, 348 мешканців

Сівко-Калуська сільська рада

с. Сівка-Калуська, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Сівка - 1594 рік, село Сівка-Калуська - 1989 рік
Історична дата утворення - В 1594 році
Поштове відділення - Калуське N7
Поштовий індекс - 77309
Річка, озеро (море) - річка Сівка
Територія (тис.кв.м) - 7690
Населення сільське (тис.осіб) - 1.623
Щільність населення (осіб/кв.км) - 211.053

Названо так, бо розташоване у верхній течії р.Сівки неподалік Калуша. Перша письмова згадка належить до 1437р. Церква св. Архистратига Михайла (храмове свято 21 листопада) збудована 1869 року. Народний дім, школа на 340 місць, ФАП, 456 дворів, 1623 мешканці.

Було тут колись давнє німецьке поселення Угершталь з правами самоврядування. Ліквідоване за радянської влади. Народився журналіст і письменник Василь Олійник(1948), член НСПУ.

Сівко-Калуська сільська рада
77342, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Сівка-Калуська , вул. І. Франка, 57.
Тел.: 8(03472) 98-6-76

Станьківська сільська рада

с. Станькова, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Станькова - 1158 рiк, село Станкова - 1971 рік, село Станькова - 1989 рік
Історична дата утворення - В 1158 році
Поштове відділення - Станьківське
Поштовий індекс - 77321
Територія (тис.кв.м) - 17350
Населення сільське (тис.осіб) - 1.380
Щільність населення (осіб/кв.км) - 79.539

"Стань тува" - стати, зупинитися тут - одна із ймовірних версій походження назви села. Інша - це те, що першим власником поселення була людина із світським іменем Станомир. До села належить присілок Вилки.

Перша письмова згадка належить до 1453 року . Церква Різдва Христового (храмове свято 7 січня) збудована 1867 року, ФАП, Народний дім, школа на 170 учнівських місць, 419 дворів, 1380 мешканців.

У 30-х роках при читальні та кооперативі цього села діяла кущова молочарня, до якої звозили молоко господарі з навколішних сіл. Так було до того часу, поки повітова молочарня не зафукціонувала в Калуші.

У цьому селі народився Йосип Попадюк (1934-1991), поет і педагог, керівник літературної студії "Карпатські акорди".

Станьківська сільська рада
77321, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Станькова, вул. Галицька,70а.
Тел.: 8(03472) 6-09-49

с. Вилки, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва хутір Вилки - 1158 рік, село Вилки - 1985 рік
Історична дата утворення - В 1985 році
Поштове відділення - Станьківське
Поштовий індекс - 77321
Територія (тис.кв.м) - 2040
Населення сільське (тис.осіб) - 0.103
Щільність населення (осіб/кв.км) - 50.490

Студінська сільська рада

с. Студінка, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Студінка
Історична дата утворення - В 1450 році
Поштове відділення - Студінське
Поштовий індекс - 77334
Річка, озеро (море) - річки: Лімниця, Млинівка
Територія (тис.кв.м) - 13780
Населення сільське (тис.осіб) - 1.710
Щільність населення (осіб/кв.км) - 124.093

Студня - це криниця із холодною (студеною) водою. Назва вказує, що в цьому населеному пункті було чимало таких студень.

Перша письмова згадка належить до 7 березня 1443 року . Церква св. Параскеви (храмове свято 10 листопада) збудована 1906 року.

Народний дім. Школа (215 учнівських місць), ФАП, 510 дворів, 1710 мешканців. У вересні 1940 року в Студінці був зорганізований перший на Калущині колгосп. А в 90-х роках минулого століття в населеному пункті споруджено хрест, що символізує знесення панщини.

Студінська сільська рада
77334, Івано-Франківська обл.,Калуський район, с. Студінка, вул. П. Мирного, 10.
Тел.: 8(03472) 90-2-32

с. Середній Бабин, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Середній Бабин.
Історична дата утворення - В 1460 році.
Поштове відділення - Студінське.
Поштовий індекс - 77335.
Річка, озеро (море) - річки: Лімниця, Млинівка.
Територія (тис.кв.м) - 9100.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.529.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 58.132.

Означає "той Бабин, що посередині, в даному випадку посередині між Бабином Зарічним та Студінкою чи Кудлатівкою". Перша назва цього села Паднева-Бабина.

Перша письмова згадка належить до 7 квітня 1438 року. Церква Покрови Пресвятої Богородиці (храмове свято 27 серпня) збудована 1832 року, школа на 25 учнівських місць, Народний дім (збудований 1936 року), двори, мешканців.

На теренах села знаходиться 14 рибних ставків. Рибне господарство започатковане тут у 1925-1928 роках, а поширено в 1974 році (площа водного дзеркала 159 гектарів).

Томашівська сільська рада

с. Томашівці, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Томашівці.
Історична дата утворення - в 1439 році.
Поштове відділення - Томашівське.
Річка, озеро (море) - річка Болохівка.
Територія (тис.кв.м) - 28840.
Населення сільське (тис.осіб) - 1.359.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 47.122.

Томашівці - це фактично піддані Томаша, котрий був першим власником цього населеного пункту. Перша письмова згадка належить до 19 січня 1439 року. У Томашівцях є дві церкви: церква Покрови збудована 1884 р., а церква Введення в Храм Пречистої Діви Марії (храмове свято 4 грудня) збудована 1906 р., Народний дім, школа на 320 учнівських місць, ФАП, 440 дворів, 1359 мешканців.

Гордість села Богдан Стебельський (1911-1994), відомий український вчений, маляр, мистецтвознавець та літературознавець в Канаді.
Тут проживав о. Анатолій Гургула, який, будучи підпільним греко-католицьким священиком, помер мученицькою смертю в 1980 р.
Вихідці з села і відомий поет Володимир Сірко, і лікар-хірург, завідувач хірургічного відділення "Феофанії" Ігор Козань.

На теренах села знайдено крем’яні сокири та бронзовий меч доби бронзи.

Томашівська сільська рада
77325, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Томашівціі, вул. Миру, 12.
Тел.: 8(03472) 92-1-38

с. Перекоси, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва - село Перекоси.
Історична дата утворення - в 1246 році.
Поштове відділення - Довговойниліське.
Поштовий індекс - 77328.
Територія (тис.кв.м) - 9660.
Населення сільське (тис.осіб) - 0.840.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 86.956.

Власне, це населений пункт, що знаходиться біля узгір’я Перекосси (353 м), як свідчить про це Словник географічний..., т.7, Львів, 1888, с,.

Перша письмова згадка належить до 1787 року. Церква св. Архистратига Михайла (храмове свято 21 листопада) збудована 1890 року, ФАП, Народний дім, школа на 70 учнівських місць, 234 двори, 840 мешканців.

У цьому селі народився Іван Сорока (1961), український актор. На околицях села виявлено крем’яні знаряддя праці доби неоліту.

Тужилівська сільська рада

с. Тужилів, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Тужилів - 1459 рік.
Історична дата утворення - в 1459 році
Поштове відділення - Тужилівське
Поштовий індекс - 77346
Річка, озеро (море) - річки: Чечва, Лімниця
Територія (тис.кв.м) - 9870
Населення сільське (тис.осіб) - 1.774
Щільність населення (осіб/кв.км) - 179.737

Розташування села поміж рукавами річок Лімниці та Чечви красномовно вказує на те, що його мешканці віддавно "тут жили"..

Перша письмова згадка належить до 1422 року . Церква св. Ігнатія (храмове свято 2 січня) збудована 1855 року. Народний дім, школа на 320 учнівських місць, ФАП, 471 двір, 1774 мешканці.

Тужилівська сільська рада
77346, Івано-Франківська обл., Калуський район, с. Тужилів, вул. Б. Хмельницького, 16.
Тел.: 8(03472) 99-5-79.

Добровлянська сільська рада

с. Добровляни, Івано-Франківська область, Калуський район

Колишня назва село Добровляни - 1460 рік.
Історична дата утворення - в 1460 році.
Дата віднесення до категорії - року
Поштове відділення - Новицьке.
Поштовий індекс - 77361.
Річка, озеро (море) - річка Лімниця.
Територія (тис.кв.м) - 8170.
Населення сільське (тис.осіб) - 1,493.
Щільність населення (осіб/кв.км) - 182,740.

Первісна назва села Дубровляни. Цілком ймовірно, що перший поселенець поселився в дубовому лісі або переселився з якоїсь Діброви, тобто дубового лісу. Першими мешканцями цього села були пасічники, котрі в княжі часи займалися бджільництвом і жили безпосередньо в дубових лісах.

Перша письмова згадка належить до 1444 року . Церква Богоявлення Господнього (храмове свято 19 січня) збудована 1821 року, відновлена 1930 року. Народний дім, школа на 230 місць, ФАП, 426 дворів, 1466 мешканців.

Івано-Франківська обласна рада 14.09.2004
Івано-Франківська обласна рада рішенням від 14 вересня 2004 року у Калуському районі утворила Добровлянську сільраду у селі Добровляни і затвердила межі сільради загальною площею 817,1 гектари.

Создан 01 сен 2011

Всего 1, последний 3 года назад